1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Konferencja Aby rodzina mogła być razem

Wielkimi krokami zbliża się międzynarodowa konferencja o rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu. Dla organizującej ją Fundacji Ronalda McDonalda to jeden z najważniejszych punktów w roku jubileuszu dwudziestolecia działalności. Już 1 czerwca wybitni eksperci, praktycy i naukowcy zajmujący się ideą potrzeb dziecka w czasie hospitalizacji, podzielą się swoimi doświadczeniami w formule online.

Udział w konferencji będzie okazją do podjęcia dialogu o potrzebie kontynuowania zmian w publicznej medycynie pediatrycznej, o roli rodzica w szpitalu, o wartości wolontariatu. Od blisko 50 lat RMHC, światowa organizacja non-profit, której częścią jest Fundacja Ronalda McDonalda, skupia się na opiece skoncentrowanej na dziecku i rodzinie dziecka wymagającego hospitalizacji w czasie leczenia. Domy Ronalda McDonalda i Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda to dwa z trzech najważniejszych programów, którymi RMHC i każda z działających niezależnie fundacji narodowych pomagają publicznej medycynie pediatrycznej. Domy wspierają rodziny chorych dzieci w każdym z 90% najlepszych szpitali dziecięcych na świecie. RMHC jest organizacją, która wyróżnia się największym doświadczeniem w niesieniu pomocy rodzinom w czasie długiego pobytu w szpitalu, z dala od miejsca własnego zamieszkania. Działa w 65 krajach świata i pomaga rodzinom w 380 Domach Ronalda McDonalda na świecie.

Domy Ronalda McDonalda, Pokoje Rodzinne – w Instytucie „Pomnik–Centrum Zdrowia Dziecka”
w Międzylesiu i w Szpitalu Pediatrycznym UCK WUM – a także dwie mobilne kliniki, w których w ciągu 17 lat przebadaliśmy ponad 77 tysięcy dzieci, to najważniejsze programy Fundacji, działającej
w Polsce od 2002 roku. Dwa polskie Domy Ronalda McDonalda pomagają rodzinom małych pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie oraz Szpitala Pediatrycznego UCK WUM w Warszawie.

Dzieci, których rodziny zatrzymują się w Domach, to te najbardziej zagrożone stresem pobytu
w szpitalu bez rodzica, pochodzące z najodleglejszych od szpitala miejscowości oraz takie, które muszą najdłużej w nim pozostać. W takiej sytuacji rodzic szybko staje przed problemem rozłąki
z rodzeństwem chorego dziecka. Domy umożliwiają i ułatwiają rodzinom korzystanie z najlepszej pomocy medycznej, ponieważ znajdują się w najbliższym sąsiedztwie szpitali specjalistycznych. Nie odbywa się to kosztem zdrowych dzieci czy innych członków rodziny, bo w Domu cała rodzina może być razem w tym bardzo trudnym dla niej czasie.

Na tym polega idea „Aby rodzina mogła być razem” – na tworzeniu przestrzeni, zarówno infrastrukturalnej jak i emocjonalnej, do zadbania o wszystkie potrzeby małego pacjenta i jego najbliższych. Najdłuższy pobyt jednej z rodzin w Domu w Krakowie trwał 382 dni. Domy pomagają rodzinom bezpłatnie.

Bliskość rodziny pomaga dzieciom szybciej wracać do zdrowia i lepiej znosić leczenie, a rodzinie lepiej radzić sobie z poczuciem niepewności i wszystkimi wyzwaniami w procesie leczenia – podkreśla Katarzyna Rodziewicz, Prezes Zarządu i Dyrektor Wykonawcza Fundacji Wykonawcza Fundacji Ronalda McDonalda. I dodaje – Fundacja, mówiąc „Aby rodzina mogła być razem" mówi głosem dziecka i jego najbliższych, w ich imieniu i dla nich tworzy rozwiązania dla publicznej medycyny pediatrycznej. Głos dziecka, jego potrzeby stawiamy w centrum uwagi.

Nowy termin konferencji „Aby rodzina mogła być razem – rola bliskości rodziny w czasie pobytu dziecka w szpitalu” został ustalony na 1 czerwca. Tytuł konferencji nawiązuje do pojęcia Family-Centered Care, z podręczników i opracowań do pediatrii. Fundacja podsumuje wyniki lat pracy nad poprawą warunków pobytu dzieci i ich rodziców podczas leczenia w szpitalach, pokaże najlepsze światowe modele Family-Centered Care oraz spojrzy na problem oczami dzieci–pacjentów i rodziców.

W czasie konferencji, dla bezpieczeństwa planowanej w formule online, wystąpią zagraniczni
i polscy eksperci, zajmujący się opieką skoncentrowaną na całej rodzinie dziecka wymagającego długiej hospitalizacji – Family-Centered Care.

Grono zaproszonych ekspertów zaszczyci Beverley H. Johnson, jedna z dwóch najbardziej doświadczonych osób w tym obszarze w Stanach Zjednoczonych, ekspertka z 30-letnią praktyką. Prezes Zarządu Institute for Patient and Family-Centered Care, autorka licznych opracowań, programów, doradczyni szpitali i organizacji pacjenckich.

Kolejnym międzynarodowym gościem będzie Agata Misera, lekarz medycyny, psychiatra dziecięcy, mieszkająca i praktykująca w Berlinie. W swoich publikacjach porusza tematy związane z rozwojem oraz zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży, jest również tłumaczką artykułów i książek o tematyce medycznej.

Wśród prelegentów konferencji nie zabraknie uznanych autorytetów naukowych – prof. dr hab. n. med. Michała Matysiaka, specjalisty w dziedzinie pediatrii, onkologii i hematologii dziecięcej, dr n. med. Marka Migdała, dyrektora Instytutu „Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka”, dr hab. n. społ. Grzegorza Iniewicza, profesora UJ, psychologa klinicznego czy dr Małgorzaty Majewskiej, językoznawczyni.

Konferencja będzie miała również swój bardzo praktyczny wymiar, dotyczący projektowania przestrzeni szpitalnych. Tomasz Pochwat, przedstawiciel Grupy Veolia, przybliży historię powstania nowoczesnego rozwiązania energetycznego w warszawskim Domu Ronalda McDonalda oraz wyzwań związanych z jego realizacją i eksploatacją. Z kolei Daniel Mermer, architekt z biura projektowego OPEN Architektura Nowe, zaprezentuje standardy architektoniczne i ich zastosowanie
w projektowaniu szpitali przyjaznych rodzinie.

W trakcie konferencji zostaną oficjalnie ogłoszone wyniki na konkursu na poświęconą tematyce znaczenia bliskości rodziny w procesie leczenia chorego dziecka. Przedstawi je prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii

Honorowy patronat nad konferencją objęła Małżonka Prezydenta RP, Agata Kornhauser-Duda. Współgospodarzem wydarzenia jest rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong. Patronami konferencji są Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie, Polskie Towarzystwo Pediatryczne oraz Konsultant Krajowy
w dziedzinie pediatrii – prof. dr hab. n med. Teresa Jackowska. Patronat medialny nad konferencją sprawują M jak mama, Mamo to ja, Medexpress, Podyplomie.pl i Radio dla Ciebie, a technologiczny – platforma Gridaly i agencja 24/7Communication. Partnerami konferencji są firmy Veolia i Polentex.

Konferencja adresowana jest do środowisk medycznych, samorządowych, jak i przedstawicieli sektora NGO, czyli wszystkich, czyj głos w dyskusji o potrzebie realizowania nowoczesnej, prorodzinnej opieki zdrowotnej w czasie leczenia dziecka w szpitalu ma moc zmieniania rzeczywistości.

Wszystkie informacje o konferencji są dostępne pod adresem frm.org.pl/konferencja.

 

O Fundacji Ronalda McDonalda

„Aby rodzina mogła być razem”to misja powstałej w 2002 roku Fundacji Ronalda McDonalda, należącej do sieci organizacji dobroczynnych Ronald McDonald House Charities, która wspiera medycynę pediatryczną w 65 krajach na świecie. W Polsce w centrum uwagi Fundacji znajduje się profilaktyka zdrowotna dzieci oraz opieka skoncentrowana na rodzinie w czasie ciężkiej choroby jej najmłodszych członków, wiążącej się z ich pobytem
w szpitalu. Skala tych działań obejmuje całą Polskę, a organizacji pomagają firmy, osoby prywatne
i wolontariusze.

Kluczowe programy Fundacji to Domy Ronalda McDonalda komfortowe, bezpłatne hotele dla rodzin długo leczonych dzieci oraz lokalizowane w szpitalach pediatrycznych Pokoje Rodzinne Ronalda McDonalda, gdzie rodziny i opiekunowie hospitalizowanych maluchów mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza socjalnego: pokojów dziennego pobytu, pralni, kuchni, salonów, łazienek. Działania mające na celu poprawę warunków pobytu rodziny z dzieckiem w szpitalu dopełnia projekt „Łóżko dla Rodzica”. Fundacja wyposaża oddziały dziecięce w wygodne, uzupełnione kompletami pościeli łóżka, składane na dzień do funkcji fotela.

Kolejnym kluczowym obszarem działań Fundacji jest profilaktyka onkologiczna. Służy temu między innymi ogólnopolski program bezpłatnych badań USG dzieci, wykonywanych na pokładzie mobilnych ambulansów medycznych. W 2020 r. pracę rozpoczął drugi ambulans Fundacji. Partnerami programu są ALAB laboratoria, MAN Polska i Fundacja Powszechnego Czytania. Partnerem medycznym jest Centrum Medyczne WUM.

Finansowane przez Fundację szkolenia lekarzy POZ i lekarzy rodzinnych we wczesnym wykrywaniu nowotworów, wykłady prowadzone wspólnie z IFMSA Poland i specjalistyczne wydawnictwa dla lekarzy
i rodziców
poświęcone profilaktyce onkologicznej uzupełniają listę działań w tym zakresie.

Dom Ronalda McDonalda przy Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Krakowie to 1200 m² powierzchni, która została z wielką troską przystosowana do potrzeb rodziców. Dzięki tej inwestycji mogą oni mieszkać w godnych warunkach, przygotowywać posiłki w pełni wyposażonej kuchni, wykonywać wszystkie inne podstawowe czynności, jak np. pranie.  Oprócz pomieszczeń zaprojektowanych z myślą o rodzicach Dom ma także piękny pokój zabaw dla dzieci, bibliotekę i ogród. Dom powstał zarówno jako miejsce dla osób poszukujących wyciszenia, jaki dla tych, którzy potrzebują obecności ludzi rozumiejących ich trudną sytuację. Otoczeni wsparciem wolontariuszy i profesjonalnego zespołu Domu zbierają siły, z którymi wracają z Domu na oddział do dziecka. Jednocześnie z pobytu w Domu może korzystać dwadzieścia rodzin. Dom pomaga rodzicom od października 2015 roku, najdłuższy pobyt jednej rodziny do dziś to 382 dni.

W marcu 2021 roku w kampusie Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego została ukończona budowa drugiego Domu. Dom, z 25 pokojami, jest od czerwca ub. roku wsparciem dla pacjentów Szpitala Pediatrycznego WUM. Każdy może pomóc w jego utrzymaniu, przekazując 1% podatku, donację finansową, donację rzeczową lub dołączając do wolontariatu.

Zapraszamy na naszą stronę www, oraz na nasze profile na Facebooku, Instagramie i Youtubie.

Konferencja_baner 1200x900 px.jpeg

Opublikował: Kamil Krukiewicz | Data publikacji: 13-05-2022 12:33
Modyfikował: Kamil Krukiewicz | Data modyfikacji: 13-05-2022 12:29