0 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Ministerialne odznaczenia dla Archidiecezjalnego Chóru „Magnificat” z Przemyśla i jego dyrygenta

Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. dr hab. Piotr Gliński nadał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” ks. prał. dr. hab. Mieczysławowi Gniademu z Przemyśla, a kierowanemu przez niego Archidiecezjalnemu Chórowi „Magnificat” – Odznakę Honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Wyróżnienia przemyślanie odebrali z rąk wojewody podkarpackiego dr Ewy Leniart na gali wręczenia odznaczeń ministerialnych i nagród Marszałka Województwa Podkarpackiego, która odbyła się 30 czerwca br. w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie.

Laureat Srebrnego Medalu od lat promuje kulturę muzyczną w kraju i za granicą. Jest autorem licznych opracowań utworów religijnych na chór i orkiestrę. Wychował wiele pokoleń organistów, będąc dyrektorem i wykładowcą Archidiecezjalnego Instytutu Muzyki Sakralnej. Na co dzień wykłada także w Wyższym Seminarium Duchownym. Szerszemu gronu znany jest jednak przede wszystkim jako dyrygent chóru, który założył w 1984 r.

20210705_1091.jpeg

Ks. M. Gniady jest już posiadaczem Brązowego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, przyznanego mu w 2008 r. za osiągnięcia muzyczne. Tym razem zdobył uznanie ministra w dziedzinie muzykologii, gdyż dzięki pracy badawczej i artystycznej przywrócił do muzycznego życia cenionego w swoich czasach wiedeńskiego kompozytora i dyrygenta Ignaza Rittera von Seyfrieda (1776–1841), ucznia Mozarta i bliskiego współpracownika Beethovena. Przemyski kapłan opracował rękopisy dwóch nieznanych w świecie kompozycji tego twórcy i przed kilku laty kierował ich prawykonaniami w Przemyślu i Krasiczynie. Odniósł przy tym sukces międzynarodowy, ponieważ płyta z utworem „Missa solemnis h-moll” Seyfrieda, nagrana pod jego batutą, m.in. z chórem „Magnificat” i Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, została uhonorowana paryskim Złotym Orfeuszem, jedną z najważniejszych nagród muzycznych na świecie.

1.jpeg

Bogatym dorobkiem artystycznym może się też pochwalić zespół kierowany przez ks. M. Gniadego. W ciągu 35 lat działalności występował ponad 1000 razy, upowszechniając muzykę sakralną i patriotyczną w czasie koncertów, festiwali oraz uroczystości kościelnych i państwowych, odbywających się w archidiecezji przemyskiej i w diecezjach sąsiednich. Śpiewał podczas dwóch wizyt Ojca Świętego Jana Pawła II na Podkarpaciu oraz trzykrotnie w Watykanie w Jego obecności. Oprócz Włoch oklaskiwany był także w innych krajach, takich jak: Austria, Belgia, Francja, Niemcy czy Ukraina. Wszystkie te muzyczne wydarzenia zawsze spotykały się z ogromnym zainteresowaniem publiczności, która od lat wiernie towarzyszy chórowi, licznie uczestnicząc w jego występach.

 

 

Na gali 30 czerwca w imieniu zespołu Odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” odebrali Monika Maziarz oraz prezes chóru Jacek Gawron.

Tekst: MM

Fot. Anna Magda, Piotr Pilch.

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 05-07-2021 15:02
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 06-07-2021 09:29