-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Święto Straży Granicznej. Bieszczadzki Oddział ma nowego Komendanta.

Nasi strażnicy graniczni obchodzili 24 maja swoje święto – Jubileusz 30-lecia powstania Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, którego siedziba mieści się w Przemyślu. To uroczyste wydarzenie było nie tylko okazją do wręczenia awansów, odznaczeń państwowych i resortowych, ale także pożegnania odchodzącego na emeryturę dotychczasowego Komendanta i przekazania obowiązków nowemu.

Wprowadzenie sztandaru BiOSG podczas uroczystej zbiórki.

Obchody Jubileuszu 30-lecia powstania Bieszczadzkiego Oddziału SG rozpoczęły się  w niedzielę (23 maja) mszą świętą w Kalwarii Pacławskiej. Mszy świętej w intencji funkcjonariuszy i pracowników przewodniczył o. Krzysztof Hura, gwardian i kustosz Sanktuarium.

Uroczysta zbiórka na terenie komendy BiOSG przy ul. A. Mickiewicza odbyła się dzień później, a obok funkcjonariuszy i pracowników oddziału, którzy otrzymali wiele gratulacji i podziękowań za wzorową służbę, w święcie wzięli udział goście: Komendant Główny Straży Granicznej gen. dyw. SG Tomasz Praga, Wojewoda Podkarpacki Ewa Leniart, Władysław Ortyl Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun, przedstawiciele podkarpackich służb i instytucji współpracujących ze Strażą Graniczną. W trakcie uroczystej zbiórki wręczone zostały wyróżnienia, odznaczenia państwowe i resortowe oraz akty mianowania na kolejne stopnie Straży Granicznej. Z rąk generała brygady SG Roberta Rogoza wszyscy zaproszeni goście, a także karda kierownicza otrzymali pamiątkowe medale z okazji Jubileuszu 30-lecia BiOSG.

Wręczenie awansów, odznaczeń

Zaproszeni na uroczystość goście

W trakcie uroczystości nastąpiło również przekazanie obowiązków Komendanta Oddziału. Swoją służbę na tym stanowisku zakończył odchodzący na emeryturę gen. SG Robert Rogoz, który w Straży Granicznej przepracował 30 lat. Zgodnie z ceremoniałem pożegnał się ze sztandarem i jako symbol sprawowanej funkcji przekazał sztandar swojemu następcy płk. SG Andrzejowi Popko.

przekazanie sztandaru i obowiązków Komendanta

przekazanie sztandaru i obowiązków Komendanta

- Panie Generale oddał Pan Bieszczadzkiemu Oddziałowi SG i naszej Ojczyźnie część swojego życia. Straż Graniczna to docenia, a  Podkarpacie Panu dziękuje! – powiedział żegnając dotychczasowego Komendanta gen. dyw. SG Tomasz Praga.

Ze słowami podziękowań i uznania zwrócił się do gen. SG Roberta Rogoza także Prezydent Wojciech Bakun:

- Pana pasja i trud wniesiony w rozwijanie i modernizację „naszego” Bieszczadzkiego Oddziału jest widoczny, na co dzień, co dla nas przemyślan jest powodem do wielkiej satysfakcji i dumy. W imieniu własnym i Samorządu Miasta Przemyśla życzę wszelkiej pomyślności oraz spełnienia zamierzeń tych planowanych i nieplanowanych. Wraz z życzeniami i podziękowaniami kieruję wyrazy uznania jak również szacunku. Wierzę, że Pana fachowa wiedza i doświadczenie przełożą się na inne wyzwania oraz sukcesy w życiu prywatnym.

Wystąpienie Prezydenta Wojciecha Bakuna

Wraz z podziękowaniami odchodzący Komendant otrzymał na pamiątkę od Prezydenta graweton w formie znaku granicznego, który będzie mu przypominał służbę pełnioną w naszym mieście.

Prezydent Wojciech Bakun wręcza odchodzącemu komendantowi pamiątkowy grawerton w formie znaku granicznego

Nowy Komendant BiOSG Pułkownik SG Andrzej POPKO jest absolwentem Akademii Świętokrzyskiej im. Jana Kochanowskiego w Kielcach oraz Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie. Z mundurem związany jest od 1992 roku kiedy to został kadetem Szkoły Chorążych Straży Granicznej w Kętrzynie. Po jej ukończeniu rozpoczął służbę  w Nadbużańskim Oddziale SG gdzie spędził kolejnych 15 lat. Ścieżkę kariery rozpoczął jako kontroler na przejściu granicznym w Terespolu gdzie doszedł do stanowiska Komendanta tej Placówki. Międzyczasie pełnił również służbę na Placówce SG w Sławatyczach i Dorohusku, gdzie w tej ostatniej, został jej Komendantem (2016).

Od maja 2018 roku był Dyrektorem Zarządu Granicznego Komendy Głównej Straży Granicznej. Decyzją Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji 25 maja 2021 r. został powołany na stanowisko Komendanta Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej.

Witając obejmującego obowiązku Komendanta BiOSG gospodarz miasta złożył płk. SG Andrzejowi Popko gratulacje w imieniu samorządu miasta i mieszkańców Przemyśla:

- Powierzenie tego stanowiska jest dowodem uznania Pana kwalifikacji zalet i umiejętności nabytych podczas dotychczasowej służby na rzecz ochrony granicy państwowej Najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej. Życzę Panu Pułkownikowi wytrwałości oraz konsekwencji  w działaniu podczas służby na nowym stanowisku.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników uroczystości z odchodzącym i nowym komendantem BiOSG

 

 

tekst: Witold Wołczyk

zdjęcia: Maciej Szeremeta 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 25-05-2021 11:24
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 25-05-2021 12:14