-2 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

PRZEKAZANIE OBOWIĄZKÓW DOWÓDCY 3. PODKARPACKIEJ BRYGADY OT

W piątek 8 października o godz. 13.00 w Rzeszowie odbyły się uroczystości przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej im. płk. Łukasza Cieplińskiego, ps. „Pług”. Uroczystości towarzyszył dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesław Kukuła.

Uroczystości przejęcia dowodzenia odbyły się na placu przed budynkiem Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego, przy ul. Grunwaldzkiej 15. W czasie uroczystego apelu nastąpiło przekazanie obowiązków dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej przez płk. Dariusza Słotę na ręce nowego dowódcy płk. Michała Małyski. Celebrowanie odbyło się w obecności dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. dyw. Wiesława Kukuły, dowódców brygad, władz administracji rządowej, samorządowej oraz szefów, komendantów i dyrektorów administracji zespolonej. Głównym punktem ceremonii było przekazanie sztandaru podkarpackich terytorialsów, symbolu sławy wojennej, honoru i męstwa oraz proporca rozpoznawczego 3. PBOT.

dsc_9999_P-LE.jpeg

Dowódca WOT gen. dyw. Wiesław Kukuła w krótkich słowach skierowanych do zdającego obowiązki dowódcy brygady, serdecznie podziękował za służbę i życzył powodzenia w wojskowej dyplomacji. W drugiej części przemówienia gen. Kukuła przedstawił szlak bojowy obejmującego obowiązki dowódcy 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk. Michała Małyski.

Jako syn tej ziemi miałem przywilej i honor dowodzić przez 1158 dni 3 Podkarpacką Brygadą Obrony Terytorialnej. Był to czas najintensywniejszego wysiłku w mojej, ponad 30 letniej już, służbie naszej Ojczyźnie…. nie, nie, bynajmniej nie uskarżam się, że dowodzenie największą brygadą WOT wymagało ode mnie takiego zaangażowania, chcę wręcz podziękować za to, bo tylko to co przychodzi z trudem cenimy najbardziej. To czemu się poświęcamy w pełni, daje radość i traktujemy jako część siebie i swoje dziedzictwo. Jeśli jeszcze dodatkowo spotkasz na tej drodze ludzi, którzy dzielą twój entuzjazm, mają świadomość wspólnego celu, chcą iść za tobą, a nawet ramię w ramię, to masz poczucie spełnienia i sensu swojej służby. Tak było w moim przypadku, ten zgrany zespół ludzi, którymi miałem przyjemność dowodzić i kierować, funkcjonuje na dodatek w atmosferze podkarpackiej życzliwości, poświęcenia, wiary, zrozumienia wspólnych celów…to wasza mości Państwo zasługa …. – w swoim ostatnim wystąpieniu powiedział płk Dariusz Słota. 

 

 

Płk Michał Małyska powiedział do zgromadzonych – przybywam na Podkarpacie z Litewsko – Polsko – Ukraińskiej Brygady z Lublina posiadając bogate doświadczenie w strukturach międzynarodowych. Wiedzę, którą zdobyłem do tej pory będę chciał skutecznie spożytkować w dowodzeniu podkarpackimi terytorialsami oraz przy współpracy z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Ilinois i Ligi Obrony Estonii. Dzisiejszy dzień na zawsze zapisze się w moje pamięci, jako dzień podjęcia nowych wyzwań. Zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności, jaka na mnie spoczywa, wiem również, że ta jednostka to doskonale zorganizowany i przygotowany oddział do udzielenia wsparcia lokalnej społeczności, co wielokrotnie zostało już udowodnione. Brygada jest w gotowości do  udzielenia pomocy administracji rządowej, samorządowej i innym instytucjom na terenie Podkarpacia, które będą tego potrzebowały. Szanowni Państwo, aby budować przyszłość nie możemy zapomnieć o przeszłości. Obiecuję jako dowódca, że brygada nadal będzie z honorem i dbałością kultywować tradycje żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o naszą wolną i suwerenną ojczyznę. Zapewniam, że my - spadkobiercy tradycji żołnierzy Armii Krajowej - zrobimy wszystko, aby do końca swoich dni nikt nie czuł się samotny, zapomniany i nie pozostał bez wsparcia…

dsc_0059_P-LE.jpeg

Uroczystości towarzyszyła wojskowa asysta honorowa wystawiona przez 31. Batalion Lekkiej Piechoty z Rzeszowa, pododdziały z podległych batalionów z 31 blp z Rzeszowa, 32 blp z Niska, 33 blp z Dębicy, 34 blp z Jarosławia, 35 blp z Sanoka, 36 blp z Przemyśla oraz Orkiestra Wojskowa Garnizonu Rzeszów.
 

Źródło: kpt. Witold SURA Rzecznik prasowy 3 PBOT
Zdjęcia: Paulina Lęcznar

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 08-10-2021 20:16