Inauguracja XXI MIĘDZYNARODOWEGO PRZEMYSKIEGO FESTIWALU SALEZJAŃSKIE LATO – laureaci konkursów pianistycznych

Salezjańskie Lato A.D. 2021 rozpoczęte. Pierwszy, inauguracyjny koncert imprezy, która nawiązuje do tradycji Salezjańskiej Szkoły Organistowskiej i jest kontynuacją wielowiekowej działalności muzycznej kultywowanej w Przemyślu odbył się na scenie Zamku Kazimierzowskiego. Uroczystego, oficjalnego otwarcia dokonali kolejno: dyrektor Przemyskiego Centrum Kultury i Nauki ZAMEK Renata Nowakowska oraz dyrektor artystyczny Festiwalu Tomasz Ślusarczyk.


Jako pierwsi w tegorocznej edycji jednej z najważniejszych imprez muzycznych na Podkarpaciu, która zdobyła wśród przemyskich melomanów szerokie grono wiernych słuchaczy wystąpili młodzi pianiści, laureaci konkursów pianistycznych: Alicja Furmańska, Maria Kierzkowska, Mikołaj Krzysztof Seroka i Yehuda Prokopowicz.

Alicja Furmańczyk z Poznania, urodzona w 2005 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku 6 lat, uczennica POSM II st. Im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu w klasie fortepianu Marka Gidaszewskiego. Jest laureatką konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych. Do jej najważniejszych osiągnięć należą m. in.: 1.nagroda w IV Paris International Music Competition, 2. nagroda w V Festiwalu Pianistycznym im. A. Szeluty w Słupcy, 1. nagroda w IV Geneva International Music Competition, 1. nagroda w V Tokyo International Music Competition, 3. nagroda oraz nagroda specjalna w VII Międzynarodowym Konkursie im. W. Lutosławskiego w Zambrowie, 1. nagroda na I Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym Młodych Talentów im. A. Harasiewicza w Rzeszowie, 1. nagroda w V Madrid International Music Competition, 2.nagroda w MusicAlive 1st. International Piano Competition Online 2020, 1. nagroda w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Trzcianie (2020), 1. nagroda w Iscart International Music Competition w Lugano (2021) oraz 1. nagroda na 12th World Open Online Music Competition w Belgradzie (2021). Swoje umiejętności rozwija pod kierunkiem wybitnych pedagogów na kursach mistrzowskich (np. w Lusławicach, Krynicy, Toruniu, Gnieźnie, Nowym Sączu). Wielokrotnie koncertowała w całej Polsce, m. in. w Zamku Królewskim w Warszawie, Łazienkach Królewskich w Warszawie, Collegium Rungego w Poznaniu, Sali Białej Urzędu Miasta Poznania, Ratuszu w Nowym Sączu. Jest stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stowarzyszenia Przyjaciół Młodego Artysty „Puer Docilis”, Akademii Talentów Enea oraz laureatką programu stypendialnego „Młoda Polska”. Pod opieką Funduszu jest od 2018 r. Oprócz gry na fortepianie, jej pasjami są piłka nożna oraz czytanie powieści kryminalnych.

Maria Kierzkowska urodziła się w 2003 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła w wieku sześciu lat. Obecnie jest uczennicą Liceum Muzycznego w Poznaniu w klasie Marka Gidaszewskiego. Maria otrzymała wiele nagród na różnych konkursach pianistycznych w kraju i za granicą, m.in.: Konkurs Pianistyczny im. Harasiewicza w Rzeszowie (Polska), Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Broumovska Klavesa” (Czechy) czy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Goerlitz (Niemcy). Uczestniczy również w wielu międzynarodowych kursach muzycznych i prowadzi zajęcia ze światowej sławy pianistami, m.in. Aleksandrą Zvirblyte, Evą Varhanikovą, Joanną Lawrynowicz-Just, Bronisławą Kawallą, Arturem Jaronem, Joanną Marcinkowską. Występowała na wielu koncertach i festiwalach w Polsce i za granicą. Jej działalność artystyczna była nagradzana przez niektóre instytucje; otrzymywała stypendia i zaproszenia na różne wydarzenia muzyczne. Maria gra również w trio fortepianowym, jest laureatką konkursów kameralnych, ostatnio została zaproszona do udziału w Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Na Szczytach” w Zakopanem.
 

MIKOŁAJ KRZYSZTOF SEROKA urodził się 2 kwietnia 2003 roku w Warszawie.

Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku pięciu lat. Obecnie uczy się w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im, Zenona Brzewskiego w Warszawie. Jest uczniem prof. Krzysztofa Jabłońskiego - wybitnego polskiego pianisty, laureata III nagrody na XI Konkursie Chopinowskim w Warszawie w 1985 roku. Mikołaj Seroka jest zdobywcą czołowych nagród na wielu krajowych i międzynarodowych konkursach pianistycznych oraz kameralnych. W maju 2021 otrzymał drugą nagrodę na Orbetello International Piano Competition we Włoszech. W kwietniu 2021 trio, w którego skład wchodzi otrzymało Grand Prix na Ogólnopolskim Konkursie CEA w kategorii zespołów kameralnych. W lutym 2021 otrzymał Grand Prize na Romantic Music Festival  w Toronto w Kanadzie. W październiku 2020 został laureatem II nagrody na Kościuszko Foundation International Chopin Piano Competition for Young Pianists w Waszyngtonie, a w publicznym głosowaniu zdobył prestiżową nagrodę publiczności. W listopadzie 2020 otrzymał pierwszą nagrodę na Rocky Mountains Music Competition w Kanadzie    i zaproszenie na recital do Toronto w 2021 roku. Do znaczących osiągnięć pianistycznych należy zaliczyć:

 • W marcu 2020 r. - I miejsce na I Ogólnopolskim Konkursie Młodych Talentów im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie 
 • W listopadzie 2019 r. – III miejsce na IX Gyorgy Ferenczy Piano Competition w Budapeszcie. 
 • W maju 2019 r. - III miejsce  na XXVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni oraz dwie nagrody specjalne: nagroda Fundacji im. Gyorgy Ferenczy’ego w Budapeszcie za najlepsze wykonanie Mazurka Fr. Chopina oraz nagroda Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina w Warszawie w postaci koncertu w Żelazowej Woli. 
 • W marcu 2019 r. – III miejsce na V Międzynarodowym Podkarpackim Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Rzeszowie.  
 • W marcu 2018 r. – II miejsce na XIV Ogólnopolskim Forum Młodych Instrumentalistów im. K. i A. Szafranków w Rybniku 
 • W lutym 2018 r. – II miejsce na XXIII Ogólnopolskim Turnieju Pianistycznym im. Haliny Czerny-Stefańskiej w Żaganiu
 • W maju 2016 r. – II miejsce na XVI Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach
 • W maju 2016 r. – III miejsce na V Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Augustowie 
 • W styczniu 2015 r. – II miejsce na Ogólnopolskich Przesłuchaniach CEA Uczniów Szkół Muzycznych I st. W Warszawie
 • W kwietniu 2014 r. – III miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Mistrz Klawiatury  w Warszawie 
 • W 2012 r. – I miejsce na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Emmy Altberg w Łodzi
 • W maju 2012 r. – I miejsce na XII Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach
 • W maju 2010 r. – III miejsce na X Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Juliusza Zarębskiego w Łomiankach

Koncertował  w wielu prestiżowych salach koncertowych w Polsce m.in. Filharmonii Narodowej, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Podkarpackiej, Studiu Koncertowym S-1 Polskiego Radia, Łazienkach Królewskich, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Żelazowej Woli, a także za granicą w Polskiej Akademii Nauk w Wiedniu, Centrum Muzyki Vigyazo Sandor w Budapeszcie, Maison de la Musique w Martigny w Szwajcarii. Na międzynarodowych kursach pianistycznych miał okazję pracować z Andrzejem Jasińskim, Piotrem Palecznym, Ewą Pobłocką, Aleksandrem Kobrinem, Wojciechem Świtałą.Mikołaj Seroka jest stypendystą Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.


Yehuda Prokopowicz urodził się 16 listopada 2005 r. nad morzem w szpitalu chasydów polskich w Natanii. Grę na fortepianie rozpoczął w wieku 4 lat u swojej siostry Veroniki Prokopowicz, uczennicy prof. Eitana Globersona. Gdy Yehuda ukończył 6 lat przyjechał do Polski. Od 2019 r. jest uczniem u Prof. Stefana Wojtasa w Państwowej Szkole Muzycznej im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Pianista jest laureatem wielu konkursów ogólnopolskich i międzynarodowych, m.in. Grand Prix w międzynarodowym konkursie muzycznym “Srebrna Szybka” w Krakowie (2018), laureatem pierwszego miejsca m.in. w konkursach: Śląskim (2021), EPTA (2021), Międzynarodowym Konkursie w Malezji oraz konkursie im. Adama Harasiewicza w Rzeszowie (2021). Od 2018 roku współtworzy z Erykiem Koszelą duet fortepianowy ‘ProKosz’, który w roku 2021 otrzymał Grand Prix na międzynarodowym konkursie zespołów kameralnych KraCamera (2021). Od 2018 r. jest stypendystą fundacji Pro Musica Bona oraz od 2020 r. stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

 

Salezjańskie lato 2021_(1000_x_2000).jpeg

 

tekst i zdjęcia: Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Opublikował(a): Maciej Wolański Data publikacji: 19-07-2021 13:14 Modyfikował(a): Witold Wołczyk Data modyfikacji: 06-08-2021 13:54

Na skróty