14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zostań strażnikiem ciemnego nieba

Magiczny urok rozgwieżdżonego nieba jest dla wielu inspiracją. W końcu wspólne kontemplowanie gwiazd to nie tylko nauka czy edukacja, ale też zabawa i początek wielu przyjaźni i hobby. Niestety takich miejsc na świecie, gdzie można podziwiać piękno gwiezdnego nieba jest coraz miej. Potrzeba ochrony i przywrócenia naturalnego  środowiska nocnego jest bardziej pilna niż kiedykolwiek.

Dlatego też w grudniu 2021 Rzeszowskie  Stowarzyszenie na rzecz Innowacyjności i Transferu Technologii „Horyzonty” w partnerstwie z Non-investment Fund „Teleskop" ze Sniny na Słowacji rozpoczęli realizację projektu pn. „Strażnicy Ciemnego Nieba” . 

Projekt skierowany do mieszkańców woj. Podkarpackiego.

Miejsce realizacji projektu to miasto Rzeszów, obszar Podkarpacia, w szczególności  Park  Gwiezdnego Nieba Bieszczady oraz słowacki Park Ciemnego Nieba Połoniny.

Czas realizacji 01.12.2021-30.09.2022r.

Celem projektu jest wparcie działań obywatelskich na rzecz ochrony nocnego środowiska przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem.

Działania w projekcie:

  • Cykl warsztatów fotograficznych  poświęconych dokumentowaniu  zanieczyszczenia sztucznym światłem i podejmowaniu działań w celu jego ograniczenia
  •  Szkolenie dotyczące aspektów prawnych związanych z ochrona ciemnego nieba przed zanieczyszczeniem sztucznym światłem oraz z procedur zgłaszania postulatów do władz lokalnych w ramach interwencji.
  • Organizacja webinarów tematycznych dotyczących zanieczyszczenia ciemnego nieba sztucznym światłem
  • Film promujący tematykę zanieczyszczenia sztucznym światłem
  • Konkurs fotograficzny którego celem jest uchwycenie na fotografii problemu zanieczyszczenia sztucznym światłem.

W wyniku realizacji projektu powstanie na Podkarpaciu grupa ok. 30 osób – strażników i strażniczek ciemnego nieba, które będą umiały monitorować i sygnalizować władzom lokalnym i mediom  problemy związane z coraz większym zanieczyszczeniem sztucznym światłem środowiska naturalnego.

Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronach:

http://www.horyzonty.man.rzeszow.pl/scn-opis.html https://www.facebook.com/straznicyciemnegonieba

Projekt finansowany  w kwocie  27 595,24 EUR przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.

Konkurs fotograficzny plakat.jpeg

Opublikował: Kamil Krukiewicz | Data publikacji: 22-06-2022 11:19
Modyfikował: Kamil Krukiewicz | Data modyfikacji: 22-06-2022 11:19