15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nocne zwiedzanie Zamku w ramach ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”

„Noc Muzeów” to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu, w godzinach wieczornych i nocnych. 15 maja Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK przystąpiło do tej akcji już po raz kolejny udostępniając swoją siedzibę, czyli Zamek Kazimierzowski do zwiedzania za symboliczną złotówkę. Chętni do odwiedzania placówek kulturalnych swoją aprobatę lub dezaprobatę wyrażają nogami, przychodząc lub nie na konkretne wydarzenie. Na to przyszła naprawdę duża liczba zwiedzających. Wniosek jest prosty – inicjatywa PCKiN ZAMEK była potrzebna i przyjęta została z wielkim zadowoleniem.

baner promujący akcję Ogólnopolska akcja "Noc Muzeów" Nocne zwiedzanie Zamku zdjęcie zamku i księżyc

Zamek Kazimierzowski to jeden z najcenniejszych zabytków i jednocześnie charakterystyczny element pejzażu naszego miasta. Od zawsze „kusi” turystów swoim urokiem. Poza niewątpliwymi walorami historycznymi, „eksponowana” jest tutaj również kultura. Dzięki swojemu gospodarzowi, Przemyskiemu Centrum Kultury i Nauki ZAMEK, bije tu „kulturalne serce miasta”. Chwilowo pandemia uniemożliwia prezentację imprez scenicznych, jednak dla zwiedzających – poza oczywiście zabytkowymi pomieszczeniami -  udostępnione są wystawy prac plastycznych w zamkowych galeriach.

wystawa w podziemiach Zamku
Wszyscy, którzy odwiedzili Zamek, mieli okazję obejrzeć wystawę „Dialog”. Są to prace wykładowców i studentów Projektowania Graficznego i Architektury Wnętrz Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu. Na zwiedzających czekały również wystawy stałe: Kazimierz Wielki Wczoraj i Dziś, Lapidarium, Kazimierz w Historii i Tradycji, 150 lat Towarzystwa Dramatycznego im. A. Fredry „Fredreum”, Dorobek sceniczny Kazimierza Opalińskiego – najwybitniejszego aktora „Fredreum”, Widoki przemyskie z lat 50 XX wieku, „Fredreum” w karykaturze.

wystawa plenerowa na dziedzińcu zamku
Dodatkową atrakcją tego dnia, która cieszyła się również dużym zainteresowaniem była plenerowa (w altance przed Zamkiem) wystawa starych zdjęć Przemyśla „Historie niezapomniane”, przygotowana przez uczniów SOSW nr. 3 w Przemyślu w ramach projektu "Zwolnieni z Teorii".

Tomasz Beliński
Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK

Fotografie: Grzegorz Fryszkiewicz

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 17-05-2021 11:20
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 17-05-2021 11:20