9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

"Młodość ze sztuką" po dwóch latach…

   Minęły dwa lata działalności projektu „Młodość ze sztuką”. W tym momencie warto dokonać krótkiego podsumowania tego, co w tym czasie się wydarzyło. Jednak za nim nakreślimy ten kolejny rok, zatrzymamy się nad słowem „rozwój”, gdyż zdarza się, że zrozumienie tego słowa, sprawia wielu, duży problem. Zastanawiamy się czym mierzy się rozwój działalności wychowawczej, profilaktycznej, edukacyjnej…? Cyframi, ilością wydanych czy zaplanowanych pieniędzy? Czy może czasem spędzonym nad problemami młodego człowieka, godzinami przegadanych na temat wartości, konsekwencji zachowań, docierania do kompromisów, uczenia się wzajemnego szacunku, otwartości, budowania zaufania, gotowością do wzajemnego przełamywania stereotypów, chęcią pozytywnej zmiany… Aż wreszcie wspólną organizacją koncertów, happeningów, pokazów, spektaklów, meczów?
Odpowiedzi na pytania o rozwój nasuwają się same, my zostawiamy je czytającemu…
   Od ubiegłego roku zagraliśmy dwa koncerty charytatywne, zorganizowaliśmy 2 turnieje halowej piłki nożnej, zaprezentowaliśmy spektakl z gościnnym występem zespołów hip hopowych, happening na powitanie wakacji, konferencję „Wokół problemów…”. 21 października na Stadionie KS Czuwaj o godz. 14.30. odbył się mecz Księża- Młodość ze sztuką. Mecz zakończył się wynikiem 3:1. Przy okazji pragniemy podziękować drużynie z Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu za rozegranie meczu o „złote trampki”, a także Zarządowi KS Czuwaj za udostępnienie stadionu.

Przed nami:
• 2-3 listopada w godz. 8.00- 14.00 Turniej halowej piłki nożnej dla młodzieży w Hali Sportowej.
• 16 listopada o godz. 18.00 planowany jest Koncert Charytatywny dla Angeliki Podgórnej, która potrzebuje 20 tysięcy na aparat słuchowy. Koncert odbędzie się w Klubie Sing- Sing.
• 17 listopada o godz. 18.00 spektakl „Baśnie i waśnie rodzinne” na Zamku Kazimierzowskim przy współpracy ze środowiskiem hip hopowym.

   Przyjęło się, że „Młodość ze sztuką” organizuje koncerty charytatywne. Środowisko hip hopowe podjęło chyba spore wyzwanie pomocy innym i dzięki temu młodzież tzw. trudna udowodniła, że nie są im obce wartości, a o to przecież niejednokrotnie jest posądzana. Projekt „Młodość ze sztuką” stał się alternatywą na nudę, sposobem na własny rozwój i uczenie się pozytywnych, społecznych zachowań. Mamy świadomość, że praca z młodzieżą, która ma własne zdanie nie jest pracą łatwą, nigdy nie mówiliśmy, że wszystko się udaje, ale z porażek wyciągamy wnioski i idziemy do przodu dając młodzieży szanse swobodnego wypowiadania się, ale też ponoszenia konsekwencji za swoje zachowania; rozwijania własnych pasji, wykorzystania zdolności do własnego rozwoju i tym samym kształtowania kultury innych.
   Kulturę kształtuje się przez spojrzenie na estetykę miasta, graffiti kojarzy się z wulgarnymi, brzydkimi napisami na murach, bardzo niesłusznie. Przemyscy grafficiarze tworzą oprócz prac na murach, piękne obrazy, które licytowane są na Koncertach Charytatywnych. Przebywając z uczestnikami projektu zauważamy każdy, nawet najdrobniejszy krok w stronę osobistego rozwoju. Nasze życie składa się z drobiazgów, dlatego zwracamy szczególną uwagę na małe, ale istotne kroki, które nasza młodzież poczyniła przez te dwa lata. Smutne jest to, że nie wszyscy rozumieją, że praca z młodym człowiekiem jest procesem, którego efektów nie widać natychmiast.
   Przed nami kolejny rok pracy. Na pewno będziemy się zajmować młodzieżą, która nam zaufała, ale też będziemy rozmawiać o problemach młodzieży i miasta, przejawach wandalizmu, chuligaństwa i alkoholizmu wśród młodzieży. Problemów z którymi się stykamy na co dzień jest dużo, dlatego w tym miejscu dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób nas wspierają. Przede wszystkim Prezydentowi Miasta, Urzędowi Miejskiemu, Przemyskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Pogotowiu Medycznemu, Klubowi Sing Sing, Stowarzyszeniu Lokalnemu Salezjańskiej Organizacji Sportowej i wielu innym, którzy wierzą, że młodzi ludzie są naszą przyszłością, tylko trzeba dać im szansę pozytywnego rozwoju i wesprzeć ich pasje.
   Na drugie urodziny pragniemy sobie życzyć takich efektów pracy z nowo pozyskaną młodzieżą jakie udało się uzyskać ze środowiskiem hip hopowym.„Młodość ze sztuką”
mlodosc.zesztuka@onet.eu

Opublikował:  | Data publikacji: 24-10-2007 17:09
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 04-06-2009 11:50