8 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

140 rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

W dniu 5 grudnia br. w 140 rocznicę urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla złożył kwiaty przy popiersiu oraz pod tablicą upamiętniającą jego osobę. Józef Piłsudski urodził się 5 grudnia 1867 roku w Żułowie pod Wilnem. Pochodził z zamożnej rodziny ziemiańskiej, w której pielęgnowano polskie tradycje i patriotycznego ducha.
Poprzez swoje ogromne zaangażowanie w walkę o niepodległą Polskę związany był z Przemyślem w sposób szczególny. Niejednokrotne wizyty i zasługi dla Miasta sprawiły, iż w roku 1929 stał się jego Honorowym Obywatelem.
Śmierć Józefa Piłsudskiego 12 maja 1935 roku zaskoczyła cały naród. Do niemal ostatniej chwili ukrywał on nieuleczalną chorobę - raka wątroby. Jego pogrzeb stał się ogromną manifestacją narodową oddającą hołd zmarłemu Marszałkowi. Ciało zostało pochowane w krypcie św. Leonarda w Katedrze na Wawelu, obok pokoleń królów i najwybitniejszych Polaków, serce zaś zgodnie z pozostawionym przez niego testamentem umieszczono w srebrnej urnie i przewieziono do Wilna, gdzie spoczęło w grobie jego matki, na cmentarzu "na Rossie".

(notka biograficzna na podstawie: http://www.poland.gov.pl/)

Rafał Porada
Kancelaria Prezydenta Miasta

JPGRobert Choma Prezydent Miasta Przemyśla złożył kwiaty między innymi pod popiersiem Marszałka Józefa Piłsudskiego (117,25KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 06-12-2007 09:09
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 15-02-2008 14:43