XXI Festiwal Poezji Ogrody Poetów

Tegoroczny, XXI Festiwal Poezji, odbędzie się w dniach 24 - 26 września. W te dni nie zabraknie warsztatów, spotkań poetów z młodzieżą, a przede wszystkim czytania poezji. Objęta Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla impreza, odbywa się pod hasłem CYPRIAN KAMIL NORWID - poeta niezwykły.

PRZEMYSKI FESTIWAL POEZJI Ogrody Poetów

Banerek reklamujący Festiwal, z tłem w kolorach jesieni i liśćmi. Treść: XI
FESTIWAL POEZJI
OGRODY POETÓW
CYPRIAN KAMIL NORWID - poeta niezwykły
24 - 26.09.2021 / PRZEMYŚL / Zamek Kazimierzowski

Niekomercyjny, największy w Polsce cykl spotkań z poezją i z czołówką polskich poetów zapoczątkowany został w 1996 roku i odbywał się początkowo pod nazwą „Przemyska Wiosna Poetycka”. Dwanaście majowych edycji nieprzerwanie odbywało się aż do roku 2007. W następnym 2008 roku zmieniono termin oraz formułę imprezy. Wzbogacona została o spektakle poetyckie oraz teatralne i odbywa się teraz we wrześniu, początkowo pod nazwą „Jesienne Spotkania z Poezją”, teraz jako Przemyski Festiwal Poezji – Ogrody Poetów.

Kilkudniowe święto poezji organizowane przez Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK składa się z sesji poetyckiej, warsztatów literackich, konkursów na esej i wiersz, koncertów i spotkań. Przedsięwzięcie skierowane jest do całej społeczności miasta i regionu. Służy edukacji literackiej i zajmuje ważne miejsce we współczesnej kulturze. W poszczególnych latach może się minimalnie programowo różnić, jednak niezmiennie służy prezentacji na żywo utworów literackich szerokiemu gronu odbiorców. Kwintesencją Przemyskiego Festiwalu Poezji jest NOC POETÓW – jeżeli pogoda pozwoli – w Rynku przemyskim, na Schodach Rycerskich.

Plakat Festiwalu: tło utrzymane w barwach jesieni, zdjęcie Katarzyny Żak, treść powtórzona w treści komunikatu

XXI

FESTIWAL POEZJI

OGRODY POETÓW

Pod Patronatem Prezydenta Miasta Przemyśla Wojciecha Bakuna

CYPRIAN KAMIL NORWID - poeta niezwykły

24 - 26.09.2021 / PRZEMYŚL / Zamek Kazimierzowski

 

PROGRAM

24 września, piątek, godz. 11.00-13.00

spotkania poetów w wybranych szkołach średnich

godz. 12.00

warsztaty plastyczne i literackie w szkole Podstawowej nr 16, prowadzący – Michał Zabłocki i Elżbieta Szymańska.

godz. 15.30-17.00 akcja społecznościowa, czytanie poezji w przestrzeni Starego Miasta

godz. 18.00 uroczysta inauguracja Festiwalu

  • część I - „Norwid" recytacje - Artur Dziurman – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, także reżyser. Oprawa muzyczna -  Leszek Żądło saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy polskiego pochodzenia, zamieszkały na stałe w Niemczech.
  • część II - „Miłosna Osiecka" w wykonaniu Katarzyny Żak z zespołem. Aktorka wybrała swoje ulubione utwory z repertuaru legendarnej poetki, by zaśpiewać je jak osobiste, intymne historie.

(Sala widowiskowa Zamku Kazimierzowskiego)

wstęp wolny za wejściówkami

godz. 20.00 Noc poetów

Uwaga! Zmiana w programie Festiwalu.
W programie tegorocznej edycji FESTIWALU POEZJI Ogrody Poetów nastąpi zmiana godziny rozpoczęcia „NOCY POETÓW”, wcześniej zapowiadana godzina 20.30 (24 września, piątek) ulega zmianie na 20.00. Ze wglądu na przewidywane, niesprzyjające warunki atmosferyczne, a tym samym w trosce o niezakłócony komfort odbioru prezentowanych dzieł literackich, „NOC POETÓW” odbędzie się na Zamku Kazimierzowskim.

wiersze przed publicznością przeczytają zaproszeni goście: Józef Baran, Artur Dziurman, Jerzy Fąfara, Agnieszka Herman, Dariusz Jakubowski, Tomasz Jastrun, Jerzy Kisielewski, Józef Kurylak, Anna Piwkowska, Elżbieta Szymańska, Jan Tulik, Adam Wiedemann, Michał Zabłocki, Leszek Żądło.

Fragmenty poezji Cypriana Kamila Norwida przeczytają Artur Dziurman i Dariusz Jakubowski.

Oprawa muzyczna - Leszek Żądło.

Prowadzący - Jerzy Kisielewski - wybitny polski dziennikarz radiowy i telewizyjny.

25 września, sobota

godz. 12:00 sesja poetycka z udziałem zaproszonych gości poświęcona twórczości Cypriana Kamila Norwida - prowadzenie Elżbieta Szymańska i Jerzy Kisielewski.

Sesji towarzyszy wystawa „Piosenka Norwida". Wystawę stworzoną z wierszy Norwida i z tekstów krytycznych dotyczących prac poety, wzbogacają kopie jego rysunków i akwareli z archiwum Biblioteki Narodowej.

(Zamek Kazimierzowski)

26 września, niedziela

godz. 17.00

„Rozmowa z Norwidem" - spektakl poetycko-muzyczny, w wykonaniu „Teatru Prezentacje" z Klubu 5 Batalionu Strzelców Podhalańskich im. gen. bryg. Andrzeja Galicy w Przemyślu.

(Zamek Kazimierzowski)

Opublikował(a): Witold Wołczyk Data publikacji: 15-09-2021 10:56 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 21-09-2021 14:46

Na skróty