1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Koncert kolęd podkarpackich

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza na koncert kolęd podkarpackich pochodzących z badań terenowych Bartosza Gałązki oraz Stowarzyszenia „Muzyka Dawna w Jarosławiu”.  Wydarzenie odbędzie się 28 stycznia (w sobotę) 2023 roku o godzinie 18.00 w budynku głównym Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, pl. Berka Joselewicza 1.

Repertuar obejmuje kolędy kościelne, pastorałki, kolędy życzące (gospodarskie), zaśpiewy i życzenia kolędnicze oraz kolędy dla panien i kawalerów.

Melodie kolęd pochodzą z 3. tomu Serii „Kolędy Podkarpacia” autorstwa Bartosza Gałązki; przedstawione melodie pochodzić będą z podprzemyskich Pikulic, Nehrybki, Witoszyniec i Grochowiec.

Podczas koncertu rozdane uczestnikom zostaną autorskie śpiewniczki z tekstami i metryczkami melodii kolęd, aby zaprosić Państwa do wspólnego śpiewu. Kolędowanie przeplata opowieść o kolędach, melodiach i funkcjach poszczególnych utworów.

Członkowie C.K. Kapeli na zdjęciu razem z instrumentami

Wykonawcy: C.K. Kapela:

Anna Iwan – basy, śpiew

Dorota Kaplita – bęben, śpiew

Natalia Wawrzkiewicz – skrzypce prym, śpiew

Paweł Iwan – cymbały, śpiew

Piotr Kaplita – śpiew

Piotr Wawrzkiewicz – skrzypce sekund, lira korbowa, śpiew

Instrumentarium: skrzypce prym, skrzypce sekund, basy, cymbały, baraban, lira korbowa.

C.K. Kapela to projekt nawiązujący do czasów, kiedy Lwów, Przemyśl i Jarosław, z którego pochodzą muzycy, były miastami garnizonowymi monarchii Habsburgów. Cesarsko-Królewska (C.K.) armia rekrutowana była pośród mieszkańców Galicji: Polaków, Ukraińców, Żydów, Węgrów, Słowaków, a także Austriaków i Czechów. Służba trwała kilka lat, a językiem musztry był j. niemiecki. Uczono żołnierzy egzycerki, oni zaś uczyli się od siebie nawzajem: języków, pieśni, melodii przyniesionych ze wszystkich zakamarków Galicji.

Efektem tego jest szeroki repertuar rekrucki i wojskowy, ale także taneczny i młodzieżowy, który przetrwał w pamięci najstarszych mieszkańców regionu, rzadziej w nagraniach archiwalnych. Kapela wykonując repertuar przede wszystkim bawi się muzyką, przywracając ją do podstawowej funkcji: sprawiania radości. Repertuar kolędniczy stanowi istotną część repertuaru Kapeli i wykonywany jest z tanecznym sznytem.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 24-01-2023 12:39
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 24-01-2023 12:39