15 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Przemyśla

Ani panująca na świecie pandemia, ani wiele obostrzeń, z którymi musimy się liczyć w ostatnich miesiącach, nie są w stanie powstrzymać światła. Płomienia, na który czekamy cały rok – niesionego przez dziesiątki granic, prosto z Betlejem. Tego samego, w którym przed dwoma tysiącami lat zdarzył się cud narodzin Zbawiciela. Dzieciątka Jezus, którego i my już za kilka dni przywitamy w swoich domach.

 

Betlejemskie Światełko Pokoju dotarło do Przemyśla 20 grudnia. 7 dni wcześniej słowaccy skauci powierzyli je na granicy w Łysej Polanie harcerzom z Polski. Sztafeta, którą pokonało najcieplejsze ze świateł, wiodła przez stolicę Podkarpacia, po wszystkie rodzime hufce ZHP. Po to, by w niedzielne popołudnie (20 bm.) przemyscy druhowie mogli przekazać je mieszkańcom nadsańskiego miasta.

 

 

W uroczystości przekazania Betlejemskiego Światełka Pokoju w Rynku Starego Miasta udział wzięli między innymi Metropolita Przemyski Arcybiskup Adam Szal, kapelan przemyskich harcerzy Ks. Prałat Stanisław Czenczek, Prezydent Miasta Wojciech Bakun, Starosta Przemyski Jan Pączek,  Przewodniczący Rady Miejskiej w Przemyślu Maciej Kamiński oraz przemyślanie, którzy przybyli, by zabrać do swojego domu światło z groty, w której narodził się Jezus Chrystus.

 

 

„Światło służby” to hasło, jakie przyświecało tegorocznemu wydarzeniu. Służba – obok braterstwa i pracy nad sobą – jest jedną z trzech najważniejszych zasad harcerskiego wychowania. A w mijającym właśnie 2020 roku definicja służby nabrała jeszcze głębszego znaczenia. W dobie pandemii koronawirusa SARS-CoV-2, kiedy pomoc drugiemu człowiekowi stawiamy ponad swoje obawy i lęki, kiedy nasi harcerze i harcerki od wiosny niestrudzenie służą potrzebującym – szyją maseczki ochronne, robią zakupy seniorom, ratują zalane domy. Teraz – rzecz jasna z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa – niosą Betlejemskie Światełko Pokoju nie tylko do mieszkańców Przemyśla, ale dostarczą je także harcerzom seniorom, druhnom i druhom służącym niegdyś w Szarych Szeregach, a także pacjentom miejscowych szpitali i hospicjów oraz wychowankom domów dziecka.

 

 

Przemyscy druhowie nie poprzestają jednak na tym. Harcerze postanowili „Światłem służby” rozświetlić twarze dwóch starszych przemyślanek, które znajdują się w trudnej sytuacji materialnej. O problemie kobiet dowiedzieli się z lokalnego tygodnika. Uznali, że to doskonały moment, by połączyć dobro, jakie niesie ze sobą przesłanie związane z Betlejemskim Światełkiem, z misją i wartościami, jakie wyznają w swojej harcerskiej służbie. Każdy, kto wrzucił dowolny datek do puszki kwestarskiej, nie tylko wspierał szczytny cel, ale i otrzymywał lampkę, w której mógł rozżarzyć światełko nadziei.

 

fot_AgataCzereba (45).jpeg

 

Tradycją dorocznych spotkań w ramach przekazywania przez harcerzy Betlejemskiego Światełka Pokoju stały się życzenia, jakie z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia składają duchowni oraz władze miasta. Spokojnych i pogodnych świąt życzyli przemyślanom Metropolita Przemyski abp Adam Szal, Prezydent Miasta Przemyśla Wojciech Bakun oraz Starosta Przemyski Jan Pączek.

 

 

W poniedziałek, 21 grudnia harcerze z Przemyśla przekażą Betlejemskie Światełko Pokoju naszym rodakom mieszkającym na Ukrainie. Zgodnie z tradycją tej niezwykłej, corocznej sztafety, przekazanie nastąpi na przejściu granicznym w podprzemyskiej Medyce.

 

Szanowni Państwo!

Dla wszystkich, którzy z różnych względów nie mogli przybyć na niedzielne spotkanie, a pragną, aby Betlejemskie Światełko Pokoju tliło się również w ich domach, Prezydent Miasta Przemyśla postawił lampkę ze Światłem z Betlejem w urzędowym holu (Rynek 1, parter). Każdy, kto w godzinach pracy Urzędu przybędzie ze swoją świeczką, lampką czy lampionem, może zabrać je dla siebie i dla swoich bliskich – do czego wspólnie z Prezydentem gorąco zachęcamy.

 

fot_AgataCzereba (48).jpeg

 

Niedziela, 20 grudnia była też ostatnim dniem trwającego od czwartku Przemyskiego Jarmarku Bożonarodzeniowego. Przez cztery dni w sercu nadsańskiego grodu lokalni rękodzielnicy, wystawcy i handlarze raczyli mieszkańców pięknymi świątecznymi ozdobami, pomysłami na niebanalne upominki pod choinkę, stroikami, miodami i innymi słodkościami.  

 

Nadal trwa towarzyszący tradycyjnemu jarmarkowi – Wirtualny Jarmark Bożonarodzeniowy – wszystkich, którzy nie zdążyli zrobić zakupów w Rynku serdecznie zachęcamy do odwiedzenia strony www.jarmark.przemysl.eu. Pod tym linkiem, przez całą dobę, siedem dni w tygodniu czynne są wirtualne stragany, na których obok świątecznych artykułów znajdziecie Państwo także bogatą ofertę przemyskich restauracji, które przygotowały dla swoich klientów wachlarz wigilijnych smakołyków. Zapraszamy.

 

 

tekst i zdjęcia: Agata Czereba

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 20-12-2020 20:37
Modyfikował: Agata Czereba | Data modyfikacji: 21-12-2020 09:19