Budowa mostu kolejowego - zmiana organizacji ruchu od 3 listopada I ZŁOŻYŁEŚ DEKLARACJĘ DOTYCZĄCĄ ŹRÓDŁA CIEPŁA? SPRAWDŹ JEJ STAN WPROWADZENIA TUTAJ I Pomagamy Ukrainie - najważniejsze kontakty telefoniczne I Uruchomiliśmy punkt informacyjno-konsultacyjny dotyczący programu "Czyste powietrze" I Sprawdź indeks jakości powietrza w Przemyślu I
Uroczyste otwarcie wystawy „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”
17 grudnia br. Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun i Dyrektor Archiwum Państwowego w Przemyślu Elżbieta Laska oficjalnie otworzyli wystawę pn. „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej”.
Wystawa oddaje głos zwykłym ludziom – bohaterom sprzed wieku i ich rodzinom. Śledząc ekspozycję, można zajrzeć do ich domowego ogniska i poznać codzienne życie, a także zwyczaje, rozrywki i modę czasów II RP. Zwiedzający przeniosą się w czasie i odwiedzą dawne rodziny chłopskie i arystokratyczne, o różnorodnym pochodzeniu, kulturze i przekonaniach religijnych. Poznają również niezwykłe kobiety z tamtych lat i dowiedzą się, jaki był ich udział w odbudowie niepodległej Polski. Ekspozycja ilustruje także burzliwe losy naszych rodaków podczas obrony i w walce o kształt odrodzonej Ojczyzny.
Wystawa powstała w oparciu o materiały ze zbiorów rodzinnych – stare fotografie, dokumenty i inne pamiątki – przekazane przez licznych darczyńców do zasobu Archiwów Państwowych w całej Polsce. Jej dodatkowym atutem jest nietypowy wygląd i koncepcja ekspozycji. Projekt wystawy, przygotowany przez studio Podpunkt, nominowany został do Polish Graphic Design Awards – konkursu na najlepsze polskie projekty komunikacji wizualnej.
Mieszkańcy Warszawy i turyści mieli okazję zapoznać się z ekspozycją po raz pierwszy na jesieni 2020 roku przed Pałacem Staszica, a także podczas tegorocznych wakacji na przedpolu Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie. We wrześniu wystawa odwiedziła łódzką Manufakturę i Plac Solny we Wrocławiu, a w październiku i listopadzie bliżej przyjrzeć się jej mogli mieszkańcy Rzeszowa i Sanoka.
Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” realizowana jest w ramach projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej, którego celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na unikalną wartość rodzinnych pamiątek i aktywne zaangażowanie w świętowanie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ostatnich trzech latach darczyńcy z całego kraju przekazali do Archiwów Państwowych wiele bezcennych materiałów historycznych, które sukcesywnie zamieszczane są na stronie internetowej http://archiwarodzinne.gov.pl Składają się na nie głównie unikalne fotografie, które dokumentują życie polskich rodzin od końca XIX stulecia po czasy współczesne.
W ramach projektu w 33 Archiwach Państwowych oraz ich oddziałach, które swoim zasięgiem działania obejmują całą Polskę, uruchomione zostały punkty konsultacyjne, gdzie można uzyskać pomoc i fachową poradę na temat sposobów prowadzenia domowego archiwum, w tym zabezpieczenia starych rodzinnych dokumentów i fotografii. W Archiwach Państwowych odbywają się również cykliczne warsztaty „Zostań rodzinnym archiwistą”, a na stronie projektu http://archiwarodzinne.gov.pl zapoznać można się z przygotowanym przez ekspertów poradnikiem, pełnym cennych wskazówek na temat właściwego obchodzenia się z rodzinnymi pamiątkami.
Wystawa „Archiwa Rodzinne Niepodległej. Zbiorowy portret rodzin II Rzeczypospolitej” będzie dostępna dla Państwa w terminie od 17 grudnia 2021 r. do 16 stycznia 2022 r.
Źródło informacji: Archiwum Państwowe w Przemyślu
Zdjęcia: Maciej Wolański, Biuro Prezydenta Miasta