10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Informacja o sposobie postępowania ze zdrowymi dzikimi zwierzętami

Poniżej przedstawiamy Państwu wytyczne Lasów Państwowych dotyczące postępowania z dzikimi zwierzętami.

Dzikie zwierzęta w zadziwiający sposób ułatwiają przetrwanie sobie i swojemu potomstwu. Specjalistami w tej dziedzinie są sarny. Sarnia mama zaraz po urodzeniu „porzuca” młode, jeżeli na świat przyszło więcej niż jedno koźle mogą być one oddalone od siebie nawet o pół kilometra. Fakt, że młode oddalone są od siebie oraz pozbawione zapachu zwiększa znacznie ich szanse na przeżycie. Matki nie ma obok swoich dzieci, możemy mieć jednak pewność, że jest w pobliżu i odwiedza je w porze karmienia, dwa razy dziennie. Dzięki temu sarna nie przekazuje maluchom swojego charakterystycznego zapachu, który jest wyczuwalny przez drapieżniki. Jeżeli zdarzy się sytuacja, że drapieżnik odnajdzie młode, to koza (samica sarny) odwraca uwagę intruza wyskakując ze swojej kryjówki odciąga uwagę intruza od młodych.

Podobne zachowanie można zaobserwować wśród zajęcy, które odwiedzają swoje młode najczęściej pod osłoną porannej szarówki i wieczornego zmierzchu.

O wiele częściej częściej niż młode sarny i zające możemy spotkać młode ptaki. Jeżeli pisklak wypadł z gniazda, to należy go do niego z powrotem włożyć. Natomiast kiedy gniazdo spadło z drzewa i leży nieopodal, to wtedy należy zabrać pisklaka i przekazać pod fachową opiekę.

 Bardzo często, szczególnie na terenach miejskich, m.in. osiedli czy ogródków działkowych możemy natrafić na wyglądające na pierwszy rzut oka bezbronne młode pustułki, kawki czy sroki. Podloty tych gatunków  przesiadują na gałęziach drzew i krzewów. Jeżeli taki malec nie jest ranny, należy pozostawić go na gałęzi, żeby sam sobie radził i nauczył się życia.

Źródło: http://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/aktualnosci/nie-przygarniaj-mlodych-zwierzat

 

nie-zabieraj-zwierzat.jpeg

fot. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-zabieraj-zwierzat-z-lasu/nie-zabieraj-zwierzat.jpg

 

nie-zabieraj-zwierzat-cz-2.jpeg

fot. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-zabieraj-zwierzat-z-lasu/nie-zabieraj-zwierzat-cz-2.jpg

 

nie-zabieraj-zwierzat-cz-1.jpeg

fot. https://www.lasy.gov.pl/pl/informacje/infografiki/nie-zabieraj-zwierzat-z-lasu/nie-zabieraj-zwierzat-cz-1.jpg

Opublikował: Katarzyna Jach | Data publikacji: 06-07-2022 09:49
Modyfikował: Katarzyna Jach | Data modyfikacji: 06-07-2022 10:08