Przemyscy terytorialsi rosną w siłę i przygotowują się do nowych zadań.

W 20 Przemyskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej już drugi raz w tym roku odbyła się rekrutacja nowych żołnierzy. „Terytorialsów” z Przemyśla wsparło ponad 40 osób. Wśród nich są uczniowie, studenci ale i przedsiębiorcy oraz byli wojskowi. Przemyska Brygada dynamicznie rozwija się, ale i przygotowuje, na nowe zadania związane z oczekiwanym przystąpieniem do Komponentu Obrony Pogranicza. Następne wcielenie planowane jest na styczeń przyszłego roku. Odbędzie się w ramach programu „Ferie z WOT”

 

20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej to jedna z trzech najmłodszych brygad wchodzących w skład Wojsk Obrony Terytorialnej. Pomimo, że powstała 15 czerwca bieżącego roku, właśnie zakończyła drugi pobór nowych żołnierzy do swoich struktur. W sobotę 26 listopada przemyskich „terytorialsów” zasiliło 41 rekrutów, którzy tym samym rozpoczęli swoje szkolenia wstępne.

 

Ta część z nich, która dotychczas nie miała styczności z wojskiem, będzie szkoliła się w trybie 16 dniowym. I to właśnie ci żołnierze 11 grudnia 2022 roku przystąpią do uroczystej przysięgi wojskowej, która odbędzie się na przemyskim Rynku. Wraz z nowicjuszami  będą się także szkolić żołnierze, mający już poprzednio doświadczenie wojskowe. Dla nich zorganizowane zostało 8 dniowe szkolenie wyrównawcze. Obecnemu wcieleniu towarzyszyła niezwykle duża rozpiętość umiejętności i doświadczeń życiowych, wcielanych żołnierzy. Mówi o tym dowódca 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Daniel BłotkoTe ponad czterdzieści osób może się nie wydawać ogromną liczbą, ale dla nas bardzo ważny jest przekrój wcielonych osób. Daje on nam kolejne zdolności i kolejne możliwości. Zdobyte w cywilu doświadczenie naszych żołnierzy jest dla Wojsk Obrony Terytorialnej dodatkowym, ale też i ogromnym atutem. Wśród nich są zarówno studenci i uczniowie klas maturalnych, ale są i ludzie z wielkim doświadczeniem wyciągniętym właśnie z życia cywilnego. Wcieliliśmy także 15 ludzi, którzy z wojskiem mieli już do czynienia i postanowili wrócić do munduru, na razie w formie żołnierzy obrony terytorialnej, ale myślę, że wśród tych żołnierzy są również kandydaci na żołnierzy zawodowych. Profile tych nowych żołnierzy, z którymi miałem okazję dziś rozmawiać, a rozmawiałem z każdym z nich, są bardzo różne. Od uczniów, po właścicieli własnych firm.

 

Przemyska brygada, zgodnie z przyjętą przez Ministerstwo Obrony Narodowej koncepcją, będzie wchodzić w skład Komponentu Obrony Pogranicza. Spowoduje to, że jej obowiązki  i zadania staną się konkretne i dość wyjątkowe, związane ze wsparciem Straży Granicznej w czuwaniu nad bezpieczeństwem wschodniej granicy Polski.  Powoduje to, że rośnie też zapotrzebowanie brygady na bardzo określone umiejętności. Nie mamy ograniczeń, jeśli chodzi o chętnych do wstąpienia do 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, oczywiście jeśli spełniają wszystkie wymagania co do naboru. Natomiast najbardziej pożądanymi dla nas specjalistami byliby ludzie, którzy pracowali lub służyli w Straży Granicznej. Brygada jest projektowana jako część Komponentu Obrony Pogranicza i takie będziemy mieli też zadania. Ze służbą na granicy wojsko ma już wiele wspólnego, zwłaszcza przez ostatni rok.  A z racji konkretnego profilowania naszej brygady, chcielibyśmy posiąść troszkę więcej wiedzy i umiejętności związanych z pracą i służbą przy wsparciu Straży Granicznej – powiedział dowódca 20PBOT płk Daniel Błotko.

Oczywiście nie oznacza to, że 20 Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej zamyka się tylko na te określone umiejętności po stronie kandydata. Brygada jak najbardziej oczekuje na wszystkich, którzy są chętni w jakiś sposób związać się z mundurem. I znowu oddajmy głos płk. Danielowi Błotko - Nie zamykamy się absolutnie na nikogo. Tutaj mógłbym pokierować moje słowa do ludzi, którzy jeszcze się uczą i chcą się rozwijać także w wojsku. Dla tych z nich, którzy myślą na przykład o akademiach wojskowych, służba w ramach Wojsk Obrony Terytorialnej będzie do tego bardzo dobrym otwarciem. A już przed nami wcielenie w ramach „Ferii z WOT”. Przerwa w nauce dla uczniów i studentów to doskonały moment na odrobinę wysiłku i przekierowanie tego na służbę w 20PBOT.

Program „Ferie z WOT” został przygotowany z myślą o pełnoletnich uczniach szkół średnich, studentach oraz nauczycielach. Jest to propozycja także dla rodziców, których dzieci w tym czasie spędzają czas poza domem np. na obozach zimowych. W bieżącym roku w ramach projektu „Ferie z WOT”, kilkaset ochotników wstąpiło w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. W Przemyślu program będzie trwał w trakcie zimowej przerwy w nauce od 14 do 29 stycznia 2023 roku.

plakat_listopad22a.jpeg

Kandydaci bądź kandydatki chcący wstąpić do 20 Przemyskiej Brygady Obrony Terytorialnej muszą spełnić następujące wymagania: mieć ukończony 18 rok życia, posiadać obywatelstwo polskie, posiadać pełną zdolność fizyczną oraz psychiczną do pełnienia służby wojskowej, być niekaranym za przestępstwa umyślne, nie pełnić innego rodzaju czynnej służby, nie posiadać  przydziału kryzysowego, w przypadku szeregowych mieć nieukończone 55 lat, a w przypadku podoficerów lub oficerów mieć nieukończone 63 lat życia.

Wszyscy zainteresowani proszeni są o kontakt z Szefem Mobilnego Zespołu Rekrutacyjnego 20 PBOT pod numerem telefonu 501 676 296 lub z Wojskowym Centrum Rekrutacji w Jarosławiu pod numerem telefonu 261 165 252

Źródło: 20PBOT, Rzecznik Prasowy szer. Piotr Gdula

Opublikował(a): Maciej Szeremeta Data publikacji: 27-11-2022 18:08 Modyfikował(a): Maciej Szeremeta Data modyfikacji: 28-11-2022 08:21

Na skróty