Uroczyste otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”

17 grudnia br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun i Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska oficjalnie otworzyli wystawę pn. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”.

 

Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.

 

 

 

Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych – stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki – przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.

Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z ekspozycją po raz pierwszy na jesieni 2020 roku przed Pałacem Staszica, a także podczas tegorocznych wakacji na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu wystawa odwiedziła łódzką Manufakturę i Plac Solny we Wrocławiu, a w październiku i listopadzie bliżej przyjrzeć się jej mogli mieszkańcy Rzeszowa i Sanoka.

 

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” realizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem  jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatnich trzech latach darczyńcy z całego kraju przekazali do Archiwów Państwowych wiele bezcennych materiałów historycznych, które sukcesywnie zamieszczane są na stronie internetowej http://archiwarodzinne.gov.pl Składają się na nie głównie unikalne fotografie, które dokumentują życie polskich rodzin od końca XIX stulecia po czasy współczesne.

W ramach projektu w 33 Archiwach Państwowych oraz ich oddziałach, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. W Archiwach Państwowych odbywają się również cykliczne warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”, a na stronie projektu http://archiwarodzinne.gov.pl zapoznać można się z przygotowanym przez ekspertów poradnikiem, pełnym cennych wskazówek na temat właściwego obchodzenia się z rodzinnymi pamiątkami.

 

Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” będzie dostępna dla Państwa w terminie od 17 grudnia 2021 r. do 16 stycznia 2022 r.

 

Źródło informacji: Archiwum Państwowe w Przemyślu

Zdjęcia: Maciej Wolański, Biuro Prezydenta Miasta

Opublikował(a): Maciej Wolański Data publikacji: 20-12-2021 09:20 Modyfikował(a): Maciej Wolański Data modyfikacji: 20-12-2021 09:24

Na skróty