22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kawaler Orderu Uśmiechu – Andrzej Grabowski w Szkole Podstawowej Nr 15 w Przemyślu.

Jedną z atrakcji obchodów Międzynarodowego Święta Bibliotek Szkolnych była możliwość uczestnictwa uczniów w miniaturowej uczcie literackiej, której głównym gospodarzem był Kawaler Orderu Uśmiechu, współczesny pisarz dla dzieci i młodzieży – Andrzej Grabowski. Spotkanie nasycone było dużymi walorami poznawczymi, dydaktycznymi i wychowawczymi. Jego uczestnicy dowiedzieli się m. in., że istnieje sto tysięcy powodów do odwiedzania piękniejszej strony świata każdego dnia i o każdej porze, tłumacząc od razu, kiedy to się dokonuje. Przekonywał o tym opowiadając ciepło, lekko, z humorem i dużym wyczuciem wrażliwości dziecka. Mówił też o potędze marzeń i sile wyobraźni. Jak na Kawalera Orderu Uśmiechu przystało, został poddany próbie wypicia szklanki soku z cytryny. Zrobił to z niebywałą wprawą, udowadniając obecnym, że posiadacz Orderu Uśmiechu zawsze jest pogodny i szczęśliwy, bez względu na sytuacje pojawiające się w życiu. Pisarz chętnie wdawał się w dyskusje z młodzieżą na zasadach partnerskich, a uczniom popularyzującym jego dorobek literacki wręczył dyplomy. Tradycyjnie można było zdobyć autograf oraz pamiątkowe zdjęcie z pisarzem. Obdarowany został przez uczniów koszem wielobarwnych kwiatów, wykonanych nowoczesną techniką w ramach programu „Wyrównywanie szans” dotowanego ze środków unijnych.

Wcześniej odbyły się apele szkolne poświęcone tematycznie najnowszej modzie, czyli Modzie na książkę, przygotowane przez uczniów klasy VI B. W żartobliwy i satyryczny sposób relacjonowały dyskusje między książką, komputerem, telefonem komórkowym, drukarką. Po wymienieniu zalet każdej z tych rzeczy okazuje się jednak, że to właśnie książka jest ponadczasowa i uniwersalna. Przy okazji, na forum szkoły zostały wręczone uroczyście przez Dyrekcję dyplomy najlepszym czytelnikom – laureatom konkursów. Musieli się oni wykazać nie tylko znajomością treści czytanych książek, ale też pomysłowością i wyobraźnią literacką.

Kontynuując kampanię  „Cała Polska czyta dzieciom” - nauczyciele klas kształcenia zintegrowanego oraz poloniści w klasach IV – VI, nasilili akcję czytania uczniom wartościowej i zalecanej literatury, odpowiedniej do ich wieku. Obchodom towarzyszyła okolicznościowa wystawa urządzona w głównym holu szkoły pod hasłem: Dlaczego powinieneś czytać?

Odpowiedź jest prosta: dzięki czytaniu jest szansa bycia kimś lepszym, mądrzejszym i bogatszym duchowo.

JPGNULL

Opublikował:  | Data publikacji: 06-11-2007 10:04
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 06-11-2007 10:04