-3 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza na wystawy plenerowe

Choć pandemia zamknęła nam wiele dróg, również tych, które prowadzą do muzeów, te starają się robić wszystko, by  nie tracić kontaktu ze zwiedzającymi. Większość instytucji kulturalnych chwilowo przeniosła swoją działalność do przestrzeni wirtualnej, ale…

 

Są i tacy, którzy choć nie mogą otworzyć swoich wrót na oścież, postanowili "wyjść ze sztuką na ulicę". Tak właśnie zrobiło dziś (31 bm.) Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, które zaprasza do oglądania specjalnie wydrukowanych dla Państwa szkiców "Bitwa pod Somosierrą" W. Kossaka i M. Wywiórskiego. Oryginały czekają na Państwa w gmachu muzeum, jednak z podziwianiem ich „na żywo”, musimy poczekać do zakończenia lockdown’u.

 

 

Muzeum zaprasza także do oglądania wystawy plenerowej "Ludzie polskiej kultury" przygotowanej przez Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka.

 

Wystawa „Ludzie Polskiej Kultury” przedstawia kilkanaście wybranych, sylwetek znanych twórców i artystów żyjących w XIX i na początku XX wieku. Ich twórczość miała i ma nadal głębokie znaczenie dla polskiego dziedzictwa kulturowego, a w wielu przypadkach zyskała szeroki rozgłos na świecie. Wystawa prezentuje słynne postacie: Adama Mickiewicza, Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszkę, Henryka Siemiradzkiego, Henryka Sienkiewicza, rodzeństwo Reszke - Jana, Edwarda i Józefinę, Helenę Modrzejewską, Ignacego Paderewskiego, Jana Matejkę, Josepha Conrada, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Adama Chmielowskiego, Stanisława Wyspiańskiego, Karola Szymanowskiego, Stefana Żeromskiego i Polę Negri. Wystawa przedstawia różnorodność postaci - zatem i świętego, i hedonistę, światowej sławy kompozytorów i pianistów, literatów - od najwybitniejszego na świecie brytyjskiego marynisty po autora powieści, z których każda jest właściwie gotowym scenariuszem filmowym. Są też nobliści oraz aktorzy sceny i filmu, śpiewacy operowi, malarze, których dzieła po dziś dzień potrafią nie tylko budzić podziw, ale i inspirować. Zwiedzający wystawę ma okazję znaleźć informacje dotyczące zarówno głęboko patriotycznych postaw jak i skandalizujących romansów, ponieważ ekspozycja przybliża słynne postacie wielopłaszczyznowo - nie tylko przez pryzmat ich twórczości, ale także w świetle epizodów z ich barwnego życia.

 

ZAPRASZAMY!

 

Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej zaprasza na wystawy plenerowe (8).jpeg

publikacja: Agata Czereba

źródło/zdjęcia: MNZP

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 31-03-2021 15:06
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 31-03-2021 15:07