-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Dzień Ludzi Bezdomnych. Nie zapominajmy o potrzebujących… Każda twarz to twarz CZŁOWIEKA [film]

Bezdomność ma wiele twarzy, ale każda z nich to twarz CZŁOWIEKA… – www.monar.org

 

14 kwietnia obchodzimy w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. Najważniejszym celem tego święta jest zwrócenie nam wszystkim uwagi na problemy osób bezdomnych oraz – niemniej istotne – przełamywanie wciąż obecnych w naszym życiu stereotypów dotyczących bezdomności. Inicjatorem tego, wciąż nieformalnego święta była niezwykła postać, twórca stowarzyszenia MONAR oraz Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański.

 

Codziennie mijamy na ulicy osoby, których los pozbawił najważniejszego – wspierających bliskich, poczucia bezpieczeństwa, ciepła, pożywnego posiłku, domu… Bezdomność może dotknąć każdego. Nigdy bowiem nie wiemy, jak potoczy się nasze życie, czy nie wydarzy się coś, co zmieni zupełnie jego bieg.

 

 

W Polsce, według oficjalnych danych z lutego 2019 roku, z problemem bezdomności zmaga się przeszło 30 tysięcy osób.

  • 82,1% z nich stanowią mężczyźni, 14,6 % kobiety, a pozostałe 3,3 % to… dzieci.
  • 80 % badanych na co dzień przebywa w różnego rodzaju placówkach, a pozostałe 20 % w miejscach niemieszkalnych, czyli np. pustostanach, altanach działkowych, czy garażach.

 

Przyczyn bezdomności jest mnóstwo, układają się one w grupy problemów ze sobą powiązanych i wzajemnie uwarunkowanych. Problemy życiowe, czyli: utrata pracy, konflikt rodzinny, niepełnosprawność albo uzależnienie przyczyniają się do utraty środków do życia. Ona prowadzi do eksmisji, która w zasadzie jest już tylko niewielkim krokiem ku bezdomności.

 

– Wyjście z bezdomności jest trudnym i długotrwałym procesem, dlatego należy docenić każdego, komu udało się zacząć życie na nowo oraz wspierać tych, którzy są w trakcie pokonywania bezdomności – przypominają pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Przemyślu.

 

Dlaczego o nich wspominamy? Ekipa przemyskiego MOPS-u odwiedziła z kamerą Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta - Koło Przemyskie. To tam właśnie powstał niezwykle poruszający, zmuszający do refleksji materiał o bezdomności, pomocy i nadziei. Serdecznie zachęcamy Państwa do obejrzenia filmu (zamieszczamy go poniżej), a jednocześnie prosimy  i przypominamy – obowiązkiem każdego z nas jest reagowanie na cudzą krzywdę. Reagujcie i informujcie służby o każdym przypadku ujawnienia osoby leżącej na chodniku, ławce – nie tylko wtedy, gdy temperatura za oknem może prowadzić do zamarznięcia. Wystarczy tylko jeden telefon pod numer 112 lub 997 lub 986, by uratować czyjeś życie!

 

Bądźmy dla siebie dobrzy. Nie osądzajmy pochopnie, bo nie wiemy, co przeszedł drugi człowiek i jaka jest jego historia…

 

mops.jpeg

tekst: Agata Czereba

wideo: MOPS Przemyśl

zdjęcie: pixabay.com

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 14-04-2021 10:57
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 14-04-2021 11:18