-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Powstanie ponad 600 nowych mieszkań na Podkarpaciu

Prezes KZN Bartłomiej Druziński oraz władze Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki – w obecności premiera Jarosława Gowina, wiceminister Anny Korneckiej – ogłosili wolę przystąpienia do spółki SIM Południe. Dzięki powołanej wkrótce spółce w regionie podkarpackim będzie możliwa budowa kilkuset nowych lokali mieszkalnych.

Gości spotkania przywitał gospodarz Miasta Wojciech Bakun, opisując krótko planowaną przemyską inwestycję mieszkaniową: - "W naszym mieście w ramach społecznej inicjatywy mieszkaniowej w pierwszym etapie powstanie ponad 200 mieszkań, które mają być przede wszystkim dostępne cenowo. Myślę, że nikomu nie trzeba udowadniać jak bardzo są one potrzebne dla młodych ludzi, którzy często emigrują z takich miast jak Przemyśl, czy Sanok i Mielec do dużych miast w poszukiwaniu pracy, a dzięki tej inicjatywie także ci młodzi ludzie będą chętniej u nas zostawać, tutaj pracować i zakładać swoje rodziny."

Wystąpienie Prezydenta Wojciecha Bakuna

- "Na rynku potrzebne są mieszkania dla osób o średnich dochodach. Odpowiedzią jest program Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych, który polega na ścisłej współpracy między samorządami a administracją rządową" - powiedział w swoim wystąpieniu Wicepremier Jarosław Gowin. Minister rozwoju, pracy i technologii zaznaczył także, że program SIM pozwala wspierać samorządy na różne sposoby - od wniesienia aportem nieruchomości, po partycypację w kosztach inwestycji. W sumie budżet państwa będzie pokrywał ok. 60 proc. inwestycji.. -  "A kolejne kilkadziesiąt procent kosztów będzie można oprzeć na najtańszym na rynku kredycie z Banku Gospodarstwa Krajowego" - mówił. W ocenie Wicepremiera, program SIM pokazuje, jak powinna współpracować administracja rządowa i samorządowa. "Problemy Polski można najlepiej rozwiązań wtedy, kiedy rząd wraz z samorządem silnie ze sobą współpracują" - stwierdził.

Wystąpienie Wicepremiera Jarosława Gowina

Krajowy Zasób Nieruchomości (KZN) wspólnie z przedstawicielami władz Przemyśla, Sanoka, Mielca, Ustrzyk Dolnych i Medyki zamierzają utworzyć Społeczną Inicjatywę Mieszkaniową (SIM). Jej celem będzie realizacja inwestycji mieszkaniowych na nieruchomościach położonych na terenach ww. gmin.

Do zagospodarowania jest łącznie 6,9 ha gruntów przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną. Na działce położonej w gminie Mielec przy ul. Kahla ma powstać 228 mieszkań, Przemyślu przy ul. Bakończyckiej kolejne 120 lokali, a w Ustrzykach Dolnych przy ul. Stokowej następne 148 lokali. W Sanoku na działce przy ul. Konarskiego mają zostać oddane do użytku 64 mieszkania, a w Medyce planowane jest postawienie 45 mieszkań.

- "Co nas niepokoi, co nas skłania do dalszych prac nad programami mieszkaniowymi? Przede wszystkim bardzo niski odsetek budownictwa społecznego czynszowego. Jest to o tykle ważne, że dzisiaj w Polsce nie każdego stać na to, żeby kupić mieszkanie na wolnym rynku. I to właśnie do tych osób kierowana jest oferta budownictwa komunalnego, społecznego i czynszowego - mieszkań o tzw. umiarkowanym czynszu. Poprzez SIM, którego działalność dzisiaj inaugurujemy, chcemy stworzyć kilkaset mieszkań, co pokazuje skalę tego programu i przełożenie na bieżące potrzeby" - powiedziała w swoim wystąpieniu Wiceminister Anna Kornecka

Wystąpienie Wiceminister Anny Korneckiej

Wiceprezes KZN Michał Sroka przypomniał jak wyglądały prace zmierzające do utworzenia SIM-u, zakończone zamknięciem umowy spółki i przypomniał jakie będą kolejne kroki: wniesienie aportów, podjęcie uchwał Rad Gmin: - Jesteśmy bardzo blisko realizacji tej inicjatywy. Gratuluję i dziękuję za tę współpracę, za te kilka ostatnich tygodni, bo były to rozmowy często trudne, ale konstruktywne. Cieszę również z tego powodu, że na początku były podnoszone wątpliwości, czy ten program jest dla nas? Przekonywałem Państwa wtedy, że ten program jest powszechny, skierowany do miast powiatowych. Więc tym bardziej się cieszę, że doszliśmy do dzisiejszego szczęśliwego finału - powiedział Wiceprezes KZN.

Wystąpienie Wiceprezesa KZN Michała Sroki

Każda z gmin przystępujących do SIM - za pośrednictwem prezesa KZN – wystąpi też z wnioskiem o jednorazowe wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa (RFRM) w wysokości do 3 mln zł. Tym samym spółka SIM Południe będzie dysponować kapitałem niemalże 15 mln zł. Kolejnym krokiem, które ma ułatwić finansowanie inwestycji będzie bezzwrotne dofinansowanie z RFRM do 10% kosztów realizacji inwestycji.

Dzisiejsze spotkanie przedstawicieli ministerstwa, samorządów i KZN to praktyczny skutek funkcjonowania - przygotowanego w MRPiT i zatwierdzonego przez parlament - Pakietu Mieszkaniowego. Dzięki niemu samorządy mogą się ubiegać o wsparcie finansowe na inwestycje gminne polegające na budowie mieszkań dla osób, które mają zdolność czynszową, ale nie mają zdolności kredytowej.

 

 

Wspólne zdjęcie uczestników konferencji

Na sfinansowanie części lub całości wydatków gmin niezbędnych na rozpoczęcie inwestycji mieszkaniowej samorządy mogą też ubiegać się o dodatkowe wsparcie z   Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. Dla każdej  gminy przeznaczone jest wsparcie do 3 mln zł na nowo tworzoną spółkę SIM, a także do 10% wartości inwestycji realizowanej przez SIM.

Obecnie Krajowy Zasób Nieruchomości dąży do powołania spółek SIM w różnych regionach Polski, gdzie na 570 hektarach może powstać ok. 18 tys. mieszkań (szacunki dla całego kraju). Każde podpisane porozumienie przyspiesza proces rozpoczęcia inwestycji mieszkaniowej.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z konferencji: 

zdjęcia: Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 12-03-2021 14:29
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 12-03-2021 14:43