-1 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Rozliczenia PIT za rok 2020 – Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie informuje

Szanowni Państwo,

 

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie informuje, że 15 lutego br. rozpoczął się okres rozliczeń PIT za rok 2020, który potrwa do 30 kwietnia 2021 r.

Krajowa Administracja Skarbowa  już po raz trzeci przygotowała dla podatników rozliczenia roczne w usłudze Twój e-PIT. W tym roku ta usługa jest częścią e-Urzędu Skarbowego, czyli internetowego serwisu Ministerstwa Finansów i Krajowej Administracji Skarbowej. To rozwinięcie idei Twojego e-PITa – wygodnych, bezpiecznych i łatwo dostępnych usług ułatwiających życie klientom KAS.

Podatnicy, którzy skorzystają z usługi Twój e-PIT, mogą liczyć na łatwiejsze rozliczenie rocznego podatku. Wszyscy, którzy złożą PIT elektronicznie, w tym przez usługę Twój e-PIT, otrzymają zwrot podatku w skróconym czasie do 45 dni.



Krajowa Administracja Skarbowa przygotowała podatnikom ich zeznania roczne na podstawie posiadanych przez siebie danych. W usłudze Twój e-PIT są najczęściej wypełniane zeznania roczne, czyli PIT-37 i PIT-38. Osoby, które nie prowadzą działalności gospodarczej, mogą skorzystać z zeznań przygotowanych na formularzach PIT-28 i PIT-36 (rozliczenia udostępnione w usłudze trzeba jednak samemu będzie uzupełnić o dane dotyczące przychodów z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej).

 

Do 30 kwietnia 2021 r. podatnicy mogą zweryfikować i zmodyfikować lub zatwierdzić swoje rozliczenia w usłudze Twój e-PIT. Potem KAS automatycznie zaakceptuje zeznania PIT-37 i PIT-38, które przygotowała na podstawie podsiadanych danych. Dzięki temu PIT będzie złożony w terminie, nawet jeżeli podatnik nie podejmie żadnych działań.

Dostęp do usługi możliwy jest wyłącznie przez e-Urząd Skarbowy, na stronie podatki.gov.pl. Zalogowanie do e-Urzędu Skarbowego (e-US) Profilem Zaufanym (PZ), e-Dowodem lub poprzez bankowość elektroniczną, umożliwia korzystanie z usługi Twój e-PIT.

 

Do samej usługi będzie można zalogować się także danymi podatkowymi podając:

  • PESEL (albo NIP i datę urodzenia),
  • kwotę przychodu z rozliczenia za 2019 r.
  • kwotę przychodu z jednej z informacji od płatników za 2020 r. (np. z PIT-11 od pracodawcy) i potwierdzając kwotą nadpłaty/podatku do zapłaty z rozliczenia na 2019 r.


Podatnik korzystający z usługi może uzupełnić zeznanie przygotowane dla niego przez KAS i uwzględnić przysługujące mu odliczenia np. darowizny, w tym te związane z COVID-19, ulgę rehabilitacyjną, ulgę na Internet, ulgę termomodernizacyjną, wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) czy odliczenie wydatków mieszkaniowych. Może też zadeklarować przekazanie 1% swojego podatku dla dowolnie wybranej Organizacji Pożytku Publicznego.

Podatnicy, którym z rozliczenia PIT wyniknie podatek do zapłaty, będą mieli w usłudze Twój e-PIT wskazany swój mikrorachunek podatkowy tak, by wygodnie dokonać płatności online.



Wszelkie informacje związane z rozliczeniem podatku PIT za 2020 r., podatnicy znajdą na stronie podatki.gov.pl w dedykowanej zakładce: Twój e-PIT .

 

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń a podatnikom, którzy zachcą skorzystać z osobistej wizyty w urzędzie skarbowym i uzyskać więcej informacji np. na temat przysługujących im ulg przypomina, że od listopada ubiegłego roku, w urzędach skarbowych w woj. podkarpackim funkcjonuje nowy model obsługi klienta. Z uwagi na komfort załatwiania spraw i bezpieczeństwo, bezpośrednia wizyta w urzędzie możliwa jest po wcześniejszym umówieniu wizyty internetowo lub telefonicznie. Informacje  na temat sposobu umawiania wizyt dostępne są pod adresem:


https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie/zalatwianie-spraw/umow-wizyte-w-urzedzie-skarbowym

(nie potrzeba umawiać wizyty w urzędzie, aby zostawić dokument w urnie (bez potwierdzenia odbioru) lub otrzymać potwierdzenie na swojej kopii w punkcie podawczym).

 

Więcej informacji na ten temat znajdziecie Państwo na stronie Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie: https://www.podkarpackie.kas.gov.pl/izba-administracji-skarbowej-w-rzeszowie

 

Grafika poglądowa - kalkulator na kartce papieru z wyliczeniami

informacja: Krajowa Administracja Skarbowa w Rzeszowie

fot. Steve Buissinne z Pixabay