9 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

„Wizje i wizjer” - spotkanie autorskie z Marią Żemełko - ZAPROSZENIE

Centrum Kulturalne w Przemyślu zaprasza miłośników poezji 26 lutego 2021 r. o godz. 18.00 na wirtualne spotkanie autorskie z Marią Żemełko zatytułowane „Wizje i wizjer”. To kolejne spotkanie, organizowane w ramach „Przystanku Poezja”, podczas którego będziemy mieli możliwość poznać twórczość przemyskiej poetki.

 

„Przystanek  Poezja” organizowany jest od 1999 r. kilka razy w roku. Dotychczas  mięliśmy przyjemność gościć w CK czterdziestu dziewięciu poetów z Podkarpacia związanych z organizowanymi  przez nas Dorocznymi Spotkaniami Poetów.  Dzięki  nim mieliśmy okazję poznać ich sylwetki  oraz bogatą twórczość.  Rozpoczynający się w tym roku cykl  jest spotkaniem jubileuszowym – będzie  to już  50. „Przystanek Poezja”.  Cieszymy się, że nadal niezmiennie możemy promować i odkrywać dla szerszego kręgu odbiorców poetycki dorobek podkarpackich poetów.

Fragment plakatu z wizerunkiem profilu ludzkiej twarzy i napisem "Wizje i wizjer" Spotkanie autorskie Marii Żemełko

Lutowy wieczór autorski odbędzie się  ze względu na obostrzenia epidemiczne jeszcze online, jednak będziecie mieli Państwo możliwość zapoznać się z poetką i jej  wierszami. Zapraszamy więc na kanał YouTube.com/centrumkulturalne, a także na stronę Centrum Kulturalnego www.ck.przemysl.pl. Będzie dostępny także na Facebooku, gdzie po spotkaniu wspólnie z Autorką będziemy odpowiadać na Państwa  pytania i komentarze. Pierwszym  10 osobom, które zwrócą się do nas z prośbą,  prześlemy  przygotowany specjalnie na tę okazję mały  zbiorek poetycki pt. „Wizje i wizjer”  z utworami Marii Żemełko.

 

Maria Żemełko urodziła się i mieszka w Przemyślu.  Pisze od lat, swoje wiersze po raz pierwszy ujawniła w antologii  Do jutra (2013 r.).  W 2014 r. wydała debiutancki tomik Z  plecakiem i walizką.  Kolejne tomiki to:  Bajki na życzenie (2014 r.) adresowane imiennie dla sześćdziesięciorga czworga dzieci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno -Wychowawczego  w Przemyślu i Wiersze pisane nad ranem
Z galicyjską serdecznością poetka zaprosiła dorosłych i dzieci do swojego miasta  następnymi publikacjami:  Przemyśl przewodnik    w pigułce (2015 r.) oraz Z krótką chwilką u Przemisi i nie tylko.   Aby uchronić  kresowy „bałak” wplotła go w pełne humoru wiersze zebrane w tomiku Na bambetlu czyli lwowskie bałakanie (2016 r.).  Z trudnego prawniczego języka przełożyła  na  bardziej zrozumiały  Deklarację Praw Dziecka ONZ  w książeczce O prawach dzieci na całym świecie (2017 r.) Jej utwory ukazały się też   w antologiach Białe kroniki oraz Notes poetycki i kilkunastu almanachach Dorocznego Spotkania Poetów, wydawanych przez Centrum Kulturalne w Przemyślu.  Wiele jej wierszy znalazło się w repertuarze przemyskich zespołów muzycznych: „Dusza we Mgle”, „Port Przemyśl” i Kapeli Podwórkowej „Ta Joj”.

 

Afisz spotkania autorskiego Marii Żemełko. Tekst alternatywny w pliku poniżej

PDFtekst alternatywny plakatu wizje i wizjer.pdf

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 17-02-2021 14:56
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 19-02-2021 12:47