18 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wizyta przyjaciół z Paderborn

Trwająca blisko 30 lat współpraca z niemieckim Paderborn z każdym rokiem przynosi nowe efekty i potwierdzenie sensu podpisanej w 1993 roku umowy. Kolejne dowody na to, że na naszych niemieckich przyjaciół możemy liczy w trudnych czasach, przyniósł kryzys uchodźczy związany z wojną w Ukrainie. Pomimo już skierowanej bardzo konkretnej pomocy, jaką otrzymaliśmy w tym czasie, partnerzy z Paderborn nadal interesują się potrzebami Przemyśla, czego dowodem była trzydniowa (21-23 kwietnia) wizyta delegacji z Burmistrzem Michaelem Dreierem na czele.

Paderborn_1.jpeg

Prezydent Wojciech Bakun mówiąc o wydarzeniach z pierwszych tygodni przyjmowania uchodźców w Przemyślu, zawsze wspomina rozmowę z Panią Mer Mościsk Mirosławą Pelc, o niezbędnym dla działania tamtejszego szpitala generatorze prądu, który w ekspresowym tempie załatwili i dostarczyli do Przemyśla właśnie przyjaciele z Paderborn. Drugim takim działaniem niemieckich partnerów, które bardzo pomogło w opanowaniu ogromnego napływu uchodźców do Przemyśla, było dostarczenie dwóch dużych, 18-metrowych przegubowych autobusów z Paderborn wożących wahadłowo przekraczających granicę w Medyce do miasta. 

Paderborn_7.jpeg

W składzie niemieckiej delegacji, która odwiedziła Przemyśl w ostatnich dniach, obok Burmistrza Dreiera, znalazł się także Christian Weidlich, Zastępca Pełnomocnika "Maltańska Służba Medyczna", odpowiedzialny m.in. za organizację transportów charytatywnych kierowanych do Przemyśla, a także Stefanie Friemuth Pełnomocnik Miasta Stowarzyszenia "Maltańska Służba Medyczna" oraz Barbara Ozimek - członek Towarzystwa Przyjaciół Paderborn/Przemyśl. 

Paderborn_8.jpeg

Część oficjalna wizyty rozpoczęła się spotkaniem w przemyskim Ratuszu, gdzie goście zapoznali się z bieżącą sytuacją w mieście i spotkali się z dziennikarzami. Była to okazja do podziękowań za już skierowaną do nas pomoc:

- Można wiele powiedzieć o współpracy polsko - niemieckiej na szczeblu rządowym, ale proszę mi wierzyć, że współpraca na polu samorządowym pozwala być dużo bliżej ludzi i lokalnych problemów. - powiedział Prezydent Wojciech Bakun witając naszych gości i przypominając szczegóły pomocy, która trafiła do Przemyśla z Paderborn.

Paderborn_12.jpeg

Burmistrz Michael Dreier również podziękował za zaangażowanie Przemyśla, jego władz, urzędników, a przede wszystkim mieszkańców w pomoc Ukraińcom:

- Miasto Przemyśl jest centrum pomocy humanitarnej z całego świata. Dziękujemy, że jesteśmy Waszymi przyjaciółmi i razem z Wami możemy pomagać. Jesteśmy od początku tego kryzysu w bardzo bliskim kontakcie i bardzo się cieszymy, że mogliśmy się przyczynić do niesienia pomocy uchodźcom. W sumie miasto Paderborn przekazało 240 ton środków pomocy, przywiezionych 16 ciężarówkami. Dziękuję wszystkim osobom prywatnym i firmom z Paderborn, dzięki którym udało się tę pomoc tak szybko zorganizować.

Burmistrz Michael Dreier poinformował także, że jego miasto stworzyło specjalne konto, na które są przekazywane przez mieszkańców partnerskiego miasta pieniądze na pomoc uchodźcom. Do 21 kwietnia br. wpłynęło na  nie od osób prywatnych 690 000 Euro. Te pieniądze zostaną najprawdopodobniej wykorzystane na przystosowanie jednego z obiektów w Przemyślu na potrzeby tych uchodźców, którzy zostaną u nas dłużej.

Symbolem naszej współpracy na rzecz uchodźców był wręczony przez Burmistrza dyplom głoszący w języku polskim i niemieckim: W bliskiej przyjaźni stoją Przemyśl i Paderborn, solidarnie po stronie Ukrainy. 

Paderborn_14.jpeg

 

Po wizycie w Urzędzie Miejskim nasi gości odwiedzili wspólnie z Prezydentem Wojciechem Bakunem oraz jego Zastępcą Bogusławem Świeżym przejście graniczne w Medyce, gdzie przyjęli ich Komendant i Zastępca Komendanta placówki. 

Paderborn_18.jpeg

 

Kolejnym punktem było oczywiście Centrum Pomocy Humanitarnej przy ulicy Lwowskiej. Trzecim ważnym miejscem gdzie przez ostatnie tygodnie niesiona była pomoc uchodźcom z Ukrainy, był Dworzec Kolejowy, który także zobaczył Burmistrz Michael Dreier i niemiecka delegacja. Goście zobaczyli także nieczynną dzisiaj część hotelową przy przemyskiej Hali Sportowej, która być może będzie remontowana i dostosowywana na potrzeby przebywających w naszym mieście uchodźców. 

Paderborn_40.jpeg

 

tekst i zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 23-04-2022 14:15
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 25-04-2022 08:26