28 °C
  • PL
  • EN
  • DE
×

Wyszukaj w serwisie

Niech się spełnia życzeń moc na świąteczną noc – w tym roku zamiast SMS-a wyślij bliskim kartkę z życzeniami

W dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, zastanówmy się czy nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek.

Podtrzymując tę tradycję - tym bardziej, że w tym roku kontakty bezpośrednie są utrudnione - Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło podzielić się z Państwem życzeniami napisanymi z tej okazji przez podkarpackich poetów, których zaprosiliśmy do współpracy. Tak powstały wyjątkowe, unikalne i piękne poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych.

 

 

Wigilijnym i świątecznym prezentem były i do dziś pozostają „dary słowa” – życzenia świąteczne, które składamy sobie zgodnie ze staropolskim zwyczajem przy wigilijnym stole, przed wieczerzą w czasie łamania się opłatkiem. Życzymy sobie zdrowia, wszelkiego dobra, pomyślności i szczęścia w nadchodzącym roku. Ten świąteczny rytuał daje nam gwarancję naszych szczerych i najlepszych intencji. Życzenia dawnym zwyczajem kończyła formuła: „Byśmy za rok znowu się spotkali wszyscy razem przy tym stole”. Dziękujemy tym samym za rok przeżyty szczęśliwie w gronie najbliższych, wierząc, że i kolejny, dzięki szczerym życzeniom i dobrym myślom, będzie dla nas łaskawy.

W 2 poł. XIX wieku świątecznym „darem słowa” stały się również barwne, okolicznościowe karty świąteczne, później nazwane pocztówkami. Czasem były one projektowane przez znanych i cenionych malarzy. Wysyłano również listy z życzeniami i kawałkiem opłatka do bliskich nieobecnych przy świątecznym stole, do rodziny, przyjaciół i tych którym chcemy przekazać naszą pamięć i życzliwość oraz obdarzyć ich dobrym słowem.

 

„Dosiego roku” życząc panu bratu,

Kiedy w rozłące pędzim dni ostatek,

(Choć dziś ten zwyczaj obojętny światu)

Szlę ci opłatek.

 

– pisał Kajetan Kraszewski w kolędzie ułożonej w formie życzeń świątecznych, zatytułowanej Z opłatkiem, dedykowanej „bratu Józefowi do Drezna w roku 1876” jako „znak braterstwa, miłości i wiary”.

 

Baner_2.jpeg

 

Zastanówmy się przez chwilę czy dzisiaj w dobie nieustannie pędzącego i zmieniającego się świata, kiedy życzenia wysyłamy często w pośpiechu SMS-em, nie warto byłoby powrócić do dawnych obyczajów przesyłania świątecznych kartek, które wciąż warto pielęgnować. Pamiętajmy zatem o tym pięknym zwyczaju wysyłania życzeń Bożonarodzeniowych także w formie tradycyjnych kartek świątecznych.

Podtrzymując więc tę tradycję - tym bardziej, że w tym roku kontakty bezpośrednie są utrudnione - Centrum Kulturalne w Przemyślu postanowiło podzielić się z Państwem życzeniami napisanymi z tej okazji przez podkarpackich poetów, których zaprosiliśmy do współpracy. Tak powstały wyjątkowe, unikalne i piękne poetyckie życzenia w formie tradycyjnych kartek świątecznych, które możecie Państwo przesłać swoim bliskim, a także dołączyć do prezentów pod choinkę.

 

 

Kartki można oglądać na stronie Centrum Kulturalnego w Przemyślu: https://ck.przemysl.pl/ck/niech-sie-spelnia-zyczen-moc-na-swiateczna-noc.html

 

Baner_2.jpeg

za Centrum Kulturalne w Przemyślu

Opublikował: Agata Czereba | Data publikacji: 18-12-2020 12:44