-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Straży Granicznej i 31 rocznica powstania BiOSG

W pięknej scenerii krasiczyńskiego zamku i przy słonecznej pogodzie odbyły się (19 maja 2022 r.) uroczystości Święta Straży Granicznej - 31 rocznicy powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, połączone z przekazaniem sztandaru Klubowi Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG. W święcie wzięli udział przedstawicie administracji rządowej, samorządowej - w tym Prezydent Wojciech Bakun - reprezentanci współpracujących służb mundurowych, także Państwowej Służby Granicznej Ukrainy, a przede wszystkim  funkcjonariusze i pracownicy Bieszczadzkiego OSG.

święto straży granicznej_4.jpeg

Obchody jubileuszowe rozpoczęły się Mszą Świętą w Sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej. Główna część spotkania, uroczysty apel, odbyła się na dziedzińcu Zamku w Krasiczynie.

Z podziękowaniami za służbę, szczególnie w trudnym czasie toczącej się w Ukrainie wojny i kryzysu uchodźczego, zwrócił się do funkcjonariuszy Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej generał brygady SG Andrzej Popko. Do świętujących w imieniu władz rządowych kilka słów skierowała także wojewoda podkarpacka Ewa Leniart, a w imieniu władz samorządowych wszystkich szczebli wicemarszałek województwa podkarpackiego Piotr Pilch. 

święto straży granicznej_13.jpeg

Jak zwykle w czasie uroczystości z okazji Święta Straży Granicznej funkcjonariuszom oraz pracownikom oddziału wręczono awanse oraz wyróżnienia.

święto straży granicznej_15.jpeg

Swój sztandar otrzymał Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG. Spotkanie zakończył występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej.

święto straży granicznej_17.jpeg

 

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk


Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej powstał 16 maja 1991 roku w miejsce rozformowanej Bieszczadzkiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza (WOP).

Aktualnie ochrania odcinek granicy o łącznej długości 373 km, w tym z Ukrainą o długości – 239 km oraz ze Słowacją – 134 km. Swoje zadania w zakresie ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego realizuje poprzez czternaście granicznych jednostek organizacyjnych. Na granicy z Ukrainą – zewnętrznej granicy Unii Europejskiej funkcjonuje jedenaście Placówek Straży Granicznej: w Horyńcu-Zdroju, w Lubaczowie, w Korczowej, w Medyce, w Hermanowicach, w Huwnikach, w Wojtkowej, w Krościenku, w Czarnej Górnej, w Stuposianach, w Ustrzykach Górnych. Na granicy ze Słowacją – wewnętrznej granicy Unii Europejskiej zadania służbowe realizowane są przez dwie placówki: w Wetlinie i Sanoku. Jedna placówka umiejscowiona jest wewnątrz kraju – w Rzeszowie-Jasionce.

Klub Honorowych Dawców Krwi PCK „VITA” przy BiOSG istnieje od 16 lutego 1987 r. W 2022 roku obchodzi jubileusz 35-lecia utworzenia. Obecnie zrzesza ponad 100 członków, w tym funkcjonariuszy, pracowników, emerytów BiOSG oraz członków rodzin. Wszyscy Klubowicze są członkami Polskiego Czerwonego Krzyża. Klubowicze na co dzień oddają krew (indywidualnie oraz grupowo podczas akcji krwiodawstwa), organizują akcje pomocowe, propagują oddawanie krwi oraz szpiku, współorganizujemy imprezy sportowe, współpracują z Zarządem Oddziału Rejonowego PCK w Przemyślu, innymi Klubami HDK oraz Grupą Ratownictwa PCK w Przemyślu. Przedstawiciele klubu wchodzą w skład Zespołu ds. popularyzacji honorowego krwiodawstwa przy Komendancie Głównym Straży Granicznej.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 20-05-2022 11:09
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 20-05-2022 11:11