14 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Czy w Przemyślu powstanie pierwszy sklep socjalny?

W czwartek, 15 kwietnia br., Prezydent Miasta Przemyśla spotkał się z grupą radnych z Klubu Regia Civitas oraz przedstawicielami Fundacji „Wolne Miejsce”. Rozmowa dotyczyła planów powstania w naszym mieście pierwszego sklepu socjalnego. Prezydent zapewnił gości o swoim wsparciu dla pomysłu, wytypowany został także już lokal, w którym mieściłby się taki punkt handlowy dla potrzebujących.

Spichlerz to pierwsza ogólnopolska sieć sklepów socjalnych, stworzona przez Fundację Wole Miejsce. Pierwszy, pilotażowy sklep, został otwarty przy współpracy z miastem Katowice, na początku grudnia 2020. Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu, przez aktywizację i integrację społeczną, są wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.
Projekt powstał jako naturalna kontynuacja działań Fundacji Wolne Miejsce, która od lat otacza opieką i służy pomocą, organizując jedne z największych Wigilii i Śniadań Wielkanocnych w Polsce. 

Model sklepów socjalnych, został przeniesiony z austriackich rozwiązań, stosowanych przez pomoc społeczną w Wiedniu, a także w krajach zachodnich.

sklep_socjalny.jpeg

zdjęcie: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 19-04-2021 12:57
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-04-2021 12:56