0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Wykład multimedialny dra Michała Ceglarka o Krystynie Kobylańskiej

Przemyska Biblioteka Publiczna im. Ignacego Krasickiego oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu zapraszają na wykład multimedialny dra Michała Ceglarka pt. „Z pietyzmu dla wielkiej postaci i wielkiej sztuki. Wkład Krystyny Kobylańskiej w badania nad twórczością i postacią Fryderyka Chopina”.

Wykład odbędzie się 25 listopada br. o godz. 17.30 w siedzibie głównej PBP przy ul. Grodzkiej 8. Prowadzenie: dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ.

Krystyna Maria Kobylańska (1922–2009) to postać szczególna w polskiej historiografii muzycznej XX wieku. Urodziła się w Brześciu nad Bugiem, ale dzieciństwo spędziła w Przemyślu i właśnie to miasto po latach wspominała z wielkim sentymentem i do niego chętnie wracała. Pasją życia Kobylańskiej były badania nad osobą i twórczością jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów – Fryderyka Chopina. W rezultacie jej mozolnych i skrupulatnych prac badawczo-naukowych powstały pionierskie dzieła dotyczące chociażby rękopisów Chopina i jego spuścizny epistolograficznej. Kobylańska prowadziła badania zarówno w kraju, jak i za granicą. W poszukiwaniu nowych dokumentów i pamiątek związanych z Chopinem odwiedziła mnóstwo archiwów, bibliotek, antykwariatów oraz prywatnych kolekcji, w wielu krajach Europy, a także poza nią. Spotykała się i korespondowała z wieloma uznanymi chopinologami na całym świecie. Przez wiele lat pracowała w Muzeum Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Plakat zapraszający na spotkanie ze zdjęciem Krystyny Kobylańskiej i tekst: Przemyska Biblioteka Publiczna
im. Ignacego Krasickiego
oraz Towarzystwo Przyjaciół Nauk
im. Kazimierza Marii Osińskiego w Przemyślu
PIBIP tpn
zapraszają na wykład dra Michała Ceglarka
Z pietyzmu dla wielkiej postaci
i wielkiej sztuki.
Wkład Krystyny Kobylańskiej
w badania nad twórczością
i postacią Fryderyka
Chopina
25.11.2021
godz. 17.30
PBP, ul. Grodzka 8
Prowadzenie:
dr hab. Tomasz Pudłocki
prof. UJ

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 24-11-2021 09:20
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 24-11-2021 09:20