Inauguracja akcji „Nie pal śmieci i odpadów, bo trujesz siebie i sąsiadów”.

Wczoraj (7 grudnia) w kilku ruchliwych punktach naszego miasta pojawiły się banery z charakterystycznym napisem: NIE PAL ŚMIECI I ODPADÓW, BO TRUJESZ SIEBIE I SĄSIADÓW. Pod tym hasłem kilka przemyskich instytucji i spółek komunalnych, których loga widnieją na banerach, będzie prowadziło od 8 grudnia b.r. akcję edukacyjno-informacyjną, mającą na celu uświadomienie mieszkańcom naszego miasta, jak bardzo szkodliwy wpływ na ich zdrowie i życie wywiera traktowanie domowego pieca i kotła niczym śmietnika lub utylizatora odpadów, które w żadnych razie nie powinny być spalane w tego typu instalacjach grzewczych.

Choroby serca, udary mózgu, czy niewydolność układu oddechowego, to tylko niektóre z przypadłości, będących efektem wdychania toksycznych i szkodliwych związków chemicznych: dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, metali ciężkich, czy też rakotwórczych dioksyn i furanów, będących „produktem" spalania śmieci i odpadów w domowych piecach.

ulotka promująca akcję. Panorama miasta  z płomieniami i z sylwetkami biegnących ludzi. Tekst: PRZEMYŚL
NIE PAL ŚMIECI I ODPADOW BO TRUJESZ SIEBIE SĄSIADÓW

POSIR
SP1
PGK
PGM
Przemyśl
MPEC
A to wcale nie koniec.

Jak informuje Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego PSP bryg. mgr inż. Grzegorz Latusek – reprezentujący jednego z partnerów Akcji, spalanie niedozwolonych substancji i odpadów w domowych warunkach, stwarza nie tylko wspomniane już zagrożenia zdrowotne, ale może być bezpośrednią przyczyną bardzo groźnych w skutkach pożarów i zaczadzeń. Zawarte w niektórych odpadach substancje żywiczne nie ulegają spaleniu ale oblepiają i zatykają przewody kominowe. Palenie śmieci powoduje zapychanie się kominów sadzą co może doprowadzić do pożaru przewodu kominowego. Skutki są niestety dosyć łatwe do przewidzenia.

Symbolicznym rozpoczęciem akcji „Nie pal śmieci i odpadów bo trujesz siebie i sąsiadów” był event zorganizowany dzisiaj (8 grudnia br.) na przemyskim Zniesieniu, w którym, oprócz Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna, który objął wspomnianą akcje Honorowym Patronatem, udział wzięli także m.in. Greta Ostrowska – Dyrektor POSiR i inicjator akcji, Jan Geneja - Komendant Straży Miejskiej, Grzegorz Latusek - Rzecznik Prasowy Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Przemyślu, Maciej Kozłowski - Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przemyślu, Zbigniew Czekierda, Krzysztof Strent i Maciej Patoczka, Andrzej Ziemniak– prezesi przemyskich spółek komunalnych: PGM, ZUK, MPEC i PGK oraz uczniowie klas 3B, 5B i 8A ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przemyślu.

Przemyska Gospodarka Komunalna oprócz tego, że wsparła finansowo akcję, zaangażowała się również w jej promocję. Wraz z informacją, o terminach odbioru odpadów komunalnych do przemyślan wkrótce trafi ulotka opowiadająca o akcji. 

Uczestnicy inauguracji akcji na przemyskim Zniesieniu, trzymający tabliczki z hasłami ekologicznymi

Trzymając w rękach tablice z hasłami: „Zadymiony świat jest niewiele wart”, „Miasto w smogu nie służy nikomu”, „Świat zadymiony ma same złe strony”, „Okaż kulturę chroń naturę”, „Kochasz dzieci? Nie pal śmieci!”, „Nie pal w piecu byle czego, zrób dla świata coś dobrego”, „Paląc śmieci trujesz dzieci”, oraz proste i dosadne „NIE TRUJ!” – wspomniani szefowie instytucji i spółek komunalnych, na czele z Prezydentem Wojciechem Bakunem zwrócili się w ten oryginalny sposób do wszystkich mieszkańców naszego miasta, którzy poprzez swoje nieodpowiedzialne zachowanie narażają zdrowie i życie swoje i sąsiadów.

Uczestnicy inauguracji akcji na przemyskim Zniesieniu, trzymający tabliczki z hasłami ekologicznymi
Jednak wspomniana akcja to nie tylko bilbordy i jednorazowy event. O celach akcji będzie sukcesywnie przypominało w najbliższym czasie Radio Eska. W zarządzanych przez PGM budynkach już w najbliższym czasie pojawią się plakaty, zaś do skrzynek listowych mieszkańców trafią ulotki informacyjne, przypominające o najważniejszych założeniach trwającej akcji.

Uczestnicy inauguracji akcji na przemyskim Zniesieniu, trzymający tabliczki z hasłami ekologicznymi
A to wcale nie koniec. Na styczeń 2022r. we współpracy z Dyrektorem Szkoły Podstawowej Nr 1 w Przemyślu oraz przy współudziale uczniów wspomnianej szkoły, przygotowywana jest „akcja specjalna”. Na czym będzie ona polegała? Na razie nie zdradzamy szczegółów, ale mamy nadzieję, że w atrakcyjny i nieco humorystyczny sposób przypomni mieszkańcom naszego miasta, że domowe piece i kotły powinny służyć do ogrzewania nieruchomości, nie zaś pełnić funkcję przydomowej spalarni odpadów. Bo w efekcie wszyscy za to płacimy swoim zdrowiem.

źródło informacji: POSiR Przemyśl

zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 08-12-2021 12:23 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 08-12-2021 17:57

Na skróty