5 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Powstaje Przemyska Brygada Obrony Terytorialnej

W czwartek, 18 marca br. w Zegrzu w Dowództwie Wojsk Obrony Terytorialnej, z udziałem Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka odbyła się odprawa, podczas której podpisano decyzję o utworzeniu nowych brygad Obrony Terytorialnej oraz podsumowano działalność WOT-u w 2020 roku, w tym zaangażowanie w walkę z epidemią koronawirusa.

- "Od roku Wojsko Polskie jest zaangażowane we wspieranie społeczności lokalnych, jest zaangażowane w niesienie pomocy wszystkim potrzebującym. Na czele tych działań stoją żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Dziś podpisałem decyzję, która stanowi o rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej. Trzy nowe brygady powstaną w województwach, w których jest dużo chętnych do służby. Są to także obszary istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa" - tymi słowami zwrócił się do żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak podczas wystąpienia

Podczas spotkania w Zegrzu minister Mariusz Błaszczak podpisał decyzję o utworzeniu nowych   jednostek WOT, w tym 3 nowych brygad: stołecznej, przemyskiej oraz nadbużańskiej. Dwie ostatnie wzmocnią potencjał w południowo – wschodniej Polsce - na terenie Lubelszczyzny oraz Podkarpacia. W Zegrzu, Kraśniku, Ełku, Limanowej, Opolu i Krośnie Odrzańskim powstaną nowe bataliony, które uzupełnią struktury istniejących brygad obrony terytorialnej.

 

 

Władze Przemyśla zabiegały o utworzenie brygady przemyskich terytorialsów od dłuższego czasu. Pierwsze starania Rajcy miejscy na czele z ówczesnym Prezydentem Przemyśla Panem Robertem Chomą rozpoczęły jeszcze w 2016 roku, kiedy obrona terytorialna była w fazie koncepcyjnej. W następstwie prowadzone były rozmowy o możliwości utworzenia brygady w pierwszym etapie tworzenia struktur WOT. Obecny Prezydent Miasta Przemyśla Pan Wojciech Bakun kontynuował rozmowy z gen dyw. Wiesławem Kukułą w tym jakże szczytnym celu po objęciu fotela włodarza miasta. Nieocenionym wsparciem od samego początku tworzenia WOT na podkarpaciu był również były Dowódca 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej płk dypl. Arkadiusz Mikołajczyk, który na sesji Rady Miejskiej Przemyśla w kwietniu 2017 roku  przedstawiał Radnym miejskim, Przewodniczącym Zarządów osiedli oraz zaproszonym gościom założenia oraz etapy tworzenia obrony terytorialnej. Jedna z trzech nowych brygad, której miejscem stałej dyslokacji będzie Królewskie Miasto Przemyśl otrzyma numer 20

 

 

Wojska Obrony Terytorialnej liczą obecnie ponad 27 tys. żołnierzy, w tym ponad 23,3 tys. ochotników i 3,7 tys. żołnierzy zawodowych. Zainteresowanie wstąpieniem do WOT jest na niezmiennie wysokim poziomie. Terytorialsi wielokrotnie pokazali, że ich wsparcie jest bardzo ważne. Zgodnie z formułą „zawsze gotowi, zawsze blisko” pomagają w sytuacjach kryzysowych. Ochrona ludności przed gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, usuwanie skutków powodzi, czy trwające od ponad roku zaangażowanie w zwalczanie pandemii koronawirusa w ramach akcji "Odporna Wiosna" i " Trwała Odporność" pokazały skuteczność działania Wojsk Obrony Terytorialnej.

Źródło: Ministerstwo Obrony Narodowej


 

Opublikował: Maciej Szeremeta | Data publikacji: 18-03-2021 17:14
Modyfikował: Maciej Szeremeta | Data modyfikacji: 19-03-2021 11:24