15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji ma szansę na tytuł „Modernizacja Roku”! Potrzebuje jednak Waszego wsparcia. Trwa internetowe głosowanie. Pomożecie?

Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji przy ulicy Ratuszowej  w 25. edycji ogólnopolskiego konkursu otwartego Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

 

Tablica promująca 25. edycję ogólnopolskiego konkursu otwartego Modernizacja Roku i Budowa XXI w.

 

Ruszyła 25. edycja prestiżowego wydarzenia, którego główną ideą jest promocja najciekawszych dokonań polskich budowlańców w zakresie modernizacji, remontów, renowacji czy adaptacji. Już od ćwierć wieku w walce o miano „Modernizacji roku” udział biorą setki inwestycji z całej Polski. Laur konkursu – statuetka oraz zaszczytny tytuł jest obiektem pożądania nie tylko wielu inwestorów i wykonawców, ale i projektantów modernizacji. W tym roku na liście nominowanych znalazł również obiekt z naszego miasta! Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji mieszczący się przy ulicy Ratuszowej, który przez dziesięciolecia bardziej „straszył” niż zachwycał, od kwietnia ubiegłego roku (po niemal dwóch latach intensywnych prac) zyskał zupełnie nowy blask.

 

Głosowanie trwa. Swój głos na wybrany obiekt może oddać każdy, do czego serdecznie zachęcamy!

 

Głosowanie potrwa do 10 maja br. Aby mieć wpływ na jego wynik (i wspomóc swoim głosem przemyskiego kandydata do głównej nagrody) należy wejść na stronę https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/2262/object/2313/adaptacja-i-przebudowa-budynku-w-przemyslu-przy-ul-ratuszowej-10-na, następnie kliknąć w „ZAGŁOSUJ”, dalej – po upewnieniu się, że wybraliśmy zakładkę z Przemyskim Inkubatorem Przedsiębiorczości i Innowacji – klikamy w „ZAGŁOSUJ NA TEN OBIEKT”, w odpowiednich okienkach wpisujemy swój adres mailowy, imię oraz nazwisko i potwierdzamy, że nie jesteśmy robotem. Na koniec naciskamy w „WYŚLIJ GŁOS”.

Po chwili na podany przez nas adres e-mail otrzymamy link do potwierdzenia oddania głosu. Prosimy o sprawdzenie swojej poczty i potwierdzenie swojego głosu. Dopiero wówczas będzie ważny.

 

Pamiętaj!

Jednego dnia można oddać jeden głos!

Warto więc pamiętać o głosowaniu nie tylko dziś, ale każdego dnia – aż do 10 maja!

 

Skan strony internetowej, na której odbywa się głosowanie w ramach 25. edycji ogólnopolskiego konkursu otwartego Modernizacja Roku i Budowa XXI w. Do obrazu załączony jest link przekierowujący do strony organizatora konkursu.

 

Kilka słów o obiekcie, w którym mieści się dziś Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji

Budynek wybudowany został w latach 70-tych XX wieku z przeznaczeniem na pomieszczenia biurowe w typowym dla tego okresu stylu socmodernistycznym.
Do 2015 roku w budynku mieściły się Wydziały Urzędu Miejskiego w Przemyślu. Do tego czasu przeprowadzane były tylko bieżące naprawy i remonty. Projekt przebudowy i modernizacji zakładał przede wszystkim wykorzystanie solidnej żelbetowej konstrukcji szkieletowej budynku bez jej naruszania, która dawała swobodę w projektowaniu zarówno przestrzeni wewnętrznych jak i nowych elewacji. Założenie w projektowaniu elewacji polegało na rozczłonkowaniu jej na cztery pionowe, pozornie różne stylistycznie części jednakże stanowiące w całości spójną kompozycję. Wiszący przeszklony narożnik budynku oraz fragment betonowej fasady obsadzonej winobluszczem nawiązują do Budynku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej, dotychczas odosobnionego w swojej formie na tle zabytkowych kamieniczek. Tym sposobem i ten budzący kontrowersje budynek uzyskał swój kontekst i sprzymierzeńca. Następnie elewacja pokornieje i przechodzi w fragment najmniej odbiegający od swojego pierwowzoru z zachowanym podziałem okien oraz odtworzeniem pionowych, miedzianych żyletek. Trzecia część to lokalizacja głównego wejścia do budynku zaprojektowana w całości jako przeszklona ściana. Wybicie z pionu nadaje dynamiki i lekkości czterokondygnacyjnej bryle. Jest również neutralnym odcięciem od kolejnej czwartej części budynku sąsiadującej bezpośrednio z zabytkową kamienicą. Tutaj elewacja została przyozdobiona detalem architektonicznym: opaskami wokół drzwi i okien, gzymsami podokiennymi i między kondygnacyjnymi a bramą wjazdową ozdobiono ornamentyką z metaloplastyki.
W przestrzeni wewnętrznej zaprojektowano duży przeszklony hol, wykonano nową klatkę schodową wraz z przeszkloną windą. Poszerzone zostały korytarze i powiększone pomieszczenia biurowe. Każda kondygnacja wyposażona została w węzły sanitarne oraz przestronne pomieszczenia socjalne z widokiem na Stare Miasto. Budynek otrzymał również dużą salę konferencyjną z zapleczem. W parterze budynku znajdują się trzy niezależne lokale usługowe z wejściami bezpośrednio z ciągu pieszego. Każdy z nich posiada swój własny zespół sanitarny i pomieszczenie socjalne.
W ramach przeprowadzonej modernizacji budynek wyposażony został w następujące instalacje: wodociągową, kanalizacyjną, centralnego ogrzewania, elektryczną, wentylacji mechanicznej i klimatyzacji, odgromową, p.poż., okablowania infrastrukturalnego, CCTV.
Budynek zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz utrzymany w kolorystyce szarości i jasnych beżów. Stolarka otworowa i obróbki blacharskie w kolorze grafitowym. Całość charakteryzuje wysoka jakość i estetyka zastosowanych materiałów oraz duża dbałość o wykonawstwo.
Obiekt w całości dostępny jest dla osób niepełnosprawnych.

W ramach realizacji projektu dokonano także zakupu: sprzętu informatycznego oraz sprzętu szkoleniowego wraz z oprogramowaniem, urządzeń wielofunkcyjnych, plotera, skanera 3D, drukarki 3D, mebli biurowych oraz konferencyjnych, wyposażenia pomieszczeń socjalnych w sprzęt AGD.

 

XXV  Edycja Ogólnopolskiego Konkursu "Modernizacja Roku & Budowa XXI w. " odbywa się pod patronatem:

Ministra Infrastruktury, Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, Ministra Klimatu i Środowiska, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego, Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, Polskiej Izby Budownictwa, Krajowej Izby Gospodarczej, Instytutu Badawczego Dróg i Mostów, Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", Związku Powiatów Polskich oraz Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów.

 

Zdjęcie budynku przy ulicy Ratuszowej 10a, w którym obecnie mieści się Przemyski Inkubator Przedsiębiorczości i Innowacji.

tekst: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 15-04-2021 11:20
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 15-04-2021 11:27