10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Historia ostatnich dwóch miesięcy na fotografiach

Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz autorzy: Beata Jędruch, Ania Kłosek, Waldek Sosnowski, Jacek Szwic zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy fotografii - 13 maja 2022 r. godzina 14.30, Rynek w Przemyślu. To, co się działo przez ostatnie dwa miesiące, kiedy przez miasto przewinęło się prawie milion uchodźców na pewno zapisze się na chlubnych kartach historii Przemyśla. O tym opowiadają fotografie prezentowane na tej wystawie.

24 lutego 2022 roku, o godzinie 4.15 rano czasu kijowskiego armia rosyjska rozpoczęła ataki rakietowe na ukraińskie lotniska i bazy wojskowe. Atakowane były cele na wschodzie, w centrum i na zachodzie kraju. Jednocześnie rozpoczął się ostrzał artyleryjski terytorium Ukrainy wzdłuż granicy z Rosją i Białorusią. Rozpoczęła się wojna. Rosyjskie wojska zaczęły wkraczać do Ukrainy jednocześnie z kilku kierunków: z południa, od strony anektowanego w 2014 r. Krymu; od wschodu z terytoriów zajętych przez samozwańcze Doniecką Republikę Ludową i Ługańską Republikę Ludową i od północy – z Białorusi i Rosji. Wszędzie rozpoczęły się ciężkie walki. Kilkanaście godzin później do Przemyśla dotarli pierwsi uchodźcy. Następnego dnia już były ich tysiące, w większości kobiety i dzieci. Przemyski dworzec kolejowy zamienił się w ogromne centrum recepcyjne. Trafiali tu prosto z granicy w Medyce, albo przyjeżdżali ewakuacyjnymi pociągami.

Plakat - zaproszenie na otwarcie wystawy, z kolażem złożonym ze zdjęć. Tekst: Przemyśl. Tutaj jesteście bezpieczni
Prezydent Miasta Przemyśla
Wojciech Bakun
oraz autorzy Beata Jędruch, Ania Kłosek, Waldek Sosnowski, Jacek Szwic
zapraszają na otwarcie plenerowej wystawy fotografii
13.05.2022 r. godz. 14.30 Rynek w Przemyślu
To, co się działo przez ostatnie dwa miesiące, kiedy przez
miasto przewinęło się prawie milion uchodźców na pewno
zapisze się na chlubnych kartach historii Przemyśla. O tym
opowiadają fotografie prezentowane na tej wystawie.

Niektórzy nie mieli dokumentów ani pieniędzy, często przyjeżdżali tylko z jedną torbę, z tym, co uratowali ze zbombardowanego domu. Zmęczeni, zestresowani, nieznający języka, z traumą po tragicznych przeżyciach, niepewni jutra. Tutaj dostali to, co najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa i pełną opiekę. Zwykli przemyślanie, wolontariusze, organizacje społeczne, stowarzyszenia, Księża i siostry zakonne, służby Prezydenta Miasta, służby mundurowe, harcerze, młodzież szkół średnich - wszyscy stanęli na wysokości zadania i włączyli się w pomoc humanitarną. To był niespotykany zryw społeczny. Przez parę tygodni Przemyśl i dworzec pokazywały telewizje na całym świecie jako przykład wielkiego serca okazanego uchodźcom. To, co się działo przez dwa miesiące, kiedy przez miasto przewinęło się prawie milion uchodźców na pewno zapisze się na chlubnych kartach historii Przemyśla. Właśnie o tym opowiadają fotografie prezentowane na tej wystawie.

luty - kwiecień. 2022 rok.

Wystawę zrealizowano ze środków Urzędu Miasta Przemyśla

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 10-05-2022 10:30
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 10-05-2022 10:30