Zapraszamy na otwarcie Podziemnej Trasy Turystycznej

Po wielu miesiącach prac konserwatorskich, budowlanych i montażowych, wkrótce będziemy mogli się cieszyć ponownie otwartą Podziemną Trasą Turystyczną. Zapraszamy już 30 marca br. od godziny 15.00. Poza tym co zobaczymy w przemyskich podziemiach czeka nas wiele dodatkowych atrakcji!

Zakończone już prace związane z rozbudową i zagospodarowaniem Podziemnej Trasy Turystycznej w Przemyślu, to projekt o wartości 13 milionów zł, który został realizowany przez Miasto Przemyśl w partnerstwie z Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej.

Plakat zapraszający na otwarcie, tło stanowi zdjęcie rozświetlonego kolektora sanitarnego
Tekst: OTWARCIE PODZIEMNEJ TRASY
TURYSTYCZNEJ W PRZEMYŚLU
30 marca 2023 г.
Godz. 15.00 - 20.00 - zwiedzanie z przewodnikiem Podziemnej
Trasy Turystycznej (piwnice budynku Rynek 1 oraz Rynek 9,
ostatnie wejście, godz. 18.30)
- prezentacje smaków kulinarnych
- pokazy rzemiosła
- pokazy grup rekonstrukcyjnych (płyta Rynku)
Godz. 16.00 - prezentacja twórczości Jacka Komudy
(sala audiowizualna Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej,
budynek główny, wstęp wolny)
Godz. 17.00 prezentacja filmu „Diabeł Łańcucki"
(sala audiowizualna MNZP, wstęp wolny)
organizatorzy Prezydent Miasta Przemyśla Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej
partnerzy
EUROPEL
GROUP AV
Fundusze Europejskie
Program Regionalny 
Rzeczpospolita
Polska
dofinansowano
PODKARPACKIE
Unia Europejska
Europejski Fundusz
Rozwoju Regionalnego

O czym opowiada ekspozycja w ponownie otwartej Trasie Podziemnej?

Trasa prowadzi przez znane w większości wcześniej kilkanaście piwnic pod budynkiem przemyskiego ratusza, poprzez zabytkowy kolektor sanitarny i nowobudowany łącznik podziemny wprost do piwnic budynku Rynek 9, to jest do siedziby Muzeum Historii Miasta Przemyśla. Nową przemyską atrakcję promujemy hasłem "Złoty wiek miasta. Jak Przemyśl stał się bogaty, piękny i sławny", ponieważ scenografia trasy i wszystko co znajdą Państwo w trakcie jej zwiedzania opisuje w atrakcyjnej i interaktywnej formie renesansowe miasto złotego wieku. Do dyspozycji mamy ponad 30 pomieszczeń, a podziemny układ piwnic jest tak przygotowany, aby swą strukturą odpowiadał obrazowi topograficznemu miasta. Oczywiście układ ten  nie powtarza planu miasta w sposób dosłowny, ale pewne ulice oraz charakter tętniącego tam życia będzie miał odpowiednik w faktycznym stanie z XVI-tego wieku.

koło młyna wodnego i schody do kolejnej sali

Co więc między innymi zobaczymy podczas zwiedzania Trasy?

Przykładem takiego symbolicznego miejsca jest ulica Mostowa, gdzie poznamy jadłospisy dawnych mieszczan, dowiemy się o dawnym piekarnictwie oraz kuchni jako miejscu spotkań i zobaczymy multimedialny stół mieszczański. Przy ulicy Basztowej zapoznamy się z historią murów miejskich - zwiedzający ma tutaj możliwość popatrzenia na miasto za pomocą wirtualnych gogli, z poziomu nieistniejącej już baszty dolnej. Kontemplację widoków będą co jakiś czas przerywać alarmy obronne. W innych salach zobaczymy młyn, przystań wodną, wnętrze renesansowego kramu pasmanteryjnego czy wnętrze ówczesnej apteki.

Dzieci zapraszamy do obejrzenia teatrzyku, który zapozna nas z przedstawicielami dawnych zawodów wykonywanych przez mieszkańców Przemyśla.

W kolejnych pomieszczeniach będzie możliwość wysłuchania wykładów prof. Jerzego Motylewicza na temat historii miasta

W salach mieszczących się pod budynkiem Rynek 9, czyli Muzeum Historii Miasta, zobaczymy m.in. ekspozycję poświęconą Zamkowi Kazimierzowskiemu, jako budowli. Makieta fizyczna ukazująca architekturę zamku, prezentacje poświęcone fazom budowy i wyglądowi zespołu zamkowego. W innej Sali pokażemy postacie starostów przemyskich i zaprezentujemy pozostałą, bogatą dokumentację archiwalną, mówiącą o życiu na zamku i pracy administracyjnej.

W będącej niejako przedłużeniem budynku Muzeum Historii Miasta kamienicy mieszczącej się przy ul. Serbańskiej 7 znajdzie się mała sala kinowa. To finalny punkt podróży: proszę usiąść wygodnie, zapraszamy do dawnego Przemyśla”. Będzie tu m.in. prezentowany film przelotu nad miastem, unikalne połączenie miasta renesansowego ze współczesnym. Projekcja z przestrzennym dźwiękiem pozwoli zobaczyć niejako na żywo wszystko czego dowiedzieliśmy się podczas zwiedzania. Projekcja odbywać się będzie na specjalistycznym ekranie przeznaczonym do prezentacji 3D aktywnej. To oczywiście tylko niektóre z atrakcji, będących interesującym połączeniem wiedzy historycznej i ciekawostek o Przemyślu z ich nowoczesną i angażującą zwiedzających prezentacją.

ręka trzymająca telefon, na którym wyświetla się osoba opowiadająca o trasie. W tle panorama Przemyśla z grafiki Brauna

Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu dostępna jest także dla osób z dysfunkcją wzroku i słuchu. Na 10 stanowiskach ustawiono łącznie 16 tyflografik oraz eksponatów dotykowych. Wśród nich znajdziemy między innymi: wypukły plan miasta Przemyśla z 2 poł. XVII w., odlew tacy augsburskiej z XVII w., a także tyflografiki przedstawiające: fasadę zabytkowej kamienicy Rynek 9, pieczęć rady miejskiej czy herb ziemi przemyskiej. Integralną częścią ścieżki dotykowej jest audioprzewodnik z audiodeskrypcją, która oprócz treści o charakterze merytorycznym zawiera opisy przestrzeni i obiektów znajdujących się na trasie, a także komunikaty nawigacyjne. Ponadto  przygotowano nagrania wideo w polskim języku migowym.

zdjęcie kolektora sanitarnego

Trasa łączy kilka obiektów

Nie zapominajmy także o łączącym te obiekty, zabytkowym, bo XVII - wiecznym kolektorze sanitarnym. Poza tym w trakcie prac zbudowane zostało nowe wyjście ewakuacyjne w budynku Rynek 1, zaadaptowane zostało 6 pomieszczeń do tej pory nie udostępnianych zwiedzającym, oczywiście z całym nakładem pracy związanym z uzupełnianiem ubytków, odczyszczeniem powierzchni, posadzkami – wszystkimi pieczołowitymi pracami, jakich wymagają zabytkowe pomieszczenia. Wykonana została nowa instalacja elektryczna, instalacja wentylacji mechanicznej, instalacja hydrantowa. Od podstaw wybudowany został około 30 metrowy łącznik pomiędzy kolektorem sanitarnym, a kamienicą Rynek 9, wraz również z nowymi instalacjami.

zdjęcie jednej z sal, na półce z boku stoją słoje

Koszty inwestycji

Projekt pn. „Podziemna Trasa Turystyczna w Przemyślu” uzyskał dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego na lata 2014-2020, Oś priorytetowa VI Spójność Przestrzenna i Społeczna, Działanie 6.3 Rewitalizacja przestrzeni regionalnej.

Całkowita wartość projektu: 13 052 469,76 zł

Dofinansowanie: 8 726 313,37 zł

Zakres rzeczowy Gminy Miejskiej Przemyśl

  1. Budowa, przebudowa i wyposażenie Podziemnej Trasy Turystycznej - zagospodarowanie pomieszczeń podziemi pod budynkiem Rynek 1 obejmujące wykonanie robót budowlanych i instalacyjnych, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami oraz wymiana oświetlenia w kolektorze sanitarnym pod ul. Mostową i płytą Rynku. Adaptacja pomieszczeń podziemi wraz z budową wyjścia ewakuacyjnego (klatka schodowa) od strony wschodniej (ul. Mostowa) - roboty budowlane i instalacyjne. Budowa podziemnego łącznika pomiędzy Podziemną Trasą Turystyczną (wyjście „B” w płycie Rynku) a budynkiem Rynek 9 - roboty budowlane i instalacyjne, przebudowa kolidujących sieci.
  2. Przebudowa północno-wschodniej części Rynku Starego Miasta poprzedzona badaniami archeologicznymi. Zakres robót obejmuje m.in.: likwidację nawierzchni asfaltowej, gdzie aktualnie zlokalizowane są miejsca postojowe, wykonanie nawierzchni brukowej z kostki kamiennej i kamienia naturalnego po uprzednim przeprowadzeniu niwelacji terenu, regulacja urządzeń i odwodnienie, przebudowa nawierzchni płyty Rynku, instalacje elektryczne i oświetlenie.

Całkowita wartość: 9 246 840,85 zł

Dofinansowanie: 6 935 130,57 zł

Drewniany dźwig, beczki i rzeczny krajobraz wyświetlany na ścianie

Zakres rzeczowy Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej

Podziemna Trasa Turystyczna w budynkach Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej - przebudowa i remont piwnic budynku Rynek 9 oraz wybranych pomieszczeń budynku ul. Serbańska 7 do potrzeb aranżacji Podziemnej Trasy Turystycznej z wykonaniem przebicia w ścianie fundamentowej budynku Rynek 9, remont elewacji frontowych budynków Rynek 9 i Serbańska 7, wymiana pokrycia dachu połaci frontowej budynku Rynek 9, przebudowa wewnętrznej instalacji elektrycznej, montaż mebli, scenografii, urządzeń multimedialnych z aplikacjami/filmami.

Całkowita wartość: 3 805 628,91 zł

Dofinansowanie: 1 791 182,80 zł

Zdjęcia: Grzegorz Karnas

Film: Group AV Sp. z o.o

Kategorie strony: Inwestycje
Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 16-03-2023 13:49 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 20-03-2023 09:32

Na skróty