22 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Krewniacy z „Elektronika” zainaugurowali nowy rok szkolny

25 września 2007 roku w Zespole Szkół Elektronicznych i Ogólnokształcących w Przemyślu kolejny raz odbyła się akcja honorowego oddawania krwi. Uczniowie, którzy legitymują się dowodem osobistym i ogólnie dobrym stanem zdrowia, mogli oddać krew. Zainteresowanie było ogromne i przerosło oczekiwania organizatora tej akcji, wicedyrektora ZSEiO Wiesława Bruda, który od kilku lat wspólnie z przemyskim oddziałem PCK oraz Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Rzeszowa zachęca młodych ludzi do „dzielenia się darem serca”.
W organizacji tego dużego przedsięwzięcia wicedyrektorowi pomagali jego wychowankowie z klasy 3x. Chłopcy ci wykazali się ogromnym zaangażowaniem i zdolnościami organizacyjnymi. Dzięki nim akcja przebiegała bardzo sprawnie. Przygotowali sale, stworzyli listy dawców, opiekowali się kolegami, którzy oddali krew. Na szczególne wyróżnienie zasłużył uczeń tej klasy Marcin Baryła który nie tylko pomagał w organizowaniu akcji, ale również po raz pierwszy w życiu oddał krew.
 
Uczniowie ZSEiO z wielką cierpliwością wypełniali bardzo szczegółowe ankiety i poddawali się badaniom lekarza. Dla wielu (szczególnie dziewcząt) na tym etapie przygoda z krwiodawstwem się zakończyła. Dziewczyny z ”Elektronika” są co prawda zgrabne i szczupłe, ale okazywało się często, że za szczupłe… Wszystkim dopisywał humor. Niektórzy uczniowie – zwłaszcza maturzyści z technikum czuli się w punkcie oddawania krwi jak u siebie. Żartowali z pielęgniarkami, po oddaniu krwi pili z nimi kawę. Nic dziwnego, brali udział w akcji już kolejny raz. Wstępne badania krwi przyczyniły się do wykrycia u kilku uczniów chorób, o których wcześniej nie wiedzieli. Tak więc przeprowadzanie podobnych akcji ma i tę zaletę, że można monitorować stan zdrowia uczniów.
            Później, kiedy okazało się, że 69 uczniów przystąpiło do akcji, a 42 spośród nich oddało 18,3 litra krwi, na twarzach zajaśniały uśmiechy zadowolenia i dumy. Oto zrobili coś naprawdę wielkiego i ważnego… Ich młoda krew na pewno uratuje komuś życie.
 

         Wynikiem zorganizowania akcji jest udział młodzieży ZSEiO w Przemyślu w cyklicznym ogólnopolskim konkursie organizowanym przez PCK „Młoda krew ratuje życie”. Uczniowie „Elektronika” co roku zajmują w tym konkursie czołowe lokaty. Doskonale rozumieją, że nie chodzi tu o wygrywanie konkursów, lecz o ratowanie ludzkiego życia. Uczestnictwo w tego rodzaju przedsięwzięciach zaszczepia im potrzebę bezinteresownej pomocy potrzebującym, wielu z młodych krwiodawców po skończeniu szkoły nadal odwiedza punkty krwiodawstwa.

JPGNULL (108,10KB)

JPGNULL (103,70KB)

Opublikował:  | Data publikacji: 28-09-2007 07:58
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 28-09-2007 08:06