9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Międzynarodowy Dzień Pielęgniarstwa w PWSW

Data święta nawiązuje do urodzin prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, Florence Nightingale, która w 1860 r. w Londynie założyła pierwszą szkołę pielęgniarską na świecie. Jej życie przybliżyli pracownicy i studenci przemyskiej uczelni

 

 „Jesteśmy uczelnią w procesie zmian, uruchomienie pielęgniarstwa i ciągły rozwój kierunków świadczą o tym, jak rozumiemy wdrażanie nowego, praktycznego szkolnictwa zawodowego. Dziękuję Pani Guty za konsekwentne budowanie przemyskiego pielęgniarstwa, za budowanie zespołu kompetentnych i utożsamiających się z uczelnią osób, pielęgniarstwo to piękne zbiorowe dzieło”.

Powiedział podczas uroczystego otwarcia, Prorektor do Spraw Rozwoju i Współpracy dr Sławomir Solecki. 

Prof. Edyty Guty, z rąk Przewodniczącej  Podkarpackiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Przeworsku  mgr Elżbieta Lewandowska otrzymała odznaczenie przyznane przez Ministra Zdrowia – „za zasługi dla ochrony zdrowia”. 

Jako pierwszy spośród prelegentów wystąpił prof. dr hab. Adam Jaworski, który przygotował wykład o historii eugeniki i neoeugeniki. Prelegent przedstawił nadzieje, obawy i zagrożenia z nimi związane. Następnie głos zabrała Joanna Przybek-Mita, uświadamiając wyzwania, które stawia przed pielęgniarkami odmienność kulturowa. 

O oprawę muzyczną zadbały studentki I roku pielęgniarstwa naszej uczelni – Emilia Skrabut oraz Julia Franczak. „

Justyna Supel – studentka III roku pielęgniarstwa PWSW – przybliżyła historię stroju pielęgniarskiego.

Magdalena Konieczny – przedstawicielka Mölnlycke – szwedzkiej firmy z wieloletnim doświadczeniem, poprzedzając warsztaty, które miały mieć miejsce tuż po spotkaniu – opowiedziała kilka słów o historii działalności. Wspomniała również o opatrunkach specjalistycznych, które przeszły w ostatnim czasie ogromny rozwój i dzięki warstwie Flex pracują razem z pacjentem, a także o ambulatoryjnych, przenośnych pompach do leczenia ran.

 

 

Opublikował: Kamil Krukiewicz | Data publikacji: 10-05-2022 16:39
Modyfikował: Kamil Krukiewicz | Data modyfikacji: 10-05-2022 16:39