6 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Nigdy nie możemy zapomnieć o ofiarach Holokaustu. Przemyśl pamięta…

Z uwagi na szczególny czas, w jakim przyszło nam żyć. Na epidemię koronawirusa, która wywróciła nasz świat do góry nogami, ze względu na związane z nią obostrzenia, większość tegorocznych obchodów celebrujemy w zupełnie inny sposób, niż zwykle. Dziś (27 stycznia) przypada Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

 

Fragment tablicy pamiątkowej z napisem "Miejsce uświęcone krwią pomordowanych Żydów Getta przemyskiego"

 

Obchody przywołującej pamięć o straszliwych wydarzeniach i ich wielu ofiarach rocznicy, przyjęły w tym roku formę symboliczną.

Ze względu na sytuację epidemiologiczną w świecie i w Polsce, sugerujemy i prosimy, aby zasadniczą formą tegorocznych obchodów było zapalenie znicza w poszczególnych miejscach związanych z Holokaustem – apelowali koordynatorzy i współorganizatorzy corocznych obchodów na Podkarpaciu.

 

 

Każdego roku w Przemyślu Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu mają wyjątkową oprawę. Przez trzy dni w różnych miejscach nadsańskiego grodu spotykają się wszyscy ci, dla których pamięć o zamordowanych sześciu milionach Żydów z całej Europy, z których blisko połowę stanowili polscy obywatele, a dwa miliony to dzieci, jest wciąż ważna.

 

W samym Przemyślu w latach 1942 - 1943 zamordowanych zostało 1580 Żydów – mieszkańców miasta i okolic. W znajdującym się przy obecnej ulicy Kopernika getcie dokonała się niewyobrażalna zbrodnia, o której dziś przypomina znajdująca się tam pamiątkowa tablica.

 

Złożenie kwiatów przy pamiątkowej tablicy poświęconej pomordowanym Żydom z Getta Przemyskiego. na zdjęciu Prezydent Wojciech Bakun, Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński i pozostali członkowie delegacji

 

Przy niej właśnie spotkali się 27 stycznia br. Prezydent Miasta Wojciech Bakun i Przewodniczący Rady Miejskiej Maciej Kamiński. Wraz z towarzyszącą im Dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 1 Dorotą Wiech-Iwaneczko, złożyli wieńce w miejscu tego ważnego upamiętnienia. Hołd ofiarom żydowskiego getta oddali również przedstawiciele Społecznego Komitetu Pamięci im. profesora Mojżesza Schorra oraz delegacja Szkoły Podstawowej nr 17 – na czele z dyrektorem placówki Piotrem Pipką.

 

Mimo pandemii, wielu codziennych trosk i zmartwień wciąż pamiętamy – bo… pamiętać musimy. To bowiem od nas zależy, czy kolejne pokolenia będą miały szansę wyciągnąć wnioski z historii. Czy będą pamiętać, że zła, które dotknęło tak wiele ludzkich istnień, nigdy nie wolno powtórzyć… Pamiętajmy i przekazujmy tę pamięć naszym dzieciom. Niech nieszczęścia, jakie miały miejsce w latach ’40 ubiegłego stulecia nigdy więcej nie wrócą.

 

 

tekst: Agata Czereba

fot. Janusz Łukasiewicz

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 27-01-2021 12:37