Kolejna recepta na nudę w czasie pandemii – konkurs „Lego challenge – baśniowe wyzwanie” PBP rozstrzygnięty!
Przemyska Biblioteka Publiczna rozstrzygnęła konkurs „Lego challenge – baśniowe wyzwanie”.
Kolejne panaceum na nudę w czasach epidemii – tak można nazwać ostatni (choć niejedyny) projekt załogi Przemyskiej Biblioteki Publicznej. Konkurs „Lego challenge – baśniowe wyzwanie” rozpoczął się 5 stycznia. W sumie do zabawy przystąpiło 17 uczestników, którzy wykonali 16 kreatywnych prac z najpopularniejszych na świecie klocków z Danii, inspirowanych literackimi tekstami dla dzieci.
17 stycznia br. – po 12 dniach intensywnej pracy przy budowie baśniowych obiektów – niesamowite prace z kolorowych klocków poddane zostały ocenie jury. Konkursowe budowle oceniała komisja w składzie: Ewa Holbój i Edyta Wojtyra (Przemyska Biblioteka Publiczna). Ostatecznie przyznano pięć nagród i trzy wyróżnienia.
Nagrody otrzymali:
- Antoni Winiarczyk za dom głównego bohatera baśni Jeanne-Marie Leprince de Beaumont „Piękna i Bestia”
Opis pracy: Tworząc tę budowlę, użyłem klocków Lego, którymi bawię się na co dzień. Otoczony murami zamek ma wieże, balkon, bramę na łańcuchach oraz dwa poziomy: dolny z licznymi „mówiącymi” przedmiotami właściciela zamku i górny z różą i ucharakteryzowanymi ludzikami, przedstawiającymi tytułowe postacie. Wokół zamku dobudowałem leśne ścieżki, którymi karocą do domu wraca uwolniony Maurycy, ojciec Belli.
- Michał Głowacz za pałac Małej Syrenki z baśni Hansa Christiana Andersena
Opis pracy: Moja budowla przedstawia pałac Małej Syrenki z baśni H.CH. Andersena pod tym samym tytułem. Jest to konstrukcja według mojego własnego pomysłu.
- Julia Soja za pałac Królowej Śniegu z baśni Hansa Christiana Andersena
Opis pracy: Moja budowla to pałac, w którym mieszka Królowa Śniegu. Na parterze, na środku jeziora, jest sala tronowa, a obok niej pokój, w którym uwięziony jest Kay. Na piętrze znajduje się sypialnia królowej. Zamku pilnują śniegowi strażnicy i północny puchacz, który daje znak, kiedy ktoś zbliża się do warowni.
- Katarzyna Perłakowska za wieżę, w której zamknięto Roszpunkę z baśni braci Grimm
Opis pracy: Moja budowla przedstawia wieżę Roszpunki, liczy 54 cm wysokości. Na dziedzińcu dzielny rycerz ratuje główną bohaterkę, w czym próbuje mu przeszkodzić wiedźma.
- Marek Plichta za Baśniową Zagrodę inspirowaną książkami Grażyny Bąkiewicz z serii „Ale historia…”
Opis pracy: Baśniowa Zagroda przenosi nas w odległe czasy, zainspirowane naszą piękną historią.
Wyróżnienia przyznano:
- Miłoszowi Winiarczykowi za opactwo benedyktynów z książki Umberto Eco „Imię róży”
Opis pracy: Moja budowla przedstawia opactwo Benedyktynów z książki Umberto Eco „Imię róży”. Znajduje się w nim wieża z tajną biblioteką, a także świątynia. Nie zabrakło też chaty złego brata Salwatore wraz z jego figurką. Do budowli stworzyłem również ludziki: Wilhelma, Adso, Opata, wielkiego inkwizytora, Jorge i Ubertino de Casale.
- Zofii Plichcie za domek na drzewie inspirowany książką Anieli Cholewińskiej-Szkolik „Misia i jej mali pacjenci”
Opis pracy: Moja budowla to domek na drzewie z tarasem widokowym na dachu. Umeblowany, z małym przeszklonym wejściem dla zwierzaków. Idealny na wakacje z kuzynostwem u dziadków.
- Emilii i Szymonowi Karpom za wieżę, w której zamknięta została Roszpunka z baśni braci Grimm
Opis pracy: Budowla przedstawia wieżę, w której czarownica zamknęła Roszpunkę, bohaterkę baśni braci Grimm.
- Gratulujemy Nagrodzonym i Wyróżnionym, a wszystkim Uczestnikom dziękujemy za wykonanie ciekawych i różnorodnych budowli. Mamy nadzieję, że zadanie dostarczyło małym budowniczym wiele radości i frajdy – czytamy na stronie internetowej PBP.
Przemyska Biblioteka Publiczna przygotowała dyplomy i upominki dla wszystkich uczestników wyzwania, w sprawie terminu ich odbioru organizatorzy skontaktują się z Państwem indywidualnie.
publikacja: Agata Czereba
zdjęcia: Przemyska Biblioteka Publiczna
Modyfikował: Witold Wołczyk | Data modyfikacji: 11-03-2021 10:22