14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Muzyka i sztuka pod niebem Przemyśla

"Muzyka i sztuka pod niebem Przemyśla" to projekt, na który PCKiN "Zamek" otrzymało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „MUZYKA 2022”. Dzięki temu zobaczymy 23 czerwca i weźmiemy udział w wydarzeniach związanych z zapowiadanym już przez nas cyklem pod wspólną nazwą "Noc Świętojańska na Zamku". To jednak nie koniec wspartego przez Ministerstwo projektu: 25 czerwca, w sobotę czeka nas absolutnie wyjątkowe wydarzenie, koncert Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo, którzy wykonają utwory Astora Piazzolli.

Wiesław Prządka Quinteto Tango Nuevo to zespół złożony ze światowej sławy artystów, różnorodnych zainteresowaniach muzycznych, które łączą w dźwiękach tango nuevo. Powstał na wzór zespołów, z którymi koncertował sam Astor Piazzolla, to zwieńczenie trwającego już ponad 20 lat romansu Wiesława Prządki ze stylem tango. Polski bandoneonista, zupełnie jak Piazzolla przed laty, zgromadził w zespole wszechstronnych instrumentalistów tak, aby tango nuevo, będące fuzją stylu tango, muzyki klasycznej, jazzowej i rozrywkowej, rozbrzmiewało w pełni swojej różnorodności. 

Wiesław Prządka - jeden z najwybitniejszych polskich akordeonistów i bandoneonistów, kompozytor, aranżer. Sam zwykł mawiać, że urodził się po to, aby grać na akordeonie. Zakochany w muzyce francuskiej artysta, któremu w duszy rozbrzmiewa namiętne tango. Ta muzyka doprowadziła go do kolejnego odkrycia - bandoneonu, instrumentu charakterystycznego dla tanga. Jak dotąd jest jedynym polskim bandoneonistą koncertującym na bandoneonie diatonicznym.

MUZYCY: Wiesław Prządka - bandoneon Rafał Karasiewicz - fortepian Zbigniew Wrombel - kontrabas Marcin Suszycki - skrzypce Marek Piątek - gitara

Warto dodać, że dwóch z tych muzyków, pochodzi z Przemyśla i tutaj zaczynało swoją muzyczną karierę.

Plakat imprezy z programem na 23, 24 i 25 czerwca i zdjęciami artystów

„ Dwadzieścia lat doświadczeń w świecie tanga, zdobytych poprzez współpracę z wieloma muzykami z Polski i Europy a także Argentyny, doprowadziło mnie do momentu stworzenia własnego zespołu- mówi o projekcie Quinteto Tango Nuevo.  Astor Piazzolla miał dwa takie zespoły w swojej karierze artystycznej, z którymi najczęściej koncertował. Dobierał zawsze najlepszych muzyków z różnych środowisk muzycznych, dlatego jego kompozycje łączą w sobie elementy muzyki klasycznej, współczesnej, jazzu i tanga. Zaprosiłem do współpracy wyjątkowych artystów ze świata muzyki klasycznej, aktorskiej, rozrywkowej i jazzowej. Skrzypek Marcin Suszycki to koncertmistrz Poznańskiej Filharmonii na co dzień obcujący z muzyką klasyczną. Rafał Karasiewicz wszechstronny pianista współpracujący z aktorami i teatrami, jednocześnie gra bluesa i jazz. Marek Piątek to wszechstronny gitarzysta grający prawie wszystkie gatunki muzyczne, ale najbardziej kocha brazylijską sambę i bossa-novę. Kontrabasista Zbigniew Wrombel to legenda polskiego jazzu. Mimo że każdy ma własne zainteresowania muzyczne, łączy nas jedna wspólna cecha – miłość do muzyki. Dzięki temu emocje zawarte w tangu, a w szczególności w kompozycjach Piazzolli, są autentyczne. Zaproszenie takich muzyków do grania  Piazzolli w kwintecie ukazało głębię jego kompozycji i  niezwykły wymiar przestrzenny w brzmieniu tanga”.

Album „Astor Piazzolla:Los Pajaros Perdidos”, z którego utwory zostaną zagrane na przemyskim koncercie, kwintet Wiesława Prządki zrealizował w setną rocznicę urodzin Astora Piazzolli –  najwybitniejszego bandoneonisty i twórcy stylu tango-nuevo.  Na program sesji złożyły się nie tylko znane tematy Piazzolli („ Milonga del Angel”, „Invierno Porteno”, „La Muerte del Angel”, „Balada para un loco”), ale także kompozycje nieczęsto pojawiające się w repertuarze artystów europejskich („Michelangelo ‘70”,  „Verano Porteno”, „Los pájaros perdidos”,”Soledad” czy „Concierto para Quinteto”). 

źródło informacji: https://jazz.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-06-2022 09:35
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 20-06-2022 09:38