3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„PRÓCZ CIEBIE NIC” - GALA SYLWESTROWA na Zamku Kazimierzowskim

Artystyczne wydarzenie kończące rok 2021 w Przemyskim Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Sylwestra świętują ludzie na każdym kontynencie, wystrzeliwując o północy w niebo fajerwerki żegnają stary rok i witają nowy. Na Zamku Kazimierzowskim było tak samo czyli światowo, na dodatek z artystycznymi elementami. Różnica polegała tylko na tym, że zamiast fajerwerków były zimne ognie. Odpowiadając na oczekiwania przemyskich melomanów, którzy w tę noc zamiast tańczyć woleliby obcować ze sztuką w bardziej tradycyjny sposób, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przygotowało właśnie tę ofertę.

Krzysztof Kiljański z muzycznym towarzyszeniem  kompozytora Witolda Cisło.


SMUTEK POŻEGNANIA STAREGO ROKU ISTNIEJE TYLKO PO TO, ŻEBY CIESZYĆ SIĘ PRZYWITANIEM NOWEGO

Pomysłodawczynią i główną sprawczynią wydarzenia zatytułowanego „PRÓCZ CIEBIE NIC” (tytuł zaczerpnięty z piosenki Krzysztofa Kiljańskiego, jednego z bohaterów tej nocy) była dyrektor PCKiN ZAMEK Renata Nowakowska. Tegoroczna oferta GALI SYLWESTROWEJ NA ZAMKU KAZIMIERZOWSKIM to jak każdego roku najpiękniejsze przeboje muzyki polskiej i światowej oraz oczywiście inne atrakcje.

Dyrektor Zamku Renata Nowakowska rozpoczynająca galę sylwestrową

Uroczystego rozpoczęcia Gali, oficjalnego przywitania gości i zaproszenia do rozkoszowania się tym czasem spędzonym w artystycznym klimacie dokonała dyrektor Renata Nowakowska. Koncert „PRÓCZ CIEBIE NIC” rozpoczął się od występu uczennic z I Liceum Ogólnokształcącego w Przemyślu. Po tym wstępie na scenie rozbrzmiały nostalgiczne utwory w wykonaniu ulubieńca pań Krzysztofa Kiljańskiego z muzycznym towarzyszeniem świetnego muzyka i kompozytora Witolda Cisło. Sylwestrowy nastrój muzycznie kontynuowały wspaniałe śpiewaczki tworzące zespół SOPRANISSIMO.

śpiewaczki tworzące zespół SOPRANISSIMO

Trzy panie: Joanna Horodko, Agnieszka Adamczak i Agnieszka Sokolnicka przy fortepianowym akompaniamencie znakomitego kompozytora i aranżera Dawida Troczewskiego przeniosły publiczność w świat przebojów muzyki operowej i filmowej. Swoistym łącznikiem pomiędzy muzycznymi występami były pokazy tańca w wykonaniu utytułowanej pary tanecznej Szymon Michałowski i Wiktoria Rupar. Podczas Gali odbyła się mała uroczystość, 55 urodziny obchodził właśnie Witold Cisło. Na scenę „wjechał” tort, a publiczność odśpiewała jubilatowi „sto lat”.

Urodzinowy tort dla Witolda Cisło

Na sylwestrową całość – oprócz części artystycznej – składało się także wiele innych atrakcji i niespodzianek. Na początek, jeszcze w foyer każdy przybyły otrzymywał rozgrzewające aromatyczne grzane wino oraz drobny upominek. Podczas koncertu odbyły się konkursy z nagrodami, a na zakończenie części artystycznej, tuż przed północą, ze sceny, Prezydent Wojciech Bakun złożył wszystkim życzenia noworoczne. O północy, z symboliczną lampką szampana goście wyszli przed Zamek aby wznieść toast. Odświętną atmosferę uatrakcyjniły zimne ognie, które rozświetliły pierwsze chwile Nowego Roku. Ostatnim akordem tej sylwestrowej, artystycznej nocy były – również przed Zamkiem – życzenia od samego Króla Kazimierza Wielkiego oraz szefowej PCKiN ZAMEK Renaty Nowakowskiej.  

Prezydent Wojciech Bakun składający życzenia noworoczne ze sceny

Dyrektor Zamku Renata Nowakowska i Król Kazimierz Wielki składający życzenia w świecącej karocy przed Zamkiem Kazimierzowskim

 

 

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK
FOT.: Jarosław Piasecki, zbiory PCKiN ZAMEK

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-01-2022 14:18
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 03-01-2022 14:18