192 lata temu wybuchło powstanie listopadowe

W nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku rozpoczęło się powstanie listopadowe, zryw niepodległościowy skierowany przeciwko zaborcy rosyjskiemu. Brali w nim udział także Polacy z innych zaborów, na przemyskim Cmentarzu Głównym także znajduje się kwatera zawierająca ziemię z mogił uczestników powstań zarówno listopadowego, jak i styczniowego. To tutaj co roku oddajemy hołd uczestnikom listopadowego powstania.

powstanei_listopadowe_3.jpeg

Również w tym roku przedstawiciele przemyskiego samorządu wspólnie z reprezentacją powiatu przemyskiego przypomnieli o rocznicy tego historycznego wydarzenia i o jego uczestnikach odwiedzając kwaterę powstańczą. Znicze zapalili: Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Robert Bal, Sekretarz Miasta Dariusz Łapa, Przewodniczący Rady Powiatu Wojciech Bobowski oraz Wicestarosta Przemyski Marek Kudła. 

powstanei_listopadowe_1.jpeg

Jednym z najbardziej znanych powstańców listopadowych, których nagrobki znajdują się na przemyskim cmentarzu  jest Feliks Lipa Lipski "b. oficer wojsk polskich ozdobiony krzyżem virtuti militari". Nagrobek został kilka lat temu odnowiony w ramach prac restauratorskich i konserwatorskich dzięki dofinansowaniu  z Programu wspierania opieki nad miejscami pamięci i trwałymi upamiętnieniami w kraju ze środków finansowych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

powstanei_listopadowe_2.jpeg

Przy powstańczej mogile znajda Państwo także epitafium:

 „Przechodniu! Powiedz Polsce

Tu spoczywa Jej armii kwiat

Wzór przyszłych pokoleń

O wolność Ojczyzny broń do ręki wzięli

Patriotyzm powstańczy odziedziczył wnuk

z piosenką na ustach, a dobrze wiedzieli,

że krwią za Ojczyznę idą spłacić dług”.

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 30-11-2022 12:13 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 30-11-2022 12:13

Na skróty