-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„W wiosennym nastroju” – koncert w wykonaniu Andrzeja Tatarskiego i Voytka Soko-Sokolnickiego

6 maja br. w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego odbył się koncert „W wiosennym nastroju” – koncert w wyk. Andrzeja Tatarskiego (fortepian, słowo) i Voytka Soko-Sokolnickiego (tenor).

Profesor Andrzej Tatarski i Wojciech Sokolnicki w trakcie występu na scenie Zamku Kazimierzowskiego

Wspaniały wokalista, doskonały pianista, wyśmienita muzyka, wysublimowana widownia, niezapomniane chwile – tak najkrócej można opisać to, co wydarzyło się podczas tego koncertu. Dla przemyskich melomanów, w sali widowiskowej Zamku Kazimierzowskiego w Przemyślu, w koncercie pt. W wiosennym nastroju” wystąpili: tenor Voytek Soko-Sokolnicki oraz pianista prof. Andrzej Tatarski. W programie znalazły się utwory m.in. I.J. Paderewskiego, F. Liszta, C. Debussy’ego, E. Griega, J. Straussa, F. Sinatry, V.S. Sokolnickiego.

 

 

Wizyta obu artystów w naszym mieście rozpoczęła się jednak dzień wcześniej, 5 maja. Wtedy to, w zabytkowych, zamkowych murach, odbyły się warsztaty wokalne i pianistyczne dla uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu. Zajęcia wokalne prowadził Voytek Soko Sokolnicki, a pianistyczne oczywiście prof. Andrzej Tatarski.

warsztaty wokalne i pianistyczne dla uczniów Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Artura Malawskiego w Przemyślu

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
fot. Tomasz Beliński


Voytek Soko-Sokolnicki – artysta niezależny. Śpiewak, solista wielu teatrów operowych, filharmonii oraz scen koncertowych w Polsce, jak też za granicą, m.in. we Włoszech, w USA, Kanadzie, Tajlandii, Niemczech… Wykształcony muzycznie i plastycznie (Akademia Muzyczna w Poznaniu, łódzka Akademia Sztuk Pięknych). Lubi syntezę sztuk, tworzy koncerty i performance, które łączą dźwięk, obraz, a także ruch. Jest zdobywcą wielu prestiżowych nagród, wśród nich m.in. Nagroda za Najlepszy Debiut Śpiewaka Operowego w 2010 r. im. Jana Kiepury przyznaną przez Mazowiecki Teatr Muzyczny w Warszawie. To także zwycięzca XV Wielkiego Turnieju Tenorów w Operze na Zamku w Szczecinie, jak również laureat Platynowej Róży w „Bitwie o Różę Tenorów” w Warszawie – wydarzeniu organizowanym przez Operę Kameralną.

Jako solista spełnia się w zespole crossoverowym „Tre Voci”, z którym odnośni sukcesy na naszych, jak i zagranicznych estradach. Formacja została okrzyknięta przez portal Onet Plejada mianem „Największego Odkrycia Operowego roku 2017”.
W ostatnich latach ten charyzmatyczny artysta nagrał cztery płyty:

  • z liryką wokalną, czyli pieśniami różnych kompozytorów, pt. „Nebbie”, we współpracy ze wspaniałym pianistą Michałem Francuzem,
  • Sokolniccy Duett” z Agnieszką Sokolnicką,
  • „With Love” z grupą Tre Voci,
  • „Melanforia” z autorskimi tekstami, muzyką oraz produkcją.

Zainicjował wiele koncertów charytatywnych, cechujących się nowatorskim podejściem do sztuki, a także otwartością na widza. Jako „Cinematic Voice” wyróżnia wielobarwność i łączenie stylów. Za swój cel artystyczny obrał służbę ludziom poprzez sztukę.

Andrzej Tatarski - pianista, pedagog - w 1968 ukończył z wyróżnieniem studia pianistyczne w klasie Olgi Ilwickiej-Dąbrowskiej w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Poznaniu. W latach 1969-70, jako stypendysta Rządu Francuskiego, umiejętności pianistyczne doskonalił pod kierunkiem Vlado Perlemutera w Paryżu.Od szeregu lat prowadzi intensywną działalność artystyczną jako solista i kameralista. Występował w krajach Europy, Ameryki i Azji (m.in.: w USA, Japonii, Korei Płd., na Jamajce, Kubie,  we Francji, Wielkiej Brytanii, w Niemczech, w krajach byłego ZSRR, we Włoszech, Austrii, Belgii, Słowenii, Szwajcarii, Turcji).

Uczestniczył w festiwalach muzycznych, m. in.: Poznańska Wiosna Muzyczna, Warszawska Jesień, Dni Kompozytorów Krakowskich, Dni Muzyki Karola Szymanowskiego w Zakopanem, Wratislavia Cantans, Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku, Festiwal Polskiej Muzyki Współczesnej we Wrocławiu, Międzynarodowy Festiwal Chopinowski w Dusznikach. Jest zapraszany na recitale chopinowskie do Żelazowej Woli i  Łazienek.

W zróżnicowanym i rozległym repertuarze solowym i kameralnym pianisty znaczącą rolę odgrywają utwory kompozytorów polskich XIX i XX wieku. Propaguje twórczość Karola Szymanowskiego, wykonując m. in. IV Symfonię koncertującą, utwory fortepianowe i kameralne.

Artysta dokonał wielu prawykonań utworów współczesnych kompozytorów polskich.

Andrzej Tatarski jest wykładowcą w Katedrze Fortepianu, Klawesynu i Organów Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 1989 otrzymał tytuł naukowy profesora zwyczajnego.

Został uhonorowany wieloma nagrodami i odznaczeniami, m.in.: Medalem Edukacji Narodowej, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Nagrodą Indywidualną Ministra Kultury i Sztuki za wybitne osiągnięcia artystyczne i dydaktyczne.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 09-05-2022 12:43
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 09-05-2022 12:43