9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

COVID-19 im nie straszny. Pomagają w ciężkich czasach. Masz problem? Zadzwoń do Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Przemyślu

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Przemyślu przy ul. Kapitulnej 4 pracuje bez przerwy od marca 2020 r. pomimo „lockdownu”. Realizując swoją misję, w oparciu o etykę zawodową,  wychodzimy  naprzeciw potrzebom uczniów, rodziców i nauczycieli/wychowawców placówek przemyskich. Wachlarz potrzeb zawiera te związane z orzecznictwem, opiniowaniem, diagnozą, psychoedukacją, profilaktyką, terapią (psychologiczną, pedagogiczną i logopedyczną, rodzinną), doradztwem, ale także te potrzeby, które szczególnie pilnie wynikły w czasach pandemicznych.

 

Ze smutkiem należy stwierdzić, iż w ostatnich miesiącach  nastąpiło w populacji naszych klientów nasilenie objawów, takich jak: lęki (fobie, obsesje, poczucie zagrożenia), depresje, uzależnienia, zachowania przemocowe, alienacyjne, psychotyczne, suicydalne. Nasi pracownicy we wzmożonym trybie, odpowiadając na w/w potrzeby, pracują w bezpośrednim kontakcie od marca 2020 r. Była krótka  przerwa w czasie pierwszego, kwietnowego lockdownu, kiedy to próbowaliśmy pracować zdalnie i rotacyjnie, ale po 14 dniach  ponownie przeszliśmy na formułę standardową, przy zachowaniu maksymalnych środków ostrożności. Niestety, do tej pory,  1/3 naszego zespołu zachorowała na covid -19.

 

Mając świadomość, iż jesteśmy specjalistyczną placówką (zatrudniamy między innymi 10 psychologów, w tym 7 z przygotowaniem terapeutycznym) odpowiadamy na potrzeby partnerów z Urzędu Miasta (Wydział Spraw Społecznych), policji, Urzędu Marszałkowskiego. Został uruchomiony specjalny telefon interwencyjny, na który mogą dzwonić osoby w kryzysie i skorzystać z porady naszego psychologa. W przypadku poważnych zdarzeń, takich jak nagła śmierć dziecka, powódź, wypadek, nasi psychologowie, niezależnie od pory dnia, służą profesjonalnym działaniem.

 

Nie zrażając się sytuacją, ale starając się dostosować,  systematycznie realizujemy nasze stałe zamierzenia. W lutym sfinalizowaliśmy II edycję Festiwalu Humanistycznego, w którym uczestniczyło (zdalnie) ponad 250 uczniów szkół średnich oraz nauczycieli humanistów.

 

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nie jest szkołą, tylko wyspecjalizowaną placówką, która realizuje  zupełnie odrębne,  zadania, jedyne w swoim rodzaju. Jakość pracy naszej kadry opiera się na wyspecjalizowanych kwalifikacjach zdobywanych latami (kosztownych), oraz na wieloletnim doświadczeniu. Nasze zawodowe czynności są zróżnicowane, wieloaspektowe i nie ograniczają się tylko do wystawiania orzeczeń czy opinii. Wielka część naszej pracy odbywa się w zaciszu gabinetów, w bezpośredniej pracy z małym i dużym człowiekiem. A w czasach szczególnych i trudnych, kiedy mówi się o kryzysie psychiatrii dziecięcej i młodzieżowej, taka placówka jak Poradnia nabiera jeszcze większego znaczenia.

 

backpack-1149544_1920.jpeg

tekst: Joanna Markin

zdjęcie: Free-Photos z Pixabay

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 01-04-2021 13:38
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 01-04-2021 13:40