10 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

CHRZEST BOJOWY PODKARPACKICH TERYTORIALSÓW

Od 9 października trwa szkolenie podstawowe i wyrównawcze w 3. Podkarpackiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podczas którego szkolą się ochotnicy z Przemyśla i okolic, pozyskani między innymi przez Punkt Rekrutacyjny 3PBOT utworzony z inicjatywy Dowódcy 3 Podkarpackiej Brygady OT i Prezydenta Miasta Przemyśla w Urzędzie Miejskim w Przemyślu dla kandydatów z naszego miasta i powiatu Przemyskiego.

Zrekrutowani kandydaci, którzy przekroczyli bramę podkarpackiej brygady OT 9 października w ubiegłą środę wykonało pierwsze strzelanie bojowe z 5,56 mm karabinka GROT na strzelnicy w Głogowcu. Rekruci ćwiczą na terenie Garnizonu Rzeszów pod okiem kadry instruktorskiej składającej się z żołnierzy 31. Batalionu Lekkiej Piechoty. Egzamin końcowy odbędzie się w przyszłym tygodniu w sobotę 23 października.

Pierwsze takie strzelanie to wielkie przeżycie dla każdego rekruta, który przekroczył bramy koszar Podkarpackiej Brygady. Większość z nich nie miała wcześniej okazji poczuć zapachu prochu czy odrzutu karabinka po wykonanym strzale. 16-dniowe szkolenie jest bardzo intensywne, ale i bardzo urozmaicone. Szkolimy naszych adeptów wg zasady „minimum teorii - maksimum praktyki.

 

 

Zajęcia w czasie tzw. „szesnastki” są ukierunkowane na naukę podstawowych zagadnień taktycznych potrzebnych do przetrwania na współczesnym polu walki, z ratownictwa medycznego, topografii ze szczególnym naciskiem na strzelanie bojowe. W przyszłym tygodniu w sobotę kandydaci do Terytorialnej Służby Wojskowej przystąpią do egzaminu końcowego, który zostanie przeprowadzony na „pętli taktycznej”. Każdy żołnierz podczas tego sprawdzianu wykona wiele zagadnień z taktyki, topografii, ratownictwa medycznego, budowy i eksploatacji karabinka GROT oraz wykona bojowe strzelanie sprawdzające.

Zakończeniem szkolenia podstawowego będzie przysięga wojskowa, która tym razem odbędzie się w Rzeszowie. Po przysiędze wszyscy żołnierze zostaną rozdysponowani do etatowych batalionów 3. PBOT rozmieszczonych w Rzeszowie, Nisku, Dębicy, Sanoku, Jarosławiu, jak również pierwsi rekruci zasilą nowotworzony 36 Batalion Lekkiej Piechoty w Przemyślu.

Chętni, którzy mają zamiar dołączyć do podkarpackich terytorialsów mogą zgłaszać się do punktu rekrutacyjnego w Urzędzie Miejskim w Przemyślu zlokalizowanym w oparciu o Wydział Spraw Obywatelskich i Zarządzania Kryzysowego nr. tel 166752087 lub kontaktując się z rekruterem z danego powiatu poprzez stronę https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl/

16tka 5.jpeg

***

WOT opiera swój potencjał na żołnierzach – ochotnikach. Dzięki temu, że szkolenia odbywają się głównie w dni wolne od pracy, służba w WOT daje możliwość pogodzenia życia rodzinnego, zawodowego z potrzebami służby. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT są wsparciem wojsk operacyjnych.

Żródło: 3PBOT
Tekst: kpt. Witold SURA Rzecznik prasowy 3 PBOT / Maciej J. Szeremeta
Zdjęcia: Paulina Lęcznar

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 18-10-2021 15:20
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 18-10-2021 15:28