-2 °C
 • PL
 • EN
 • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Upamiętnienie Michała Kruka i Marii Grzegorzewskiej

Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 im. Marii Grzegorzewskiej w Przemyślu są organizatorami uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Michała Kruka zamordowanego przez okupantów niemieckich za pomoc Żydom, która odbędzie się 15  października 2021 r. o godz. 12.00 w Przemyślu przy ul. Kopernika 14. 

15 października mija 80. Rocznica, kiedy niemiecki generalny gubernator Hans Frank wydał rozporządzenie o karze śmierci dla Żydów opuszczających wyznaczone im dzielnice mieszkalne oraz dla osób, które świadomie udzielają im pomocy. Kara ta była stosowana głównie wobec Polaków pod okupacją niemiecką. Ocenia się, że życie za pomoc Żydom straciło około 900 osób, a mimo to wiele osób pochylało się nad potrzebującymi Żydami, udzielając im pomocy. 6 września 1943 r. Michał Kruk został zastrzelony i publicznie powieszony w Przemyślu za pomoc udzieloną Żydom. Prawdopodobnie była to jedna z pierwszych indywidualnych, publicznych egzekucji na osobie, która udzielała pomocy Żydom w czasie okupacji niemieckiej.

Program uroczystości:

 • złożenie kwiatów przez prezesa IPN dr. Karola Nawrockiego na grobie abp. Ignacego Tokarczuka w kryptach pod Bazyliką Archikatedralną w Przemyślu
 • godz. 12:00 rozpoczęcie uroczystości
 • odsłonięcie tablicy poświęconej Michałowi Krukowi
 • modlitwa  za zmarłych 
 •  wystąpienie prezesa Instytutu Pamięci Narodowej 
 • wystąpienia gości
 • złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą zamordowanych Żydów
 • odsłonięcie muralu upamiętniającego Marię Grzegorzewską, patrona Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 w Przemyślu
 • wystąpienia: 
  – prezydenta Miasta Przemyśla 
  – dyrektora Szkolnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 
 • bezpośrednio po uroczystości ok. godz. 13:30 odbędzie się briefing prasowy prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr. Karola Nawrockiego w budynku SOSW nr 1

Plakat z programem wydarzenia, którego treść jest powtórzona w informacji, zdjęcie prof. Grzegorzewskiej

Michał Kruk ( ok. 1880 r. - 6 września 1943 r. ) w czasie okupacji niemieckiej Michał Kruk był emerytowanym kolejarzem i mieszkał w domu przy ulicy Kopernika 36 w Przemyślu. Ulica ta graniczyła z gettem, które w wyniku chorób, licznych egzekucji i wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady systematycznie się zmniejszało. Michał Kruk pośredniczył w kontaktach Żydów z getta z Polakami. Zorganizował ucieczkę dużej grupy Żydów do rodziny Banasiewiczów, mieszkającej w Orzechowcach, kilka kilometrów od Przemyśla. Udzielał też pomocy Aleksandrowi Hirschbergowi, członkowi Żydowskiego Związku Robotniczego „Bund”. 4 września 1943 r. do mieszkania Kruka przybyli Niemcy pod komendą SS-Hauptsturmführera Josefa Schwambergera. Przeprowadzili rewizję w mieszkaniu Kruka i w mieszkaniu jego bratanka Teodora Caisa w poszukiwaniu pożydowskich rzeczy. Następnie aresztowali Michała Kruka. Dwa dni później Kruk i Hirschberg zostali rozstrzelani na ulicy Kopernika. Ich zwłoki publicznie powieszono, aby zastraszyć mieszkańców Przemyśla. Miejsce pochówku Michała Kruka pozostaje nieznane – Źródło: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej.

Maria Grzegorzewska (1888-1967) wybitna polska psycholog i pedagog, profesor tych dwóch dziedzin, podczas wojny członkini konspiracji, w ramach której kolportowała broń, a także prowadziła studia nauczycielskie. Prof. Grzegorzewska udzielała pomocy prześladowanym Żydom. Była wybitnym uczonym i działaczem, utalentowanym nauczycielem, a zarazem wyjątkowym człowiekiem, niezłomnym w swych przekonaniach, pełnym życzliwości dla ludzi, niosącym pomoc tym, którzy jej najbardziej potrzebowali, co wykazała w roku 1939, w czasie okupacji, kiedy wielu Żydom uratowała życie i w czasie powstania warszawskiego, kiedy podjęła służbę sanitariuszki.

Jak podało Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej wątek akcji pomocowych na rzecz Żydów w wydaniu Marii Grzegorzewskiej, opisany został w artykule z 1954 r. pt. „Izrael Bleter”. Ten zaś pojawił się w formie przedruku rok później w książce pt. „Pinkas Warsze”. Wątek ten pojawił się także w 1967 r. w wydanym w Buenos Aires piśmie „La Pologne” nr 4 pod zmienionym tytułem „Ceux qui ont poste secours”.

źródło informacji: rzeszow.ipn.gov.pl

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 14-10-2021 09:55
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 14-10-2021 10:02