14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

68 Rocznica Napaści Związku Radzieckiego na Polskę

Przemyskie uroczystości związane z 68 Rocznicą Napaści Związku Radzieckiego na Polskę rozpoczęły się od Mszy Świętej odprawionej w intencji poległych i pomordowanych obrońców Ojczyzny w Kościele Garnizonowym OO. Karmelitów Bosych. Po Mszy przemaszerowano na Cmentarz Wojskowy, gdzie odbywały się dalsze uroczystości przy Grobie Katyńskim z udziałem orkiestry wojskowej i pocztów sztandarowych. 
Jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel Parlamentu RP Andrzej Mazurkiewicz. Głos zabrał również Robert Choma Prezydent Miasta Przemyśla. W swoim wystąpieniu nawiązał do tragicznych faktów historycznych: „Dzisiejszą rocznicę obchodzimy nie tylko dla upamiętnienia faktu agresji, ale również dla upamiętnienia jej następstw: straszliwych zbrodni, jakich sowieccy oprawcy dokonali na bezbronnych jeńcach z obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. 
O ile o aktach ludobójstwa popełnianych przez faszystów na polskich ziemiach podczas okupacji mówiono głośno, o tyle o tych tragicznych wydarzeniach milczano prawie 50 lat. Kłamstwo katyńskie było kamieniem węgielnym PRL, a prawda o wydarzeniach z 1940 roku mogła zachwiać komunistycznymi rządami w Polsce i wmawianym społeczeństwu sojuszem z Sowiecką Rosją. Pod tym względem była to w morzu okrucieństwa II wojny światowej zbrodnia szczególna: wiedza o tragicznym losie ponad 22 tysięcy Polaków była przedmiotem rozgrywek pomiędzy sojusznikami koalicji antyhitlerowskiej, położyła się cieniem na polityce całego następnego półwiecza, a do dzisiaj jest wstydliwym tematem dla dążącej do odzyskania mocarstwowej pozycji Rosji”.
Prezydent podkreślił, iż obecność zebranych na uroczystości jest dowodem na to, że: „Wydarzenia, których symbolem jest 17 września na zawsze pozostaną w naszej pamięci. Tym, którzy pozostali na obcej ziemi i tym, którzy po wielu cierpieniach wrócili do Ojczyzny, składamy dzisiaj hołd i obietnicę przekazywania świadectwa o ich ofierze kolejnym pokoleniom. Z całego serca dziękujemy im, że w tak trudnym okresie polskich dziejów pozostali wierni naszej Ojczyźnie”. Po odczytaniu apelu poległych salwą honorową uczczono pamięć wszystkich poległych i pomordowanych w Katyniu, Charkowie, Kozielsku.

Andrzej Buczek Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" Ziemia Przemyska na ręce Roberta Chomy Prezydenta Przemyśla złożył replikę guzika z płaszcza Żołnierza Polskiego zamordowanego w Katyniu. Jest on symbolem cierpienia i niejednokrotnie męczeńskiej śmierci. Na bilecie dołączonym do niego czytamy: „Katyń – symbol zbrodni ludobójstwa popełnionej na około 22 000 Polaków, w tym ponad 15 000 jeńców wojennych. Byli wśród nich oficerowie Wojska Polskiego, policjanci i oficerowie rezerwy: urzędnicy, lekarze, profesorowie, prawnicy, nauczyciele, inżynierowie, duchowni, literaci, kupcy, działacze społeczni… Zostali potajemnie zamordowani wiosną 1940 r. na rozkaz najwyższych władz sowieckich. Ich groby odkryto w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Prawda o tych wydarzeniach była zakazana do 1989r”. Guzik ten został wydany w ramach ogólnopolskiej kampanii, której celem jest uczczenie pamięci i oddanie hołdu pomordowanym w Katyniu, Charkowie, Miednoje oraz innych miejscach zagłady. Prezydent przekaże ten cenny dar do archiwum pamiątek jednej z przemyskich szkół. Jak podkreślił jest to symbol, dzięki któremu najmłodsze pokolenie przekazywać będzie historyczną prawdę kolejnym pokoleniom. 
Po wystąpieniach delegacje przystąpiły do składania kwiatów na Grobie Katyńskim, Grobie Nieznanego Żołnierza oraz Kwaterze Żołnierzy Armii Krajowej. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele środowisk kombatanckich, przedstawiciele samorządów. Na uroczystość licznie przybyła również młodzież przemyskich szkół, dla której ta uroczystość to kolejna żywa lekcja historii.

Organizatorami uroczystości byli: Prezydent Miasta Przemyśla oraz Dowództwo Garnizonu Przemyśl. 

Zapraszamy również do odwiedzenia strony internetowej kampanii: http://www.pamietamkatyn1940.pl

 

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGRobert Choma Prezydent Miasta Przemyśla

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGBilet z repliką guzika z Katynia

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGSkładanie wieńców na Grobie Katyńskim

JPGDelegacja Rady Miejskiej w Przemyślu

Opublikował:  | Data publikacji: 18-09-2007 10:27
Modyfikował:  | Data modyfikacji: 24-03-2009 10:07