Pan Mieczysław dołączył do grona stulatków!

Z wielkim podziwem i szacunkiem Prezydent Miasta Wojciech Bakun złożył dzisiaj życzenia urodzinowe przemyślaninowi Panu Mieczysławowi Głazowi, który kończy właśnie okrągłe 100 lat. Obok włodarza miasta i towarzyszącego mu Kierownika Biura Prezydenta Bartłomieja Barszczaka życzenia w imieniu przemyskich żołnierzy złożyła delegacja 5. batalionu strzelców podhalańskich. Jubilatowi towarzyszyła córka. 

M_Głaz.jpeg

Obecność przemyskich żołnierzy jak się można domyślać nie była przypadkowa. Pan Mieczysław jest co prawda znany wielu osobom jako były Nadleśniczy Nadleśnictwa Krasiczyn, jednak zapisał też piękną kartę historii jako żołnierz Armii Krajowej.

M_Głaz_2.jpeg

W dniu wybuchu II Wojny Światowej miał 16 lat, następnie pełnił służbę jako kolporter czasopisma „Odwet” oraz jako łącznik pomiędzy Komendantem obwodu Armii Krajowej, a podległymi mu dowódcami jednostek Armii Krajowej. Już jako żołnierz Armii Krajowej (w której dosłużył do stopnia porucznika) brał udział w akcji „Burza” uczestnicząc w lokalnych akcjach dywersyjnych. Poza tym  był odpowiedzialny za organizację kwater dla ukrywających się partyzantów oraz organizację i przekazanie broni, a także pilotowanie osób „spalonych” na bezpieczne kwatery. Rozbrojony w 1944 roku przez NKWD, uwolniony, powtórnie aresztowany, przetrzymywany i wielokrotnie przesłuchiwany, również w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej był prześladowany i szykanowany przez Urząd Bezpieczeństwa.

M_Głaz_3.jpeg

M_Głaz_4.jpeg

zdjęcia: Witold Wołczyk

źródło informacji: krasiczyn.krosno.lasy.gov.pl

 

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 14-03-2023 15:25 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 14-03-2023 15:26

Na skróty