11 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

78. rocznica Powstania Warszawskiego. Przemyśl oddał hołd powstańcom.

1 sierpnia przypadła rocznica Powstania Warszawskiego. Jak co roku, punktualnie o godzinie 17.00 symbolicznie zawyły syreny. Stało się to nie tylko w stolicy, ale w wielu miastach w całej Polsce – w tym także w Przemyślu.

Tego dnia harcerze, kombatanci, przedstawiciele samorządu, członkowie rozmaitych stowarzyszeń i organizacji, a przede wszystkim mieszkańcy naszego miasta zebrali się przy pomniku Orląt Przemyskich, gdzie zgodnie z tradycją w ciszy i skupieniu wzięli udział w uroczystym apelu, który zorganizowany został przez Związek Harcerstwa Polskiego Hufca Ziemi Przemyskiej. Swoją obecnością oddali oni hołd bohaterom największego i najkrwawszego zrywu niepodległościowego w Polsce okupowanej przez nazistowskie Niemcy. Środowe uroczystości były również okazją do wręczenia odznaczeń i dyplomów seniorom przemyskiego Hufca.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną w Polsce, która wówczas znajdowała się pod niemiecką okupacją. 1 sierpnia 1944 r. do walki w stolicy kraju przystąpiło blisko 50 tysięcy powstańców. Powstanie zaplanowane na kilka dni trwało przeszło dwa miesiące. Podczas walk w Warszawie zginęło około 18 tysięcy powstańców, a ponad 25 tysięcy zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były potężne i wynosiły około 180 tysięcy zabitych. Pozostałych mieszkańców stolicy - prawie 500 tysięcy osób - wypędzono z miasta, a sama Warszawa została niemal doszczętnie spalona i zburzona.

 

 

Opublikował: Kamil Krukiewicz | Data publikacji: 02-08-2022 09:42
Modyfikował: Maciej Wolański | Data modyfikacji: 02-08-2022 10:25