7 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Zapal Znicz Wywiezionym w 81. rocznicę deportacji na Sybir

10 lutego 1940 roku rozpoczęła się pierwsza masowa deportacja Polaków na Sybir, przeprowadzona przez NKWD. W głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich - rodziny żołnierzy, urzędników, kolei. Co roku Związek Sybiraków Oddział w Przemyślu w rocznicę tych pamiętnych wydarzeń zaprasza mieszkańców do udziału w uroczystościach pod hasłem "Zapal Znicz Wywiezionym". W tym roku ze względu na pandemię i związane z nią ograniczenia, uroczystości miały okrojony program i zmniejszoną liczbę uczestników, zgodnie z zaleceniami sanitarnymi.

W 81. rocznicę deportacji nie odbyło się tradycyjne spotkanie przy rampie kolejowej na Bakończycach, jednak uczestnicy uczcili pamięć tych, którzy pozostali na "nieludzkiej ziemi" i tych Sybiraków, którzy szczęśliwie powrócili do Ojczyzny, modlitwą podczas Mszy Świętej w kościele pw. Świętej Trójcy w Przemyślu odprawionej 6 lutego br. Wśród reprezentantów władz rządowych i samorządowych, którzy wzięli udział w wydarzeniu obok Prezydenta Miasta Wojciecha Bakuna znaleźli się: Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Piotr Pilch, Wicewojewoda Podkarpacki Jolanta Sawicka, Starosta Przemyski Jan Pączek oraz Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński.

uroczystości przed Kościołem pod wezwaniem Świętej Trójcy

Po nabożeństwie delegacje zapaliły znicze przy tablicy Sybiraków znajdującej się w murze kościoła, po czym przemarszem udano się pod pomnik Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości z udziałem Przemyskiego Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej X D.O.K. Wspólną modlitwę poprowadził ks. prałat Stanisław Czenczek. W tym miejscu pamięci uczestnicy również zapalili znicze i złożyli kwiaty.

Wspólna modlitwa przed pomnikiem Zesłańców Sybiru i Ofiar Katynia

 

 

zdjęcia: Tomasz Golkowski

tekst; Witold Wołczyk

Opublikował: Witold Wołczyk | Data publikacji: 08-02-2021 11:06
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 08-02-2021 11:16