-5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Katyń ... ocalić od zapomnienia

12 kwietnia br. na terenie należącym do 5. batalionu strzelców podhalańskich odbyła się uroczystość posadzenia Dębu Pamięci upamiętniającego zamordowanego w Charkowie, w 1940 roku kapitana Władysława Zbrożka. W ten sposób nasi żołnierze włączyli się do akcji programu „Katyń... ocalić od zapomnienia", którego celem  jest upamiętnienie ofiar Zbrodni Katyńskiej wymordowanych przez NKWD na rozkaz Stalina. W uroczystości wziął udział Prezydent Wojciech Bakun.

Każde z drzew upamiętnia jedną zamordowaną osobę z listy katyńskiej która zginęła w Katyniu, Twerze lub Charkowie, według zasady jeden Dąb to jedno nazwisko. Uroczystość odbyła się w przededniu Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W przemyskiej uroczystości uczestniczyli także syn kapitana - Wojciech i wnuk Piotr. Kapitan Zbrożek był rodowitym lwowianinem, który jako 15-letni chłopiec walczył w obronie Lwowa, a później w wojnie obronnej w 1939 roku. 

uczestnicy uroczystości

 

Mottem Programu są słowa Jana Pawła II: Człowiek nie może pozwolić, żeby prawda została wydarta pod pozorem niczym nieograniczonej wolności, nie można zagubić w sobie krzyku sumienia, jako głosu Prawdy, która go przerasta, ale która równocześnie czyni go człowiekiem i stanowi o jego człowieczeństwie. 

Zasadzony dąb pamięci i tabliczka upamiętniająca Kapitana Władysława Zbrożka

 

 

Kompania Honorowa Wojska Polskiego uczciła ofiary Zbrodni Katyńskiej salwą honorową.

salwa honorowa

zdjęcia: Maciej Wolański

 

 

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 13-04-2021 09:42
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 13-04-2021 09:44