10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Węgrzy w „pietnastce”

W dniach 20-23 października w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu gościła bardzo liczna bo aż 40 osobowa grupa nauczycieli z partnerskiej szkoły- Eszterhazy Karoly Foiskola Gyakorlo Altalanos Iskola z Egeru.

Pobytowi gości towarzyszył bogaty program turystyczny umożliwiający poznanie wielu interesujących zabytków kultury narodowej Przemyśla oraz pięknych zakątków naszego miasta. Obejmował on zwiedzanie Przemyśla i okolic: Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, Fortu w Siedliskach, Zespołu Pałacowo-Parkowego w Krasiczynie, łącznie z ukończoną, ale nie oddaną do użytku Basztą Boską. Węgierscy nauczyciele byli zachwyceni urokiem tych miejsc. Mieli również okazję pozjeżdżać sankami, korzystając z atrakcji naszego grodu-toru saneczkowego, co było dla nich nie lada przeżyciem.

Nie obeszło się bez niespodzianek. Autokar gości podczas zawracania, przy forcie w Siedliskach wjechał na podmokłą łąkę i ugrzązł na dobre w błotnistej ziemi. Na szczęście z opresji wyciągnęły go dwa rolnicze ciągniki zorganizowane przez lokalną społeczność. Węgrzy byli zaskoczeni ofiarnością, chęcią niesienia pomocy i szybką reakcją miejscowych mieszkańców, tym bardziej że padał deszcz, wiał wiatr i było chłodno.

Nauczyciele z partnerskiej szkoły byli także na zaproszenie Prezydenta Wieslawa Jurkiewicza i Naczelnika Wydziału Edukacji UM-Piotra Idzikowskiego z wizytą w Urzędzie Miejskim. Podczas spotkania omówiono trzyletnią współpracę obu placówek. Dyskutowano także nad systemami edukacyjnymi w naszych krajach.

Do ważnych punktów programu należy także zaliczyć odwiedziny w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu, gdzie dokonano prezentacji multimedialnej przemyskiej placówki, przedstawiono jej urozmaicony i bogaty dorobek artystyczny oraz szeroką ofertę zajęć pozalekcyjnych. Podczas spotkania dyrektorzy obu placówek i przedstawiciele grona pedagogicznego ustalili kierunki dalszej współpracy. Goście zwiedzili szkołę, mieli także okazję zapoznać się z warsztatem pracy nauczycieli poprzez uczestniczenie w zajęciach lekcyjnych i pozalekcyjnych. Był czas na wspólną dyskusję i wzajemną wymianę myśli.

Warto dodać, że organizacją pobytu gości z Węgier zajęli się nauczyciele ze Szkoły Podstawowej Nr 15 w Przemyślu. Niezwykle pomocna okazała się osoba pana S. Frankowskiego, który pełnił rolę tłumacza języka węgierskiego.

Była to kolejna wizyta Węgrów w Szkole Podstawowej nr 15 i z pewnością można ją zaliczyć do bardzo udanych, kształcących i twórczych . Pobyt Węgrów zakończyła dyskusja na temat dalszych form współpracy między Szkołą Nr 15 w Przemyślu a partnerską Szkołą w Egerze.

JPGNULL (86,09KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 06-11-2007 10:26
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-11-2007 10:26