10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Kraina wojowników i mitologicznych hybryd w przemyskim Muzeum

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej szykuje dla miłośników sztuki niecodzienną wystawę - w sobotę 6 listopada (godzina 12.00) w Gmachu Głównym odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Dariusza Kalety "Magiczny Lechistan".

Dariusz Kaleta (Dariuss) to znakomity współczesny polski malarz, którego twórczość przeważnie sytuowana jest w ramach tzw. realizmu magicznego. Autor wielu wystaw indywidualnych i uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych, w Polsce i wielu krajach Europy. Inicjator i kurator
przedsięwzięć i projektów, z zakresu sztuk plastycznych. Dyrektor Galerii Sztuki Współczesnej w Kołobrzegu. W swojej twórczości - charakteryzującej się znakomitym warsztatem malarskim - wielokrotnie odwołuje się m.in. do wielkich polskich twórców: Jacka Malczewskiego, Jana Matejki, Henryka Siemiradzkiego i Józefa Brandta.

Plakat wystawy wykorzystujący jeden z obrazów przedstawiających husarza na koniu

Magiczny Lechistan - to wystawa składająca się z szesnastu obrazów, przede wszystkim z cyklu pod tym samym tytułem, ale także z kilku dzieł z wcześniejszych cykli, m.in. Moja Sarmacja i innych. Niemal wszystkie dzieła wykonane są w konwencji military fantasy. Autor nawiązuje w nich, ikonograficznie i technicznie do tradycji naszego malarstwa historycznego i symbolistycznego, twórczo wplatając w to współczesne polskie konotacje militarne, a to wszystko wzbogacając jeszcze odniesieniami mitologicznymi. Trudno byłoby we współczesnym polskim malarstwie natrafić na twórcę w sposób tak charakterystyczny korzystającego z historii własnego kraju i nadającego jej - w sztuce - nowe ideowe i estetyczne wartości.

Prezentacja wystawy w Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej przygotowana została we współpracy z Agencją Zegart.


"Tam hen, gdzie niebo spotyka się z ziemią, za owym magicznym horyzontem, leży mój Magiczny Lechistan. Kraina wojowników i mitologicznych hybryd. Tam szczęk oręża i ryk bestii, krwawą rosą opada na puklerze zbrojnych. Skrzydła husarii orają niebo, a błysk światła, w lunecie snajpera Gromu, pokazuje wykrzywioną twarz orka. Wszystko już było i wszystko wydarzyć się może. Przeszłość i teraźniejszość zlewają się w ... TU i TERAZ - na płótnie. Dawni i obecni wojownicy walczą ramię w ramię ze Złem - wypełzającym z ich dusz i mroku podświadomości zbiorowej. Tam, w Magicznym Lechistanie, jest i miejsce dla Ciebie widzu, więc bądź gotów!" 
Dariusz Kaleta – Dariuss

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 03-11-2021 09:30
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 03-11-2021 09:39