10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

DOSKONAŁE PERSPEKTYWY DLA BUDOWNICTWA HOTELOWEGO W POLSCE

W ciągu najbliższych pięciu lat wartość rynku budownictwa hotelowego w Polsce przekroczy 1 mld zł - napisano w raporcie firmy PMR Publications.

Perspektywa współorganizowania przez Polskę Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku, korzystna sytuacja ekonomiczna w regionie, napływ funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój turystyki, a także wcześniejsze niedoinwestowanie rynku hotelowego sprawią, że do 2012 roku wartość rynku budownictwa podwoi się.

Po okresie spadków, lata 2005-2006 przyniosły poprawę na rynku budownictwa hotelowego. Wartość tej gałęzi gospodarki, mierzona przychodami firm z tytułu budowy hoteli i innych obiektów zakwaterowania turystycznego, wzrosła w 2006 roku o 3% w stosunku do roku 2005 i wyniosła 439 mln zł. Jak szacuje PMR w swoim najnowszym raporcie „Budownictwo hotelowe w Polsce 2007 - Prognozy rozwoju na lata 2007-2012”, w ciągu najbliższych pięciu lat wartość budownictwa hotelowego będzie rosła średnio o około 17% rocznie i osiągnie poziom blisko 1,1 mld zł w 2012 roku.

PMR szacuje, że w latach 2008-2012 baza hotelowa będzie rosła w średnim tempie 7% rocznie - odpowiada to budowie prawie 30 tys. pokoi hotelowych w około 560 hotelach. W prognozowanym okresie średniorocznie powstawać może około 110 hoteli, co oznacza znaczny wzrost w porównaniu do blisko 50 hoteli oddawanych do użytku każdego roku w latach 2001-2006. Wzrost liczby budowanych obiektów nastąpi w każdej z kategorii hoteli. Biorąc pod uwagę liczbę obiektów, najwięcej nowych pokoi hotelowych powstanie w segmencie hoteli 3-gwiazdkowych (prawie 15 tys.) i 1- i 2-gwiazdkowych (ponad 12 tys.). Warto zauważyć, że pomimo silnych wzrostów, dopiero w 2009 roku wartość budownictwa hotelowego przekroczy 660 mln zł, czyli poziom zarejestrowany w doskonałym dla tego sektora roku 2001.

W ciągu najbliższych kilku lat liczba turystów korzystających z noclegów w polskich hotelach nadal będzie rosła. Ilość przyjazdów turystów do Polski wzrośnie z 15,7 mln w 2006 roku do ponad 20 mln w latach 2012-2013. Na szybki wzrost liczby turystów zagranicznych odwiedzających Polskę największy wpływ będą miały takie czynniki, jak: korzystna sytuacja ekonomiczna w Europie Środkowo-Wschodniej, dynamiczny rozwój tanich linii lotniczych, poprawa infrastruktury drogowej, szybki wzrost liczby konferencji organizowanych w Polsce, a także wzrost wartości funduszy unijnych przeznaczonych na rozwój turystyki.

Największe pod względem liczby obiektów sieci hotelowe działające na polskim rynku to: Orbis, Start Hotel, Grupa Hoteli WAM, Gromada, Qubus Hotel System i Interferie. Warto zauważyć, że spośród 10 największych, globalnych grup hotelowych w Polsce obecnych jest już osiem i niemal każda z nich planuje dalszą ekspansję w regionie. Poważne plany inwestycyjne ogłaszają też międzynarodowe sieci hotelowe, dotychczas w Polsce nieobecne, takie, jak: Wyndham Hotels & Resorts, Choice Hotels i NH Hotels. Co więcej, na wieść o tym, że w 2012 roku w Polsce zostaną zorganizowane Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej, część operatorów sieci hotelowych oraz deweloperów zrewidowała swoje strategie i zwiększyła liczbę hoteli, które zamierza wybudować.

Jak szacuje PMR, dotychczas upublicznione plany operatorów hotelowych oraz deweloperów zakładają budowę prawie 20 tys. pokoi hotelowych w ciągu najbliższych pięciu lat, przy czym najwięcej powinno ich powstać w sieci Orbis, konsorcjum Louvre Hotels i Warimpeksu, sieciach InterContinental, Chaber i Comfort Express.

Planowane inwestycje dotyczą hoteli wszystkich standardów - zarówno luksusowych, jak i ekonomicznych, głównie w większych miastach i miejscowościach nadmorskich, choć najwięcej sieci planuje budowę obiektów 2- i 3-gwiazdkowych. Operatorzy hotelowi zakładają także dalszą rozbudowę bazy konferencyjnej oraz zaplecza rekreacyjno-wypoczynkowego.


Więcej informacji:
PMR PUBLICATIONS


Źródło informacji: Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych S.A.

Opublikował:  | Data publikacji: 05-11-2007 09:25
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 30-03-2010 13:03